Obsah
Tieto malé útvary trápia ľudí po celom svete pomerne bežne. Čo môžete robiť, aby ste im predišli alebo sa ich účinne zbavili? V tomto článku sa pozrieme na to, ako vznikajú a poskytneme vám užitočné rady, ako s nimi bojovať.
Čo sú to žlčové kamene, a kde sa tvoria?
Žlčové kamene sú malé, kamienkové telieska, ktoré sa tvoria v žlčníku alebo v žlčovodoch. Žlčník je malý vreckovitý orgán, ktorý sa nachádza na pravej strane tela pod pečeňou a slúži na zhromažďovanie a koncentráciu žlče. Žlčovody prenášajú žlč z pečene do dvanástnika, časti tenkého čreva, kde sa odohráva proces trávenia.
Vedeli ste, že mnoho ľudí s diagnózou žlčníkových kameňov nepociťuje žiadne ťažkosti? Tie sa prejavia asi len u 10 percent z nich do 5 rokov od ich vzniku.
Ako vznikajú žlčové kamene?
Hlavnými zložkami žlče sú cholesterol, bilirubín a kyselina žlčová. Problém so žlčovými kameňmi nastáva, keď sa poruší správna rovnováha týchto troch zložiek. Ak sa jedna alebo viacero z nich začne hromadiť a tvrdnúť, vznikajú kryštály a z nich sa tvoria žlčové kamene. Môžu sa tvoriť aj vtedy, ak sa žlčník nevyprázdni úplne alebo dostatočne často.
Ich vznik je podmienený napríklad aj rodinnou anamnézou, hormonálnymi zmenami alebo stravovacími návykmi. Ďalej je to obezita, rýchla strata telesnej hmotnosti a užívanie niektorých liekov (napríklad estrogény podávané počas obdobia prechodu u žien).
1. Cholesterolové žlčové kamene
Sú tvorené iba cholesterolom, väčšinou je prítomný len jeden kameň alebo niekoľko kameňov veľkých rozmerov.
2. Zmiešané žlčové kamene
Tvorí ich kombinácia cholesterolu, bilirubínu a vápnika. Majú menšie rozmery, väčšinou sú početné a nahromadené v určitej časti žlčových ciest. Vyskytujú sa najčastejšie.
3. Pigmentové kamene
Sú tvorené prevažne bilirubínom. Postihujú až 20 % obyvateľstva, ale vo väčšine prípadov bez príznakov. Častejšie postihujú ženy.
Pozor na komplikácie
Medzi najčastejšie komplikácie žlčových kameňov patrí akútny zápal žlčníka, zápal žlčových ciest, žlčníková kolika alebo zakliesnenie kameňa v žlčovode. Tieto stavy môžu spôsobiť intenzívnu bolesť, nevoľnosť, zvracanie a iné ťažkosti, ktoré narušujú kvalitu života. Preto je dôležité, ak máte akékoľvek zo spomínaných príznakov, aby ste sa objednali na vyšetrenie u odborného lekára.
Dyspepsia
Tráviace ťažkosti a pocit ťažoby po jedle, najmä mastnom = dyspepsia. Vo väčšine prípadov je príčinou nedostatočné vylučovanie žlče pri čiastočne upchatých žlčových cestách žlčovými kameňmi.
Tip Kompava: Na úľavu pri dyspepsii a nepríjemných pocitov spojených s trávením je určený produkt FytoEnzyme Complex. Podporuje štiepenie bielkovín, tukov a cukrov, čím zabezpečuje efektívnejšiu absorpciu živín z prijatej potravy.
Akútna biliárna (žlčová) pankreatitída
Zápal pankreasu vznikajúci následkom zaklinenia kameňa v spoločnom žlčovode na úrovni vyústenia pankreatického vývodu. Tým je zablokované vylučovanie pankreatických štiav do čreva a tie sa hromadia v samotnom pankrease.
Akútna cholecystitída
Zápal žlčníka a okolitých žlčových ciest je dôsledkom dlhšie trvajúceho upchatia vývodu žlčníka žlčovým kameňom. Zaklinenie kameňa vedie k roztiahnutiu žlčníkových stien so zmenami krvného zásobovania, čím dochádza k ľahšiemu vzniku infekcie baktériami.
Žlčníkový záchvat (kolika)
Keď sa žlčové kamene začnú tvoriť v žlčníku alebo žlčovodoch, môžu spôsobiť narušiť prirodzený tok žlče. Ak zablokujú jednu zo žlčových ciest, môže to viesť k bolestivému stavu - žlčníkovému záchvatu (kolike).
Jeho typickým prejavom je silná bolesť lokalizovaná v pravej hornej časti brucha. Tá sa šíri do chrbta alebo ramien. Žlčníkové záchvaty sa zvyčajne vyskytujú po ťažkých, tučných jedlách a často prichádzajú večer alebo v noci.
Jednorazový žlčníkový záchvat môže byť varovným signálom a príznakom existencie žlčových kameňov. Často sa stáva, že ak už raz zažijete tento nepríjemný stav, budú nasledovať ďalšie záchvaty.
Zápal pobrušnice
V ojedinelých prípadoch môže dôjsť k prederaveniu žlčníka alebo žlčových ciest prítomným kameňom a jeho vyplaveniu do voľnej brušnej dutiny. Za normálnych okolností je síce sterilná, ale následkom zablokovania odtoku žlče dochádza k jej infikovaniu. Ak sa baktériami preplnená žlč dostane do voľnej brušnej dutiny, v krátkom čase sa vyvinie zápal pobrušnice. Takýto pacient musí byť urgentne operovaný, inak mu hrozia vážne zdravotné komplikácie, ba až smrť.
Diagnostika žlčových kameňov
Testy používané na zistenie žlčových kameňov zahŕňajú najmä tieto metódy:
- CT vyšetrenie,
- RTG žlčníka,
- ultrazvukové vyšetrenie brucha,
- endoskopický ultrazvuk,
- magnetická rezonancia,
- komplexný krvný rozbor.
Prevencia tvorby žlčových kameňov
Šetriaca žlčníková diéta
Zlé stravovacie návyky a vysoký cholesterol je jedným z rizikových faktorov vzniku žlčových kameňov. Odporúča sa preto aby ste sa vyhli konzumácii potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov.
Uprednostňujte nízkotučné jedlá a zahrňte do jedálnička potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné obilniny a strukoviny. Vhodný výber potravín podporí zdravie žlčového systému a prispieva k regulácii hmotnosti.
Tip Kompava: Produkt Belly Fyto Detox je ideálnym doplnkom pre ľudí, ktorí trpia problémami so žlčovými kameňmi. Jeho jedinečná kombinácia rozpustnej a nerozpustnej vlákniny a rastlinných extraktov prispieva k zlepšeniu funkcie celého tráviaceho systému. Táto vláknina na seba viaže škodlivé látky v procese trávenia, čím pomáha minimalizovať vznik žlčových kameňov.
Čomu sa v strave vyvarovať
- údené mäsové výrobky,
- tučné a mastné mäsá,
- bravčová masť,
- smotana a syry s vysokým obsahom tuku,
- zákusky a cukrovinky.
Odporúčané potraviny
- čerstvé ovocie a zelenina,
- orechy a semená,
- nízkotučné mliečne výrobky,
- mäso s nízkym obsahom tuku,
- ryby s nízkym obsahom tuku,
- vajcia,
- potraviny s vysokým obsahom bielkovín (hrach, fazuľa, tofu),
- celozrnné obilniny (hnedá ryža, celozrnný chlieb),
- nízkotučné omáčky a dresingy (napríklad na báze jogurtu),
- nízkotučné dezerty (pudingy, želé).
Zvýšte príjem tekutín
Dostatočné množstvo tekutín je dôležité pre riedenie žlče v žlčníku. Odporúča sa piť najmä voda, ale aj bylinkové čaje či ovocné šťavy.
Tip Kompava: Do pitného režimu môžete zaradiť aj vitamínovo-minerálny nápoj AcidoFit. Je dokonca prvou pomocou a prinesie vám úľavu v prípade, že ste skonzumovali jedlo v nevhodnom čase, prípadne neprimeranom množstve.
Riedka žlč má menšiu pravdepodobnosť tvorby kameňov, preto pri správnom pitnom režime minimalizujete riziko tvorby nových kameňov. Príjem dostatku tekutín má tiež ďalšie pozitívne účinky na žlčový systém. Pomáha udržiavať správne fungovanie žlčových ciest a zabezpečuje ich hladké vyprázdňovanie.
Nakombinujte si správne doplnky výživy
V rámci prevencie ľahšieho priebehu pri výskyte žlčových kameňov zvážte aj zaradenie kvalitných doplnkov výživy. Vitamíny C a E majú antioxidačné vlastnosti a môžu pomôcť chrániť žlčový systém pred poškodením.
Vitamín U a jeho enzymatické funkcie pomôžu prirodzene regulovať vylučovanie žalúdočných štiav a priaznivo vplývajú na celý tráviaci trakt. Posilňuje tiež tráviaci systém, znižuje hladinu cholesterolu a tuku.
Ak máte náchylnosť k tvorbe žlčových kameňov, zvážte užívanie produktu Yucca Schidigera,ktorý takisto pomáha pri úprave hladiny cholesterolu a bojuje s nánosmi usadenín v tráviacom trakte.
Užívanie probiotík zasa môže pomôcť pri zmiernení niektorých tráviacich problémov, ktoré môžu byť spojené so žlčovými kameňmi. Probiodom obsahuje až 8 stabilných kmeňov prospešných baktérií, ktoré sú skombinované tak, aby chránili celý tráviaci trakt.
Odporúčame tiež účinné zloženie zastúpené v komplexe tráviacich enzýmov FytoEnzyme Complex. Prípravok je obohatený o prospešné oleje a baktérie mliečneho kvasenia Lactobacillus sporogenes. Komplex týchto látok podporuje lepšie využitie živín a hladký prechod potravy cez tráviaci trakt.
Pravidelná fyzická aktivita
Nezanedbajte dôležitosť fyzickej aktivity. Pravidelné cvičenie pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť a podporuje optimálnu funkciu žlčového systému.
Sledujte príznaky a rýchlo reagujte na akékoľvek nezvyčajné symptómy. Pravidelné návštevy lekára a vyšetrenia vám umožnia včasné odhalenie potenciálnych problémov a ich efektívne riešenie.