LIMITOVANÁ AKCIA 1 + 1 kolagénových tyčiniek Joint Bar čokoláda-banán   

Prebúdzate sa bez energie? Môžete trpieť chronickou únavou
Prebúdzate sa bez energie? Môžete trpieť chronickou únavou

Prebúdzate sa bez energie? Môžete trpieť chronickou únavou

Prebúdzate sa bez energie? Môžete trpieť chronickou únavou

Dnešný uponáhľaný spôsob života, pochopiteľne, vedie k vzniku únavy. Ako sa s ňou môžeme úspešne "pobiť" za pomoci rôznych látok a čo všetko ju môže produkovať? 

Obsah

Dnešná doba, charakteristická neustálym zhonom za vytvorením lepších životných podmienok, a s tým, samozrejme, spojené narastajúce nároky na psychickú a fyzickú výkonnosť, často vedú ku vzniku únavy. Ak trpíme nedostatkom energie, samotná príčina nemusí byť len fyzického, ale rovnako i psychického rázu.

Množstvo psychologických ochorení je sprevádzaných pocitmi únavy, vyčerpania, straty koncetrácie alebo zhoršením pamäte. Porucha nočného spánku a následná nevyspatosť sú najčastejšími príznakmi depresie a úzkosti.

Fyzická a psychická únava sa najčastejšie vyskytujú vo vzájomnej kombinácii a prejavujú sa v senzorickej, mentálnej, emocionálnej i motorickej oblasti, rovnako ako i v psychických procesoch.

Samotná únava predstavuje akýsi obranný mechanizmus, ktorý nás chráni pred preťažením organizmu vedúceho k narušeniu množstva dôležitých životných funkcií.V niektorých prípadoch nemusí však ísť len o obyčajnú únavu a vyčerpanosť, ale dnes sa čoraz viac dostávajú do popredia termíny ako chronická únava či chronický únavový syndróm.

Chronická únava

Každý z nás predpokladá, že s novým dňom prichádza aj nová dávka energie. Avšak nie vždy je to pravidlom. V prípade chronickej únavy dochádza k stavu, keď ani spánok nedoplní energetický deficit a nedochádza tak k následnej regenerácii síl. Teda sa zobúdzame rovnako unavení ako pred samotným spánkom.

žena. ktorá leží v posteli a nemôže zaspať

Je bežné sa ojedinele stretnúť s pocitom rannej únavy a neprikladať mu príliš vysokú dôležitosť. Pravdepodobne náš spánok bol len príliš krátky alebo sme jednoducho nedopriali telu dostatok pohodlia v podobe správnej polohy, možno náš organizmus práve bojuje so začínajúcim ochorením. V prípade dlhodobej únavy pretrvávajúcej dlhšie ako 6 mesiacov a  objavujúcej sa aj pri nepatrnom zaťažení organizmu, je dôležité hľadať opodstatnenie jej vzniku.

Medzi najčastejšie príčiny patria:

  • Prekonanie dlhotrvajúceho a náročného ochorenia,
  • dlhodobo vyvíjaná záťaž na organizmus – preťažovanie organizmu,
  • osoba vôľovo nedokáže "vypnúť“ – zabezpečiť telu oddych a relax,
  • dehydratácia organizmu,
  • nevhodné usporiadanie fyzickej a psychickej záťaže počas dňa.

Chronický únavový syndróm (CFS - Chronic fatque syndrom)

Je ochorenie charakterizované výskytom abnormálnej a pretrvávajúcej únavy, ktorá sa dostaví aj po vykonávaní bežnej, jednoduchej aktivity. Únava je však sprevádzaná ďalšími symptómami. Medzi kľúčové prejavy patria:

  • Pokles výkonnosti,
  • zníženie koncentrácie na činnosť,
  • zníženie pamäťových schopností,
  • svalové a kĺbové bolesti,
  • rušivý spánok, ktorý neplní úlohu zdroja odpočinku,
  • zvýšená citlivosť na svetlo a poruchy videnia,
  • podráždenosť, pocit vnútorného nepokoja.

Menej frekventované príznaky:

  • Zvýšená telesná teplota sprevádzaná bolesťami pohybového aparátu,
  • bolestivé lymfatické uzliny na krku a v podpazuší,
  • zmeny v trávení,
  • kožné vyrážky či rôzne ekzémy.

Nie sú jasne vymedzené javy, ktoré evokujú vznik syndrómu, avšak predpokladá sa, že jeho genézu podnecujú napr. neliečené infekcie, dlhodobé pôsobenie stresu či chemických látok (v pitnej vode, v ovzduší,...).

Ako triumfovať v boji s únavou?

Únavu môžu spôsobovať aj niektoré ochorenia, preto je vždy lepšie tento problém primárne prekonzultovať s lekárom. Ak lekár vylúči zdravotné komplikácie, je isté, že únavu spôsobuje nevyvážená strava alebo náš nevhodný životný štýl

Ak máte pocit, že vás postihla energetická kríza, je vhodné sa čo najskôr zamyslieť nad zaužívaným spôsobom života. Často postačí urobiť len jednoduché elementárne zmeny v organizácii niektorých denných činností, a tým získať v boji s únavou navrch. Pripravili sme pre vás zopár tipov, ktoré Vám môžu byť nápomocné pri opätovnom nadobudnutí stratených síl:

  • Zdravá a vyvážená strava – dominantným zlodejom našej energie môže byť strava, jedlo je totiž palivom pre náš organizmus. Ak prevažnú väčšinu našej stravy tvoria potraviny, ktorým bola niekoľkokrát zdĺhavými technologickými postupmi odobraná všetká harmonizujúca sila - živiny a enzýmy, ako môže naše telo z nich niečo efektívne skonštruovať? Úprava jedálnička často nemusí byť príliš komplikovaná, stačia jednoduché zmeny a výsledok uzrie svetlo sveta.
  • Dostatotočný príjem tekutín – dehydratácia nás teda poriadne dokáže vysiliť! Minimálny príjem tekutín sa pohybuje okolo 1,5 l denne, pričom dávky je vhodné si rovnomerne rozdeliť v rámci dňa. Je teda nevyhovujúce telo počas dňa vyčerpávať dlhodobým smädom a následne vypiť väčšie množstvo vody v krátkom čase. Ak máte problém s pitím čistej vody, môžete svoj príjem tekutín dopĺňať napríklad iontovými nápojmi alebo si jednoducho do vody zamiešať bylinky či ovocie.
  • Čerstvý vzduch = najlepší liek – pobyt na čerstvom vzduchu je nielen najrýchlejším antidepresívom, ale podporí naše myslenie, peristaltiku čriev a pôsobenie slnečného žiarenia, zároveň zabezpečí prísun vitamínu D.
  • ,,Pohyb rozohráva v našom organizme reťazec skrytých reakcií, ktoré majú pozitívne dopady.“ - náročná fyzická aktivita dokáže naše telo príliš vyčerpať, avšak správne premyslené cvičenie je prospešné nielen pre naše telo a zlepšenie fyzickej vzdatnosti, ale taktiež prispieva k psychickej pohode a vyrovnanosti.

žena, ktorá je šťastná

Prírodní bojovníci proti únave

V prípade, že sme v boji s únavou uplatnili už všetko vyššie uvedené, môžeme náš organizmus podporiť prírodnými látkami dopĺňajúcimi energiu. Tieto látky sú bežne dostupné v podobe rôznych výživových doplnkov.

  • Horčík (magnézium) – vďaka jeho schopnosti redukovať vyčerpanie a únavu sa často označuje ako univerzálny "životabudič". Významne sa podieľa na správnom fungovaní nervového systému, pohybového aparátu (správna funkcia svalov, mineralizácia kostí). Vyznačuje sa i znamenitými účinkami pri predmenštruačných ťažkostiach, svalovom napätí, psychickej námahe a strese. Najlepšie využiteľná, zároveň veľmi jednoducho vstrebateľná do krvného obehu, je pre organizmus chelátovaná forma horčíka.
  • Koenzým Q10 (ubichinón) – nositeľ Nobelovej ceny za výskum mechanizmu pôsobenia koenzýmu Q10, Peter Mitchell, by ho jednoznačne odporučil generácii stredného veku pre zvýšenie kvality života. Z akého dôvodu? Najmä pre jeho superschopnosť bunky vitalizovať, chrániť pred starnutím a produkovať energiu. Podporuje činnosť svalov, zlepšuje výkonnosť srdca.
  • Ženšen pravý (Panax ginseng) – významné sú najmä jeho obsahové látky nazývané ginsenoidy, ktoré znižujú hladinu cukru, cholesterolu a lipidov v krvi. Rovnako ako koenzým Q10 zvyšujú fyzický a duševný výkon organizmu, zlepšujú pamäť, sústredenosť, zároveň spomaľujú proces starnutia, opotrebovania mozgových buniek, preto sa často vyskytujú v rôznych výživových doplnkoch spolu.
  • Cordyceps sinensis (húsenica čínska) – exotická huba, ktorá je tradičným liekom čínskej farmaceutiky. Zaujímavá je nielen svojím spôsobom života – parazituje na larvách hmyzu, ale taktiež svojou schopnosťou okyšličovať všetky bunky v tele, a tým výrazne vplývať na tvorbu energie v mitochondriách. Pomáha redukovať pocity únavy, zlepšuje pamäť a má omladzujúce účinky.

Postarajte sa o svoje telo. Je to jediné miesto, kde musíte žiť.

Jim Rohn

Zdroje:

PRAŠKO, J. et al. 2006. Chronická únava : zvládaní chronického únavového syndromu. 1. vyd. Praha : Portál, 2006. 240 s. ISBN 80-7367-139-5.

KEBZA, V. – ŠOLCOVÁ I. 2003. Syndrom vyhoření. 2. vyd. Praha : Státní zdravotní ústav, 2003. 26 s. ISBN 80-7071-231-7.

SHOEBRIDGE, V. 2017. Motivačné citáty, ktoré vás zodvihnú zo sedačky. [online]. Cvičte.sk pre zdravý život, 2017 [http://fitness.cvicte.sk/fitness-1/motivacne-citaty-ktore-vas-zodvihnu-zo-sedacky].