Obsah
-
1. Keď chcem zdravo schudnúť, jediné, čo stačí, je mať väčší výdaj ako príjem
2. Potraviny s vysokým obsahom tuku sú pri chudnutí neprípustné
3. Čím menej kalórií, tým lepšie pre moju diétu
4. Doplnky výživy sú vyhodené peniaze
5. Potraviny „bez tuku“ sú najlepšie
6. Malé porcie viackrát denne
7. Chudý človek = zdravý človek
8. Priberáme zo sacharidov
9. Stačí mi spaľovač tukov a schudnem
10. Ovocné smoothie sú perfektné pri chudnutí
Následne vznikajú dezinformácie, ktoré ľudia medzi sebou šíria a dostávajú sa k veľkej časti populácie. Poďme sa pozrieť na 10 najčastejšie sa opakujúcich mýtov, ktoré súvisia s výživou a zdravým životným štýlom.
1. Keď chcem zdravo schudnúť, jediné, čo stačí, je mať väčší výdaj ako príjem
Aj keď výdaj väčšieho množstva kalórií ako príjem je najdôležitejším faktorom pri chudnutí, nie je to jediné, na čom záleží. Spoliehať sa čisto na počet kalórií nemusí byť pre každého úplne funkčné, keďže sa nezohľadňujú faktory ako hormonálna nerovnováha, metabolické poruchy, užívanie niektorých liekov, genetika...
Ak by sme sledovali čisto iba počet kalórií, mohli by sme zanedbať kvalitu stravovania, keďže by sme sa zameriavali iba na kalorickú hodnotu potravín a nie na ich výživovú hodnotu. To môže viesť k výberu nízko kalorických potravín s nízkym obsahom živín.
Fakt: Vždy pozerajte na vaše kalórie komplexne – teda sledujte, či máte dostatok bielkovín, tukov, sacharidov, vlákniny a, samozrejme, aj vitamínov či minerálov.
2. Potraviny s vysokým obsahom tuku sú pri chudnutí neprípustné
Mnoho ľudí sa stále bojí jedál s vyšším obsahom tuku a pri chudnutí dodržiavajú nízkotučné diéty v nádeji, že práve to je kľúčom k úspechu. Tuk v potrave je ale nevyhnutný pre celkové zdravie, jeho nedostatok môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám.
Fakt: Žiaden extrém nie je dobrý – ani extrémne málo tuku, ani extrémne veľa tuku. Siahajte po potravinách, ktoré obsahujú pre telo prospešné tuky a uvidíte, že sa vám bude dariť schudnúť oveľa efektívnejšie.
3. Čím menej kalórií, tým lepšie pre moju diétu
Príjem príliš nízkeho množstva kalórií môže viesť k metabolickým poruchám a k dlhodobým zdravotným následkom. Aj keď z krátkodobého hľadiska sa vám bude zo začiatku zdať, že nízky príjem kalórií vám skutočne pomáha chudnúť a cítiť sa lepšie, z dlhodobého hľadiska si spomalíte metabolizmus a budete častejšie pociťovať hlad.
Fakt: Nízko kalorické diéty vedú k jojo efektu. Najlepší spôsob, ako dlhodobo schudnúť, je žiadnu diétu nedržať, ale zmeniť svoj životný štýl.
4. Doplnky výživy sú vyhodené peniaze
Aj keď najdôležitejšia je pestrá a dobre vyvážená strava, doplnky výživy, ak sa používajú správne a v správnej forme, môžu byť prospešné v mnohých ohľadoch. Cieľom ich konzumácie je doplnenie príjmu niektorých živín v prípade, že človek z rôznych príčin nie je schopný ich prijímať v dostatočnom množstve formou bežnej stravy (športovci, starší ľudia, tehotenstvo, osobitné zdravotné problémy, …).
Fakt: Pre niektorých ľudí sú výživové doplnky veľmi dobrou formou, ako si dopomôcť k celkovému zdraviu či k zlepšeniu športových výkonov.
5. Potraviny „bez tuku“ sú najlepšie
V obchodoch sa nachádza kvantum potravín s označením nízkotučné, bez tuku, menej tuku... Aj keď sú tieto výrobky lákavé pre tých, ktorí sa chcú zbaviť nadbytočného telesného tuku, zvyčajne nie sú tou najlepšou voľbou.
Fakt: Tieto potraviny často obsahujú oveľa viac pridaného cukru a soli oproti ich klasickým „tukovým“ variantom. Lepšie je vzdať sa týchto výrobkov a radšej si dopriať menšie množstvo klasických plnotučných potravín.
6. Malé porcie viackrát denne
Veľa ľudí sa drží metódy malých porcií, ktoré si rozložia do viacerých jedál za deň. I keď ide o pomerne dobrý spôsob stravovania, ktorý je vhodný pre každého, niekomu to jednoducho nevyhovuje. Ak je človek zdravý, na frekvencii jeho jedál nezáleží, dôležité je, aby uspokojil svoje energetické potreby.
Fakt: Vôbec nie je striktne dané, koľko a akých porcií jedla počas dňa je lepších. Každému vyhovuje niečo iné, dôležité je, aby sme neprijímali príliš málo alebo príliš veľa kalórií.
7. Chudý človek = zdravý človek
Je pravda, že práve obezita je spojená s mnohými zdravotnými problémami od cukrovky, vysokého cholesterolu až po ochorenia srdca. Nie je však pravda, že jediným riešením je byť chudý. Najdôležitejšie je zmeniť životný štýl, kvalitne sa stravovať, mať dobrý spánok a hýbať sa. S touto zmenou prídu aj vedľajšie benefity ako strata hmotnosti.
Fakt: To, že je niekto štíhly neznamená, že je automaticky zdravý. Rovnako ani obéznejší človek nemusí byť vždy chorý.
8. Priberáme zo sacharidov
Rovnako ako sa vina za priberanie pripisuje tukom, tak sa pripisuje aj sacharidom. Pravdou ale je, že bez sacharidov by náš organizmus nedokázal fungovať správne. Nie sú však sacharidy ako sacharidy – treba si vedieť vybrať. Najlepšie sú také, ktoré obsahujú vysoký podiel vlákniny, vitamínov a minerálov a zabezpečia telu potrebné živiny. Obmedziť by sme mali príjem sacharidov z rôznych koláčov, sladených nápojov, sladkostí...
Fakt: Sacharidy sú dôležitým palivom pre naše telo. Vyberajte si najmä polysacharidy, pri snahe o redukciu váhy obmedzte jednoduché sacharidy. Sacharidy kombinujte s bielkovinami, ktoré zabezpečia postupnejšie a dlhodobejšie uvoľňovanie energie.
9. Stačí mi spaľovač tukov a schudnem
Stále sa stretávame s tým, že ľudia považujú spaľovače tukov za akési zázračné tabletky, ktoré si dajú a na druhý deň budú mať o kilo menej. Tak to ale skutočne nefunguje. Spaľovače nám iba dopomáhajú k spaľovaniu ukrytých tukových zásob.
Fakt: Spaľovače tukov sa užívajú v spojení s pravidelnou fyzickou aktivitou. Vtedy spaľovače pôsobia na tukové zásoby, ktoré premieňajú na energiu, ktorú pri športovaní spálime.
10. Ovocné smoothie sú perfektné pri chudnutí
Rôzne smoothies sú skvelým spôsobom, ako do tela doplniť potrebné vitamíny, minerály či vlákninu. V ovocných šejkoch sa ale zároveň nachádza aj veľa cukru, preto si treba dávať pozor na prijaté množstvo. V prvom rade si smoothie pripravujte doma, tie kupované z obchodu bývajú často ešte dosládzané.
Fakt: Smoothie je dobré, ale len v určitej miere. Poprípade si do svojho šejku pridajte viac neškrobovej zeleniny či proteín a menej sladkého ovocia.