LIMITOVANÁ AKCIA 1 + 1 kolagénových tyčiniek Joint Bar čokoláda-banán   

Spaľovač tukov L-karnitín, čo to je? Pomáha to?
Spaľovač tukov L-karnitín, čo to je? Pomáha to?

Spaľovač tukov L-karnitín, čo to je? Pomáha to?

Spaľovač tukov L-karnitín, čo to je? Pomáha to?

>>10% zľava aj na výrobky v tomto článku - kód "BLGZK10"<<

L-karnitín je životne dôležitá prirodzená živina, ktorá hrá zásadnú úlohu v energetickom metabolizme v tele - teda aj v metabolizme tukov. L-karnitín bol známy aj ako vitamín Bt. Prenáša mastné kyseliny do mitochondrií, energetických zdrojov v bunkách, ktoré mastné kyseliny premieňajú na energiu. Bez L-karnitínu sa mastné kyseliny do mitochondrií nedostanú a telo nemôže spaľovať tuky.

Obsah

Výskyt aminokyseliny karnitín v ľudskom tele

Ľudské telo obsahuje asi 20-25g L-karnitínu. Karnitín je veľmi dôležitý pri dodávaní energie do mnohých telesných orgánov. Orgány a bunky s vysokými nárokmi na energiu – srdce, pečeň, svaly, bunky imunitného systému, ľadviny, mozog, nervy, spermie – majú veľmi vysokú hladinu L-karnitínu a bez dostatočného prísunu nemôže byť ich funkcia dostatočná. Okrem toho má L-karnitín aj detoxikačnú funkciu, pretože pomáha z buniek odstraňovať medziprodukty metabolizmu.

Účinnosť L-karnitínu ako spaľovača na organizmus

  • získava energiu z tukov – premieňa tuky na energiu
  • podporuje a zvyšuje výdrž pri športových výkonoch
  • dôležitý pri rekonvalescencii
  • zabraňuje rýchlemu nástupu únavy pri námahe.

Ktoré jedlá obsahujú L-karnitín?

L-karnitín je súčasťou každodennej stravy a v priemere prijmeme 30 - 300mg L-karnitínu denne.

Kde všade sa nachádza l-karnitín - zdroje

Dokáže si naše telo samo vytvoriť L-karnitín?

L-karnitín je látka, ktorá sa v tele vyskytuje prirodzene a telo si je schopné vytvoriť len malé množstvo. Na produkciu L-karnitínu telo potrebuje aminokyseliny (lyzín a methionín), vitamíny (C, B6, B12, B3, kyselina listová) a stopové prvky (železo). Nedostatočný prísun hociktorej látky obmedzuje tvorbu L-karnitínu.

Na tvorbu L-karnitínu naviac potrebuje telo mobilizovať L-lyzín, čo je vo svaloch viazaná aminokyselina. Telo musí rozložiť až 30 g svalovej hmoty, aby vytvorilo 1g L-karnitínu. Preto telo radšej uspokojuje svoju potrebu L-karnitínu zo stravy, aby tomu zabránilo.

Význam L-karnitínu pre organizmus

Zvýšený príjem L-karnitínu môže mať pozitívny vplyv na telesnú kondíciu a zdravie. Dostatočný príjem L-karnitínu je zvlášť dôležitý pri fyzickej námahe a situáciách ako napr. stres, únava, tehotenstvo, kojenie, starnutie, vegetariánstvo, nevyvážená strava, diéty na chudnutie.

L-karnitín by mali užívať výkonnostní aj rekreační športovci, ľudia pri redukčnej diéte, muži i ženy, starší ľudia, vegetariáni, diabetici, ľudia ktorí si chcú udržať lepšie zdravie

Prínos L-karnitínu pre športovca

L-karnitín je zvlášť dôležitý pri udržiavaní výkonnosti športovcov. L-karnitín môže zabrániť zužovaniu ciev, spôsobené fyzickou námahou, čím sa zlepšuje krvný obeh a zásobovanie svalov kyslíkom. Výkonnosť a vytrvalosť športovcov sa zlepší a svaly sú lepšie chránené pred zranením. Športovec môže dlhšie trénovať a únava svalov bude menšia.

Nedávne štúdie ukázali, že L-karnitín skracuje dobu zotavenia po intenzívnom zaťažení a zlepšuje výkonnosť po opakovanej námahe. To platí nielen pre výkonnostných športovcov, ale hlavne pre rekreačných športovcov. Bolesť svalov, tzv. svalovicu, ktorú mnoho ľudí po namáhavej činnosti cíti, je možné užívaním L-karnitínu podstatne zmenšiť, čo športovcovi umožní ďalej naplno trénovať.

Okrem toho L-karnitín podporuje spaľovanie tukov, znižuje odbúravanie aminokyselín, podporuje syntézu bielkovín a vytváranie hmoty hladkého svalstva. Pre všetkých športovcov predstavuje L-karnitín akýsi vnútorný tréningový program. Podporuje trvalú radosť z fyzickej činnosti a uľahčuje prechod do fázy s vyššou intenzitou. Taliansky národný tím používal L-karnitín počas MS v roku 1982 v Španielsku a stal sa majstrom sveta.

L-karnitín a doping

L-karnitín nie je doping. Je to prírodná látka, ktorá sa nachádza v strave a pomáha športovcom pokryť zvýšené nároky na výkonnosť. L-karnitín sám o sebe nezvyšuje výkonnosť špičkovým športovcom nefyziologickou cestou, tzn. že nie je na zozname zakázaných stimulantov.

Svalnatý muž so spalovačom tukov vo fitness centre

Ako schudnúť? L-karnitín vám pomôže efektívne sa zbaviť podkožného tuku

L-karnitín môže významne pomôcť pri dlhodobom riadení telesnej hmotnosti v rámci zdravotného programu alebo programu zvyšovania fyzickej kondície. Štúdie ukazujú, že kombinácia L-karnitínu ako potravinového doplnku a zníženie kalorického príjmu, najlepšie v spojení s fyzickou aktivitou, vedie k úprave hmotnosti.

Bolo dokázané, že L-karnitín urýchľuje spaľovanie tukov z potravy. Ak je L-karnitin konzumovaný súčasne s tukmi, spaľujú sa rýchlejšie a v tele sa ich menej usadí. L-karnitín znižuje nepriaznivú hladinu lipidov v krvi. Okrem toho bolo u zvierat dokázané, že L-karnitín zmenšuje pocit hladu a umožňuje znižovanie príjmu potravín.

Základné príznaky nedostatku L-karnitínu

Príznaky nedostatku L-karnitínu nie sú vždy rovnaké a dosť ťažko je ich rozpoznať. Môžu byť nasledovné:

  • Únava / vyčerpanosť: rezervy tukov nie je možné dostatočne premeniť na energiu.
  • Znížený telesný výkon: fyzická kondícia môže byť znížená z dôvodu nedostatočného prísunu L-karnitínu.
  • Narušený metabolizmus tukov: ukladanie tukov v tkanivách, namiesto tukov sa na tvorbu energie používa bielkovina; tým sa môže spomaliť chudnutie pre redukčných diétach.

Užívanie, dávkovanie a bezpečnosť L-karnitínu

L-karnitín je najlepšie používať ráno, pri obede a skoro poobede, rovnako ako vitamíny. Neodporúča sa užívať večer pred spaním, pretože zvýšená dávka môže viesť k vyššej aktivite a zvýšeniu bdelosti. Užívanie veľkého množstva L-karnitínu po 20:00 hod. môže narušiť zaspávanie.

L-karnitín by sa mal užívať v malých dávkach 500-1000mg, pri jedle alebo po ňom. Ako súčasť redukčných diét, v tehotenstve, u vegetariánov a športovcov sa môžu užívať až 3-5 g denne ako potravinový doplnok. V praxi športovci pred súťažou zvyšujú dávku až na 3-5 g denne.

Príznaky pri predávkovaní alebo prebytku L-karnitínu nie sú známe. L-karnitín je totiž vo vode rozpustná látka a nadbytočné množstvo sa prirodzene vylúči ľadvinami do moču, rovnako ako vitamíny rozpustné vo vode.

L-karnitín sa nachádza aj v strave (ako uvádza tabuľka vyššie). L-karnitín je teda bezpečný a môže sa užívať dlhodobo, mesiace aj roky bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Pri veľmi veľkom množstve sa môže prejaviť hnačka. Dávka 3 g denne takéto príznaky nevykazuje.

Dve formy karnitínu

Okrem L-karnitínu, ktorý sa vyskytuje v prírode, sa chemickou syntézou vytvára jeho neprírodný zrkadlový obraz, známy ako D-karnitín, ktorý je organizmom nevyužiteľný.