LIMITOVANÁ AKCIA 1 + 1 kolagénových tyčiniek Joint Bar čokoláda-banán   

Kyseliny v ľudskom tele

Kyseliny v ľudskom tele

V ľudskom tele zohrávajú mnohé úlohy. Sú neoddeliteľnou súčasťou rôznych biochemických procesov. Ich správna rovnováha je dôležitá pre udržanie zdravia a optimálneho fungovania organizmu. Kyseliny sa nachádzajú v rôznych tkanivách a orgánoch a majú rôzne funkcie pre jednotlivé aspekty vášho zdravia.

Obsah

V tomto článku sa zameriame na ich význam v ľudskom tele a preskúmame dôležité procesy, na ktorých sa podieľajú. Budeme sa venovať hlavným typom kyselín, ktoré sa vyskytujú v organizme a objasníme, ako vznikajú.

Aký je význam kyselín v ľudskom tele?

O trávenie potravy sa stará žalúdočná kyselina (HCl). Pomáha rozkladať potravu a zabezpečuje vstrebávanie živín. Kyselina citrónová sa podieľa na energetickom metabolizme a má antioxidačné vlastnosti. Kyselina močová je dôležitá pre odbúravanie odpadových látok. Nadbytok tejto kyseliny môže spôsobiť problémy, ako napríklad dnu. Mastné kyseliny a aminokyseliny sú základnými stavebnými kameňmi bunkových membrán a bielkovín. Kyselina askorbová, známa aj ako vitamín C, má významnú úlohu pri podpore imunitného systému a tvorbe kolagénu.

Rovnováha kyselín v tele je tiež dôležitá pre udržanie správneho pH prostredia a reguláciu životne dôležitých funkcií.

Prehľad základných kyselín v ľudskom tele

V tele sa nachádza niekoľko typov kyselín, ktoré vznikajú prostredníctvom rôznych procesov.

Tu je zoznam tých hlavných:

Kyselina chlorovodíková (HCl)

Táto kyselina je hlavnou zložkou žalúdočnej kyseliny. Vzniká v žalúdočných bunkách prostredníctvom tvorby vodíkových iónov (H+) a chloridových iónov (Cl-). Proces tvorby HCl sa nazýva kloridová sekrécia.

Hlavnou úlohou žalúdočnej kyseliny je podporovať proces trávenia potravy. Kyselina HCl pomáha rozkladať potravu, štiepiť proteíny a aktivuje tráviace enzýmy. Zároveň pôsobí ako ochranný mechanizmus proti mikroorganizmom a baktériám v žalúdku.

kyseliny v ľudskom tele

Kyselina citrónová

Táto kyselina je prítomná v mnohých tkanivách a orgánoch, najmä vo svaloch a pečeni. Vzniká ako súčasť citrátového cyklu (taktiež nazývaného Krebsov cyklus) v bunkách, kde sa oxiduje a produkuje adenosíntrifosfát (ATP), ktorý je zdrojom energie. Kyselina citrónová je teda dôležitá v energetickom metabolizme. Okrem toho má aj antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Kyselina močová

Táto kyselina je produktom metabolizmu purínových zlúčenín, ktoré vznikajú pri rozklade nukleových kyselín (DNA a RNA). V pečeni dochádza k premene purínov na kyselinu močovú, ktorá sa následne vylučuje močom. Hlavnou funkciou kyseliny močovej je odbúravanie a vylučovanie odpadových purínových zlúčenín, ktoré sú produktom metabolizmu DNA a RNA. Udržiavanie správnej hladiny kyseliny močovej v tele je dôležité pre zabránenie vzniku problémov, ako je napríklad dna a močové kamene.

Mastné kyseliny

Tieto kyseliny sú zložkami tukov a lipidov v tele. Vznikajú prostredníctvom lipolýzy, čo je proces rozkladu tukových zásob na mastné kyseliny a glycerol. Sú dôležité pre tvorbu bunkových membrán a pre správne fungovanie buniek a tkanív. Taktiež sú zdrojom energie pre organizmus a podieľajú sa na rôznych metabolických procesoch.

Aminokyseliny

Sú základnými stavebnými jednotkami bielkovín. Okrem toho, že slúžia na tvorbu a opravu tkanív, sú tiež potrebné pre syntézu hormónov, enzýmov a neurotransmiterov.

Rovnováha kyselín v tele

V tele by mala existovať rovnováha medzi kyslými a zásaditými látkami. Pokiaľ tomu tak nie je, vznikajú rôzne zdravotné ťažkosti.

Kyslé prostredie je charakterizované vyššou koncentráciou vodíkových iónov (H+), zatiaľ, čo zásadité prostredie je charakterizované nižšou koncentráciou H+. Rôzne orgány a systémy v tele majú svoje špecifické pH, ktoré udržuje rovnováhu kyselín a zásad v správnom rozsahu.

rovnováha kyselín v tele

Kyslosť krvi a pH

Krv je obzvlášť citlivá na zmeny pH a udržiavanie správnej kyslosti je nevyhnutné pre jej normálne fungovanie. Normálne pH krvi je medzi 7,35 a 7,45, čo zodpovedá miernemu zásaditému prostrediu. Za tento rovnovážny stav zodpovedá najmä dýchací systém a obličky.

Regulácia rovnováhy kyselín

Dýchací systém môže ovplyvniť pH krvi tým, že reguluje vylučovanie oxidu uhličitého a nasýtenie kyslíkom. Obličky majú dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy kyselín tým, že regulujú vylučovanie kyselinových a zásaditých látok močom. Iné faktory, ako napríklad strava a hydratácia, môžu tiež ovplyvniť rovnováhu kyselín v tele.

Pre udržanie rovnovážneho stavu kyselín v tele vám odporúčame do denného režimu zaradiť vitamínovo-minerálny nápoj AcidoFit a hypotonický iontový nápoj Hypofit. Acidofit je dostupný v 4 skvelých príchutiach a doplní aj potrebné dávky vápnika, horčíka, draslíka, sodíka a vitamínov skupiny B, C, E a H. Hypofit pôsobí antioxidačne a pomáha predchádzať svalovým kŕčom.

Čo nastáva pri prekyslení organizmu

Narušená rovnováha žalúdočnej kyseliny (HCl) môže spôsobiť tráviace problémy, ako je napríklad nevoľnosť, pálenie záhy, nadúvanie alebo nedostatočné vstrebávanie živín z potravy. Nerovnováha kyseliny močovej viesť k tvorbe močových kameňov a problémom ako je dna.

tráviace problemy z prekyslenia

Ak nie sú v správnom pomere mastné kyseliny a aminokyseliny, môže to ovplyvniť zásadné metabolické procesy. Nedostatok esenciálnych mastných kyselín môže mať negatívny vplyv na zdravie pokožky, vlasov a srdcového systému. Nedostatok dôležitých aminokyselín môže viesť k nedostatočnej tvorbe bielkovín, hormónov a enzýmov.

Tip: Získajte prehľad o stave zakyslenia organizmu a spravte si domáci rýchlotest pomocou lakmusových papierikov. Na základe indikačných papierikov môžete svoj stav pravidelne kontrolovať a vylepšovať.

V prekyslenom tkanive červené krvinky strácajú pružnosť, nedokážu v dostatočnom množstve prechádzať až do vlásočníc a jemných krvných ciev, a tak nedostatočne zásobujú orgány kyslíkom. Väzivo prestáva plniť úlohu pufrovacieho (tlmivo-vyrovnávacieho) systému, jeho priechodnosť sa znižuje. Organizmus začína starnúť, vznikajú vrásky, celulitída a iné neduhy z prekyslenia.

Prekysleniu organizmu a jeho dôsledkom sa venujeme v samostatnom článku.

Ak máte podozrenie na nerovnováhu kyselín v tele alebo pociťujete zdravotné problémy, odporúčame vám konzultovať tento stav s odborníkom.

V rámci základnej analýzy zloženia tela vám v diagnostickom centre Kompava Metflex zdiagnostikujeme aj rovnováhu kyselín v tele. Stačí jediná kvapka krvi a výsledok je hotový do pár minút. Na jeho základe vám náš výživový špecialista navrhne jedálniček na mieru a odporučí kroky, ktoré sú nutné k zlepšeniu aktuálneho stavu.