Pálenie záhy alebo „pyróza“ je pomerne časté ochorenie, ktorým môžu trpieť dospelí v akomkoľvek veku vrátane detí a tehotných žien. Aj tehotenstvo patrí medzi príčiny pálenia záhy. V tomto stave je to primárne spôsobené zväčšujúcim sa plodom, ktorý tlačí na tráviace orgány alebo všeobecne žalúdok a dráždi ho. Medzi osoby so zvýšeným rizikom ochorenia patria aj ľudia s nadváhou alebo obezitou. Rizikovým faktorom je aj fajčenie či niektoré lieky.
Príznaky pálenia záhy
Ide o pocit pálenia v strede hrudníka za hrudnou kosťou a v strede brucha. Vyskytuje sa, keď kyselina a iný obsah žalúdka putuje hore pažerákom a dráždi tkanivá. Bolesť sa zvyčajne zhoršuje, keď ležíte alebo sa skláňate. Jedenie korenistých jedál, prejedanie sa, rýchla konzumácia jedál a všeobecne nesprávne zložená strava sú bežnými spúšťačmi symptómu. Nevhodne spracované sústo v tráviacom trakte spôsobuje hromadenie nestrávených zvyškov, ktoré spôsobujú vznik hnilobných procesov. Tým vznikajú v organizme toxické skládky, ktoré zaťažujú organizmus a negatívne vplývajú na kvalitu pH moču.
Spúšťače
Jedenie korenistých jedál a prejedanie sa sú bežnými spúšťačmi symptómu. Avšak, faktom zostáva, že niektorí ľudia pociťujú pálenie záhy bez ohľadu na to, čo jedia. Iní zistia, že problémy nastanú až po zjedení určitých potravín alebo jedál.
Potravinové spúšťače pálenia záhy zahŕňajú:
- veľké jedlá
- mastné alebo korenené jedlá
- káva a kolové +nápoje
- citrusové jedlá
- alkohol
- čokoláda
- fajčenie cigariet
Ako predchádzať páleniu záhy?
Faktom zostáva, že aj väčšinu zdravých ľudí z času na čas páli záha. Pálenie záhy, ktoré je mierne a občasné, možno zvyčajne zvládnuť zmenami životného štýlu, ako napríklad:
- Jedzte menšie porcie, namiesto veľkých jedál,
- vyhýbajte sa akémukoľvek jedlu, o ktorom viete, že bude spúšťačom pálenia záhy,
- vyhýbajte sa ležaniu krátko po jedle – počkajte 3 hodiny,
- nejedzte príliš neskoro v noci,
- začnite uvažovať nad chudnutím v prípade, ak máte nadváhu,
- prestaňte fajčiť, prípadne ho obmedzte na minimum,
- vyhýbajte sa tesnému oblečeniu,
- obmedze kávu a alkohol na minimum,
- na zmiernenie stresu zaraďte vhodnú pohybovú aktivitu.
Ideálne je zaradiť aj voľnopredajné doplnky, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu a doplnia potrebné minerály.
Z doplnkov, preto odporúčame vyskúšať AcidoFit . Ide vitamínovo minerálny nápoj, ktorý prispieva k acidobázickej rovnováhe organizmu, normálnej funkcii svalov a doplňuje všetky potrebné minerály do organizmu po náročnom fyzickom výkone. Obsahuje špeciálnu zmes minerálov, ako je sodík, vápnik, draslík, horčík, fosfor, ktoré sú zásaditého charaketeru a prírodné extrakty Aloe vera a Alfalfa, ktorá je bohatá na vlákninu, zlepšuje trávenie pôsobí proti nadúvaniu či kŕčom. Rovnako sa osvedčila aj pri neutralizácii kyslej žalúdočnej šťavy (hojenie vredov).
Produkt je vhodný:
- Pre všetkých ľudí, ktorých namerané pH moču lakmusovými papierikmi je nižšie ako 7,
- Pre ľudí s nadmernou tvorbou žalúdočnej kyseliny a s tým spojené tráviace ťažkosti
- Na doplnenie minerálov a vitamínov (i u športovcov),
- V období detoxikácie organizmu na doplnenie potrebných minerálov, vitamínov a antioxidantov,
- Pre vegánov, pre laktózovo intolerantných ľudí, celiatikov i diabetikov.
Odporúčané dávkovanie AcidoFitu:
Dospelí môžu užiť 1 – 4 tablety denne
Deti od 7 rokov 1 – 2 tablety denne
Prevencia je dôležitá
Mať zdravé a bezproblémové trávenie je pre psychickú aj fyzickú pohodu nevyhnutné. Pomôcť si môžete aj prírodnými výživovými doplnkami v balíku na tráviace ťažkosti, ktoré sú určené pre ľudí s problematickým trávením. Balík obsahuje 4 produkty, ktoré vám pomôžu v prípade, ak máte problémy s trávením. AcidoFit je efektívny proti prekyslenému organizmu, FytoEnzyme Complex pomáha predchádzať nafukovaniu a ťažkému tráveniu. Vitamín U ako jediný vitamín svojho druhu na Slovensku i v EU má priaznivý vplyv na tráviacu sústavu a v akciovom balíku nájdete aj Probiodom, kvalitné probiotiká s až 8 druhmi rôznych bakteriálnych kultúr.
- FytoEnzyme Complex
Unikátny FytoEnzyme Complex obsahuje 5 enzýmov pre okamžitý účinok pri problémoch s trávením a nafukovaním. Uľahčuje trávenie pri laktózovej a histamínovej intolerancii.
- Vitamín U
Hlavnou úlohou Vitamínu U je regulovať vylučovanie žalúdočných štiav, čím pomáha udržiavať optimálne pH v žalúdku. Prispieva k ochrane sliznice žalúdka a priaznivo vplýva na celkovú funkciu tráviaceho systému.
- Probiodom
Probiodom obsahuje až 8 druhov probiotických kultúr, ktoré udržujú správnu rovnováhu dobrých črevných baktérií, a tým prispievajú k správnemu tráveniu.
Kedy by ste mali navštíviť svojho lekára?
Návštevu lekára by ste mali zvažovať, ak sa u vás vyskytne:
- strata váhy
- ťažkosti s prehĺtaním (dysfágia) alebo bolesť pri prehĺtaní
- vracanie — najmä ak je v ňom krv
Ako sa diagnostikuje pálenie záhy?
Vo väčšine prípadov bude váš lekár schopný diagnostikovať pálenie záhy kladením otázok o vašich príznakoch a o tom, čo tieto príznaky spúšťa. Ak vás páli záha viac ako 2-krát týždenne, môže ísť o príznak gastroezofageálneho refluxu (GORD) alebo iných gastrointestinálnych ochorení. Tie sú zvyčajne diagnostikované endoskopiou, pri ktorej sa používa hadička s kamerou, ktorá prechádza cez ústa do žalúdka.
Najčastejšie sa pacienti sťažujú na:
- Bolesti a pálenie za hrudnou kosťou,
- Bolesť žalúdka, hlavne po jedle,
- Nadúvanie,
- Nútenie na grganie (eruktácia),
- Pálenie v krku,
- Horkokyslá chuť v ústach.