Aminokyselina na spánok L-tryptofán
Aminokyselina na spánok L-tryptofán

Aminokyselina na spánok L-tryptofán

Aminokyselina na spánok L-tryptofán

Tryptofán (tiež aj L-tryptofán) je esenciálna aminokyselina, ktorá je veľmi dôležitá pre výživu človeka. Aminokyseliny majú v organizme rôzne biologické funkcie, sú napr. súčasťou niektorých koenzýmov. Esenciálne aminokyseliny si telo nevie samo syntetizovať, musíme ich získavať z potravy alebo prostredníctvom doplnkov výživy. Pre človeka sú esenciálne tieto aminokyseliny: valín, leucín, izoleucín, fenylalanín, tryptofán, lyzín, metionín a treonín (ostatné sú neesenciálne).

Obsah

L-tryptofán patrí medzi proteinogénne aminokyseliny, čo znamená, že je stavebným prvkom proteínov. Zároveň je to základná látka pre tvorbu serotonínu. Serotonín pôsobí ako neurotransmiter, teda pomáha pri prenose nervových signálov v mozgu, ovplyvňuje proces spánku a termoregulácie. Často je zjednodušene považovaný za hormón, ktorý prispieva k pocitu pohody a šťastia. Je ale vedecky potvrdené, že nedostatok serotonínu sa prejavuje sklesnutou náladou, depresiou a poruchami spánku.

Tryptofán a spánok

Práve spánok sa v súčasnej dobe značne podceňuje. Mnoho ľudí má buď príliš krátky spánok (menej ako 6 hodín) alebo málo kvalitný spánok (časté prerušovanie, nepokojné spanie, bez fázy hlbokého spánku...). Viacero výskumov potvrdilo, že nedostatok spánku alebo jeho nedostatočná kvalita, má negatívne účinky na naše zdravie – na mozgový stav, psychiku, hladinu hormónov, spôsobuje priberanie na telesnej hmotnosti a zvyšuje riziko vzniku viacerých chorôb a zdravotných problémov. Nedostatok spánku súvisí s vysokým krvným tlakom, cukrovkou, obezitou, so srdcovými ochoreniami, ochoreniami obličiek, so zvýšeným rizikom mŕtvice, a tiež s depresiami. U starších ľudí môže byť nedostatok spánku spojený so zvýšeným rizikom pádov, zlomenín kostí a so spomaleným hojením. U detí a mladistvých je zdravý spánok kľúčovým faktorom správneho rastu, vývoja a celkového rozvoja osobnosti. Naopak, nedostatok alebo zlá kvalita spánku prispieva k výkyvom nálad, smútku, depresiám a bohužiaľ súvisí aj s výskytom samovrážd.

Tryptofán zlepší zlý spánok

Dôvod je z biologického hľadiska jasný a priamy – ak počas noci neprebehnú všetky procesy v tele, ktoré majú, tento deficit sa niekde musí prejaviť. Spánok je jednou zo základných fyziologických potrieb človeka. Kvalitný spánok v správnom čase chráni naše duševné aj fyzické zdravie, priamo ovplyvňuje kvalitu nášho života, a tiež našu bezpečnosť. Pri hlbokom spánku telo najlepšie regeneruje a dochádza okrem iného k obnove a rastu buniek. Kvalitný spánok je mimoriadne dôležitý nielen pre regeneráciu nášho tela, ale aj pre náš pozitívny psychický stav.

Kvalitný spánok je spolu s výživou a pohybom jedným z troch základných pilierov zdravého života.

Väčšina dospelých potrebuje na optimálne fungovanie organizmu minimálne 7-8 hodín spánku. Snažte sa dodržiavať spodnú hranicu a spať nie menej ako 7 hodín. Odporúča sa nastaviť aj pravidelné ukladanie do postele a pravidelné vstávanie v približne rovnakom čase. Našu potrebu spánku majú pod kontrolou naše vnútorné hodiny. Odborne sa nazývajú cirkadiánny rytmusvnútorný biologický systém generovaný podľa svetla. Ovplyvňuje každú bunku, tkanivo a orgán v našom tele, rovnako aj spôsob, akým fungujú. Rovnako ovplyvňuje všetky procesy v tele – od uvoľňovania hormónov a stravovacích návykov, až po telesnú teplotu a metabolizmus. Zjednodušene napísané, tento rytmus je riadený našimi očami. Cez oči preniká do mozgu informácia o dennom alebo nočnom čase a mozog následne riadi a synchronizuje biologické hodiny v našom tele. Takto sú bez nášho vedomia riadené rôzne činnosti (alebo nečinnosti) v tele, napr. spánok, bdenie, telesná teplota, smäd, chuť, vylučovanie hormónov, či aktivita jednotlivých orgánov.

Hormón spánku, serotonín, tryptofán

Jedným z dôležitých hormónov súvisiacich s 24-hodinovým cyklom a cirkadiánnym rytmom je hormón spánku. Hormón spánku sa tvorí v tele v noci a pripravuje telo k spánku. Vzniká premenou zo serotonínu cez noc, teda je ovplyvnený intenzitou svetla. Jeho koncentrácia v krvi je v noci 10krát vyššia ako počas dňa. Už prvý lúč svetla, ktorý dopadne na sietnicu oka, zastaví produkciu hormónu spánku. Hlavný účinok hormónu spánku spočíva v zlepšení kvality a kvantity spánku. Urýchľuje zaspávanie, predlžuje spánok, zlepšuje jeho kvalitu a odstraňuje mimovoľné budenie sa počas noci a skoro ráno. Vďaka tomu sa zlepšuje regenerácia organizmu, spomalí sa starnutie organizmu a zlepší sa psychický stav. Okrem týchto účinkov má i antioxidačný a imunomodulačný. Jeho koncentrácia sa bohužiaľ s vyšším vekom znižuje.

Serotonín patrí medzi neurotransmitery, ktoré sú zodpovedné za prenos nervových vzruchov medzi bunkami centrálneho nervového systému. Na základe toho sa podieľa na procesoch, ktoré ovplyvňujú náladu a celkový psychický stav. Jeho nedostatok spôsobuje zhoršenie nálady, depresiu, poruchy spánku, nespavosť, dezorientáciu a podráždenosť, ktorá vedie až k agresivite. Okrem zhoršenia psychického stavu, nedostatok serotonínu vyvoláva nadmernú chuť do jedla, čo sa prejavuje hlavne zvýšenou chuťou na sladké. V niektorých prípadoch je zodpovedný za vznik a priebeh migrény. Jeho účinky sa používajú pri liečbe depresií, fóbií, bolestivej menštruácii a pri predmenštruačnom syndróme.

A späť k tryptofánu - L-tryptofán je esenciálna aminokyselina, ktorá má schopnosť prepraviť krvný cukor (glukózu) cez prirodzené bariéry mozgu do nervových buniek. Za prítomnosti vitamínu B6 sa premieňa na serotonín, ktorému sa hovorí i hormón šťastia. Serotonín sa v noci premieňa na hormón spánku. L-tryptofán sa okrem premeny na serotonín môže v tele premieňať aj na vitamín B3 (niacín). Pokiaľ má telo dostatočný prísun vitamínu B3, tento proces neprebieha a preto sa môže viacej L-tryptofánu premeniť na serotonín a hormón spánku. Práve z tohoto dôvodu je vitamín B3 pridaný do prípravku Tryptofan B+. Navyše obsahuje extra dávku vitamínov B3 a B6, pre ešte lepšiu podporu nervového systému a psychiky. V potrave sa L-tryptofán nachádza v najväčšom množstve v banánoch, arašidoch, mäse všetkých druhov, mlieku, rybách, tvarohu, syroch, sóji či v quinoe.

Pozitívne účinky tryptofanu

Účinky užívania L-tryptofánu:

  • skvalitnenie nočného spánku,
  • eliminuje nespavosť v noci,
  • lepšie zvládnutie stresu,
  • zlepšenie nálady a menej výkyvov náladových stavov,
  • menej nervozity a napätia počas dňa,
  • napomáha zvládať abstinenčné príznaky pri odvykacích kúrach,
  • znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu,
  • psychické uvoľnenie a upokojenie mysle.