Príliš málo enzýmu produkovaného v tenkom čreve (laktáza) je zvyčajne zodpovedné za intoleranciu laktózy. Môžete mať nízke hladiny laktázy a napriek tomu budete schopní stráviť mliečne výrobky. Ale ak sú vaše hladiny príliš nízke, prejaví sa u vás intolerancia laktózy, čo vedie k symptómom po tom, ako zjete alebo vypijete mliečne výrobky.Väčšina ľudí s intoleranciou laktózy však dokáže zvládnuť tento stav bez toho, aby sa museli vzdať všetkých mliečnych potravín.
Symptómy
Príznaky a symptómy intolerancie laktózy sa zvyčajne začínajú 30 minút až dve hodiny po jedle alebo po vypití nápojov, ktoré obsahujú laktózu. Bežné príznaky a symptómy zahŕňajú:
- Hnačku
- Nevoľnosť a niekedy aj vracanie
- Žalúdočné kŕče
- Nadúvanie
- Plynatosť
Príčiny
Laktózová intolerancia nastáva, keď vaše tenké črevo neprodukuje dostatok enzýmu (laktázy) na trávenie mliečneho cukru (laktózy). Normálne laktáza premieňa mliečny cukor na dva jednoduché cukry – glukózu a galaktózu, ktoré sa vstrebávajú do krvného obehu cez črevnú výstelku. Ak máte nedostatok laktázy, laktóza vo vašej potrave sa presúva do hrubého čreva namiesto toho, aby bola spracovaná a absorbovaná. V hrubom čreve normálne baktérie interagujú s nestrávenou laktózou, čo spôsobuje príznaky a symptómy intolerancie laktózy. V tomto prípade odporúčame zaradiť výživový doplnok FytoEnzyme complex, ktorý obsahuje komplex rastlinných tráviacich enzýmov, extraktov, olejov a baktérie mliečneho kvasenia Lactobacillus sporogenes, a to rovno v jednej kapsule pre pomoc s trávením a lepším využitím živín. Je vhodným doplnkom, ako podpora pri laktózovej, ale aj histamínovej intolerancii – spôsobí vám uľahčenie trávenia.
Rizikové faktory
Medzi faktory, ktoré môžu spôsobiť, že vy alebo vaše dieťa budete náchylnejší na intoleranciu laktózy, patria:
- Zvyšujúci sa vek - Intolerancia laktózy sa zvyčajne objavuje v dospelosti. Tento stav je menej častý u dojčiat a malých detí.
- Etnická príslušnosť - Laktózová intolerancia je najčastejšia u ľudí afrického, ázijského, hispánskeho a indiánskeho pôvodu.
- Predčasný pôrod - Predčasne narodené deti môžu mať znížené hladiny laktázy, pretože v tenkom čreve sa nevyvinú bunky produkujúce laktázu až do konca tretieho trimestra.
- Choroby postihujúce tenké črevo - Problémy s tenkým črevom, ktoré môžu spôsobiť intoleranciu laktózy, zahŕňajú nadmerný rast baktérií, celiakiu a Crohnovu chorobu.
- Určité spôsoby liečby rakoviny - Ak ste mali radiačnú terapiu rakoviny žalúdka alebo máte črevné komplikácie z chemoterapie, zvyšuje sa vaše riziko vzniku intolerancie laktózy.
Ako si zostaviť vhodný jedálniček pri intolerancii laktózy?
Pri dodržiavaní bezlaktózovej diéty je stále na výber široká škála jedál. Zelenina, ovocie, orechy a semená sú naozaj žiadúcimi potravinami, pretože dodávajú vápnik, riboflavín a vitamín D, ktorých môže byť nedostatok, keď človek zo stravy vylúči mliečne výrobky. Celé zrná a zdravé tuky vám naopak poslúžia ako zdroje energie, ktoré vám pomôžu pri vašich aktivitách a tréningu.
Mäso, hydina, morské plody sú vašimi primárnymi zdrojmi bielkovín na obnovu a regeneráciu svalov. Sója, strukoviny a fazuľa sú tiež dobrým zdrojom bielkovín, najmä pre vegánov a vegetariánov. V prípade ak pravidelne cvičíte je vhodné zaradiť proteín LactoFree 90. Ide o „ultra čistý" bezlaktózový srvátkový proteín vhodný pre osoby s laktózovou intoleranciou, alergiou na kazeín, citlivým trávením a pri low carb stravovaní. Obsahuje srvátkový proteínový izolát (WPI), až 6,7 g aminokyselín BCAA v 1 dávke a vitamíny C, E a vitamíny skupiny B.
Pri varení zakomponujte do jedál bylinky a koreniny, ktoré pomôžu dodať vašim jedlám viac chuti a vône. Nápoje môžu byť chutné aj bez mlieka a smotany. Je možné konzumovať vodu, džúsy, čaje či kávu. Vhodným doplnkom do kávových nápojov je Collagen Coffee Cream, ktorý je lahodnou alternatívou kávy. Obsahuje MCT tuky bez laktózy (ľahko stráviteľné tuky, ktoré sa neukladajú do zásob tuku a používajú sa ako rýchly zdroj energie pre telo i mozog. Produkt je vhodný pre ľudí s intoleranciou na laktózu či pre tých, ktorí chcú zlepšiť elasticitu pleti.
Potraviny, ktorým sa treba vyhýbať a na ktoré si dať pozor
Mliečnym výrobkom, ako sú mlieko, jogurt, maslo, syry či rôzne smotany je potrebné sa vyhýbať hlavne, preto, že ide o potraviny, ktoré obsahujú laktózu. Hoci tieto produkty môžu byť istou skupinou ľudí tolerované a nespôsobia im závažnejšie problémy, no existujú aj tí, ktorým vyvolajú závažnejšie symptómy. Stále sa však odporúča, aby ste sa týmto produktom vo väčšej miere vyhýbali. Bezlaktózová strava by mala byť nastavená individuálne, takže je tiež dôležité vedieť, že laktóza môže byť prítomná aj v nemliečnych potravinách. Takéto potraviny sú nasledovné:
- Chlieb, sušienky,
- Raňajkové cereálie,
- Pekárenské výrobky a dezerty,
- Smotanové omáčky alebo šalátové dresingy,
- Čokolády a cukríky,
- Zmesi na koláče a prísady na pečenie,
- Instantná káva – prípadne iné zmesi,
- Slané lupienky a zemiakové lupienky,
- Spracované mäso, ako párky v rožku či klobásky
Spotrebitelia sa tiež musia naučiť správne čítať etikety na potravinách, aby sa potravinám obsahujúcim laktózu stále vyhýbali. Štítky, ktoré obsahujú mlieko, mliečnu sušinu, mliečne bielkoviny - ako je kazeín a srvátka, mliečne cukry/prášky, maslo/cmar, syry a smotany sú tie, ktoré si treba na etiketách produktov dôsledne všímať a hľadať ich, obzvlášť ak dodržiavate bezlaktózovú diétu.