LIMITOVANÁ AKCIA 1 + 1 kolagénových tyčiniek Joint Bar čokoláda-banán   

Acidóza - prekyslenie organizmu

Acidóza - prekyslenie organizmu

Nie je to žiaden mýtus. Prekyslenie organizmu môže vážne ohroziť vaše zdravie. Acidóza je porucha rovnováhy kyselín a zásad v organizme. Optimálne pH vnútorného prostredia by malo byť 7,35. Ak nastane pokles pod túto hodnotu, nastáva prekyslenie, čo spôsobuje narušenie celkovej rovnováhy a vzniku rozličných ťažkostí.

Obsah

Stupeň kyslosti v organizme si viete jednoducho skontrolovať lakmusovými papierikmi.
Poďme sa spolu pozrieť na to, ako sa prejavuje prekyslenie organizmu a aké riziká tento stav pre vás prináša. A tiež na to, ako s ním úspešne bojovať.

Acidobázická rovnováha a jej význam pre organizmus

V každom tele dochádza k rôznym procesom, ktoré spôsobujú kyslé prostredie. Krv ale potrebuje vyváženú rovnováhu kyslých a zásaditých zlúčenín na to, aby telo fungovalo správne. Tento balans sa nazýva acidobázická rovnováha.

Za normálnych podmienok vždy, keď dôjde k zmene acidobázickej rovnováhy, vaše telo automaticky vráti hladinu pH krvi späť do normálu. Na udržaní primeraného stavu sa podieľajú pľúca, obličky a tiež pečeň. Odchýlky tohto stavu môžu byť v krajných prípadoch dokonca život ohrozujúce.

acidobazicka rovnovaha

Čo sa môže v tele diať pri prekyslení?

1. Demineralizácia (úbytok minerálnych látok)

Z tela sa strácajú dôležité minerály, najmä vápnik, horčík a draslík. Tento úbytok minerálov vedie k lámavosti kostí, zhoršeniu funkcie čriev a svalového tonusu. Osteoporóza, srdcový infarkt, lámavé nechty, mozgová porážka, zubný kaz, hemoroidy a kŕčové žily sú niektoré z ďalších problémov spojených s nedostatkom minerálov v dôsledku prekyslenia.

2. Ukladanie látok, ktoré by sa mali vylúčiť

To môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Napríklad, usadeniny kyseliny močovej môžu spôsobiť dnu, usadeniny vápnika môžu prispieť k tvorbe kameňov v obličkách a žlčníku. Hromadenie toxínov môže prispieť k rozvoju obezity, vysokého krvného tlaku a celulitídy. Prekyslenie tela môže tiež podporovať tvorbu cholesterolu a artériosklerózy, čo môže zvýšiť riziko vzniku srdcových ochorení a mŕtvice.

3. Strata prirodzenej imunity voči infekčným chorobám

Od bežného prechladnutia až po vážnejšie infekcie, ako je napríklad zápal pľúc alebo sepsa, môže prekyslenie ovplyvniť schopnosť tela účinne sa brániť infekciám.

Pre úpravu acidózy a obnovenie správnej acidobázickej rovnováhy v tele môže pomôcť minerálny nápoj AcidoFit. Tento nápoj obsahuje minerály, ktoré môžu pomôcť neutralizovať kyslé prostredie a podporiť zdravie organizmu.

Rizikové faktory a spúšťače prekyslenia

  • chronický stres a nedostatok spánku,
  • nevyvážená strava a diéta s prevahou kyslých potravín,
  • vplyvy prostredia a toxíny,
  • chronické ochorenia a užívanie liekov (napr. osteoporóza, obličkové problémy).

Ako sa prejavuje prekyslenie organizmu?

Príznaky prekyslenia organizmu sú individuálne. Na pozore by ste sa však mali mať v týchto prípadoch:

1. Zvýšená únava a slabosť

Vaša energia klesá a bežné denné činnosti vám spôsobujú ťažkosti? Prekyslený organizmus môže spôsobiť, že sa cítite vyčerpane aj bez zjavných dôvodov. Dokonca môžete mať problémy so sústredením.

2. Zhoršená imunita a náchylnosť na choroby

Nevyrovnané pH v organizme má niekedy za následok oslabenie imunitného systému.  Ak sa často cítite chorý, ste náchylný na infekcie ako chrípka a prechladnutie je to pravdepodobne aj váš prípad.

3. Problémy s trávením a pálenie záhy

Prekyslenie organizmu môže mať negatívny vplyv na trávenie. Vyskytuje sa najmä pálenie záhy, nadúvanie, zápcha alebo hnačka.

4. Zmeny na koži

Akné, vyrážky, suchá koža a nezdravo pôsobiaca pokožka.

5. Zhoršená fyzická kondícia a svalová bolesť

Ak máte prekyslený organizmus, môžete pociťovať svalovú únavu, kŕče alebo bolesť počas fyzickej aktivity. Vaša fyzická výkonnosť je znížená a trvá dlhšie, kým sa zotavíte po cvičení.

6. Zmeny nálady a emocionálna nestabilita

Acidóza často ovplyvňuje aj náladu a aktuálny emočný stav. Môžete sa cítiť podráždení, nervózni, úzkostní alebo depresívni.

7. Migrenózne záchvaty

Niektorí ľudia s prekysleným organizmom sa sťažujú na náchylnosť na migrény alebo bolesti hlavy.

Diagnostické metódy prekyslenia organizmu

Testovanie acidózy je nevyhnutné, pretože vám umožní získať objektívne údaje o pH organizmu a poskytuje dôležité informácie pre podniknutie správnych krokov, ktoré vedú k zlepšeniu stavu.

test prekyslenia organizmu

pH test moču

Táto metóda zahŕňa meranie pH hodnoty moču. Normálna pH hodnota moču sa pohybuje medzi 4,6 a 8,0. Ak je pH hodnota moču nižšia ako 6,0, môže to naznačovať prekyslenie organizmu.

V našej ponuke nájdete indikačné papieriky, pomocou ktorých si jednoducho vykonáte domáci rýchlotest. Celý proces trvá len 40 sekúnd, po ktorých dostanete aktuálny prehľad o zakyslení vášho organizmu.

Ak by ste však chceli získať z merania viaceré informácie, nielen pH organizmu, odporúčame využiť indikačné papieriky schopné merať zároveň viaceré parametre. Indikačné papieriky 3v1 3-Test pomáhajú ľahko a jednoducho zistiť z moču pH organizmu, hladinu vylučovaného cukru a indikovať zvýšené množstvo vylučovaných bielkovín. Tieto všetky indikácie vedú k včasnej prevencii chorôb a ochorení a k zdravému fungovaniu organizmu.

pH test slín

Podobne, ako pri testovaní moču, pH test slín sa používa na meranie pH hodnoty slín. Normálna pH hodnota slín je zvyčajne medzi 6,5 a 7,5. Nižšia hodnota môže naznačovať prekyslenie organizmu.

Krvné testy

Krvné testy tiež poskytujú vierohodné informácie o hladinách kyseliny v tele. Príkladom je meranie hladiny kyseliny uhličitej v krvi (CO2) alebo bikarbonátového iónu. V prípade prekyslenia organizmu môžu byť tieto hladiny byť referenčných hodnôt.

V diagnostickom centre Metflex vám z jedinej kvapky krvi špeciálnym Darkfield mikroskopom poskytneme informáciu o stave hydratácie a prekyslení organizmu. Okrem toho získate prehľad o počiatočných štádiách prípadných závažných ochorení, zápaloch, nedostatku vitamínov a minerálov a taktiež o stave vašich bielych a červených krviniek.

Prečo je dôležité sledovať pH organizmu a nie pH prijatých nápojov a potravín?

pH organizmu nezisťujeme na základe pH prijímaného nápoja alebo stravy preto, že potrava sa v tele rozkladá zložitým mechanizmom na rozličné látky, pričom pri daných procesoch sa mení aj pH. Preto je dôležité merať pH moču, ktoré odzrkadľuje, čo sa skutočne deje v organizme.

Vedeli ste, že mnohé z potravín, ktoré síce chutia kyslo, sa v organizme správajú ako zásada? Medzi takéto potraviny patrí napríklad citrón.

Ako postupovať pri prekyslenom organizme

Základom prevencie, ale aj zlepšenia stavu prekyslenia organizmu je harmonizácia hladiny pH v organizme. Pokúste sa upraviť svoj životný štýl a najmä zvážte zmenu stravovacích návykov. Budete musieť obmedziť takzvané kyslé potraviny a nahradiť ich zásaditými. Obmedzte mäso a priemyselne spracované potraviny. Pozor si dajte tiež na bielu múku a cukor. Predpokladá sa totiž, že práve tie robia v organizme najväčšie škody.

Pre ľahšiu orientáciu vám ponúkame stručný prehľad:

Zásadité potraviny:

  • citrusy
  • šalát
  • zelenina a ovocie
  • cesnak
  • brokolica
  • banány
  • semienka
  • olivy
  • avokádo
  • rastlinné oleje
  • sušené ovocie

Kyslé potraviny:

  • alkohol
  • cukor
  • cestoviny
  • sladené nápoje
  • káva
  • vajcia
  • ocot
  • sladkosti

Pitný režim je základ

Po prvé, voda pomáha zriediť a odplavovať kyseliny a toxíny z tela. Keďže prekyslený organizmus môže byť spôsobený nadmerným príjmom kyselín z potravy alebo metabolickými poruchami, pitie vody je dôležité na zriedenie týchto kyselín a ich odstránenie z tela prostredníctvom moču a potu.

Udržať organizmus dostatočne hydratovaný pomôže osviežujúci hypotonický nápoj Hypofit. Doplní vám prospešné minerály a vitamíny skupiny C a E.

Voda tiež pomáha udržiavať správnu rovnováhu pH v tele. Okrem toho, voda je nevyhnutná pre správnu funkciu orgánov. Pomáha udržiavať zdravú činnosť tráviaceho systému, krvného obehu a lymfatického systému. Tiež sa podieľa na udržiavaní telesnej teploty a podporuje mozgovú činnosť. Odporúča sa piť aspoň 8 pohárov vody denne.

Vyhľadajte odborníka na výživu

V spolupráci s výživovým poradcom z centra Metflex budete mať možnosť získať nielen presnú diagnózu prekyslenia organizmu, ale aj vypracovať efektívny plán na jej kompenzáciu.

Náš výživový poradca vám pomôže identifikovať potraviny, ktoré prispievajú k prekysleniu organizmu a navrhne vhodné zmeny stravy a životného štýlu, aby ste dosiahli optimálnu rovnováhu pH. V prípade záujmu si môžete rezervovať termín jednoducho online z pohodlia domova.