LIMITOVANÁ AKCIA 1 + 1 kolagénových tyčiniek Joint Bar čokoláda-banán   

Ateroskleróza - ochorenie ciev

Ateroskleróza - ochorenie ciev

Tichý zabijak našich ciev - ateroskleróza. Postihuje milióny ľudí po celom svete. Je charakteristická nadmerným ukladaním tukov alebo vápnika do cievnej steny tepien.

Obsah

Spôsobuje blokovanie prietoku krvi a v niektorých prípadoch vznikajú nebezpečné krvné zrazeniny. Je spojená s celým radom pridružených komplikácii.

Zarážajúce je, že ateroskleróza spolu s ostatnými srdcovo-cievnymi ochoreniami sa podieľa až na 50-60% úmrtnosti.

Čítajte ďalej a poradíme vám, ako môžete predchádzať tomuto civilizačnému ochoreniu a udržať svoje srdce a cievy zdravé.

Ako vzniká ateroskleróza?

Ateroskleróza nevzniká len tak zo dňa na deň. Jej vzniku predchádza celý rad procesov, ktoré sa vyvíjajú počas dlhšieho obdobia.

1. Poškodenie cievnej steny

V prvej fáze sa poruší normálna štruktúra cievnej steny a vytvárajú sa tukové usadeniny, ktoré zužujú prierez cievy. Zmnožením väziva a ukladaním vápenatých solí sa znižuje pružnosť cievy. Môže to byť spôsobené mechanickým následkom vysokého krvného tlaku, chemickými vplyvmi, fajčením alebo porušením epitelu (vnútornej vrstvy) cievy.

2. Zápalová reakcia

V poškodenej cieve sa spúšťa zápalová reakciu, pri ktorej sa na mieste poškodenia hromadia bielkoviny a zápalové bunky. Tento proces prispieva k progresii aterosklerózy. Zápal zároveň môže spôsobiť ďalšie poškodenie vnútornej výstelky tepien a oslabiť ich štruktúru, čo môže viesť k tvorbe krvných zrazenín.

3. Akumulácia lipidov

Zápalové ložiská priťahujú LDL-cholesterol z krvi. Tento LDL-cholesterol sa ukladá vo vnútorných stenách ciev a postupne sa hromadí. Vzniká sklerotický plát (nahromadené tukové látky na stene cievy). Postupne sa do neho začne zhromažďovať vápnik, čo spôsobuje tvrdnutie a hrubnutie ciev. Prietok sa začne zmenšovať. Na povrchu plátu sa môžu zachytávať krvné doštičky (trombocyty) a vytvorí sa krvná zrazenina.

Tá je veľmi nebezpečná. Môže úplne upchať cievu a bunky, ktorým cieva pôvodne prinášala kyslík a živiny sa dusia. Alebo sa môže celá, či jej časť uvoľniť a krvným obehom odplaviť na iné miesto, kde sa zakliní na užšom mieste a výsledok je rovnaký – upchatá cieva. Ak sa uvoľní, putuje krvným riečiskom a môže zablokovať cievu, ktorá vyživuje srdce alebo mozog.

Tip Kompava: Zaraďte do svojho jedálnička 3-omega mastné kyseliny. Pomôžu vám udržať správnu hladinu cholesterolu v krvi a zabezpečiť zdravú funkciu priepustnosti ciev.

ateroskleróza

Nepodceňujte varovné signály

Začiatočné štádiá aterosklerózy často prebiehajú bez zjavných príznakov. Keď je tepna už príliš zúžená alebo upchatá, začnú sa prejavovať symptómy. V takom prípade je prítok krvi do orgánov a tkanív natoľko obmedzený, že môže mať vážne dôsledky.

Príznaky stredne závažnej až vážnej aterosklerózy sa líšia v závislosti od štádia postihnutia tepien. Prejavujú sa napríklad takto:

  • tlak alebo bolesť na hrudníku,
  • náhla necitlivosť alebo slabosť v rukách a nohách,
  • problémy s rečou, dočasné straty zraku,
  • oslabené svaly tváre,
  • bolesť nôh pri chôdzi,
  • vysoký krvný tlak,
  • zlyhávanie obličiek.

Nepríjemné komplikácie aterosklerózy

1. Ochorenie krčných tepien

Krčné tepny zásobujú mozog krvou. Nachádzajú na oboch stranách krku a ich hlavnou funkciou je dodávať kyslík a živiny do mozgu. Ochorenie môže mať vážne dôsledky, pretože ak sú tieto artérie zúžené alebo upchaté, vedie to k nedostatočnému prívodu krvi do mozgu a mozgovej mŕtvici. Tento proces býva často postupný a asymptomatický, ale môžu byť prítomné aj príznaky, a to v prípade, že sa krvný prietok do mozgu výrazne obmedzí.

2. Ischemická choroba srdca

Keď ateroskleróza zužuje tepny v blízkosti vášho srdca, môže sa u vás vyvinúť ochorenie koronárnej artérie, ktoré môže spôsobiť bolesť na hrudníku (angínu pectoris), srdcový infarkt alebo zlyhanie srdca.

ischemická choroba ako komplikácia pri ateroskleróze

3. Ochorenie periférnych artérií

K najčastejším príznakom ochorenia periférnych artérií patrí bolesť nôh pri chôdzi. Túto bolesť vyvoláva nedostatočný prívod krvi a kyslíka do svalov nôh počas fyzickej aktivity. Môžete mať pocit ťažkých a slabých nôh a častú potrebu zastaviť sa a oddýchnuť si, aby bolesť ustúpila. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať bledú alebo modrú farbu pokožky, studenú pokožku a nízky pulz v postihnutej končatine.

4. Aneuryzma

Aneuryzma je abnormálne rozšírenie alebo vydutie steny tepny. Toto vyvýšenie je spôsobené oslabením alebo poškodením steny tepny. Aneuryzmy sa môžu vyskytovať v rôznych častiach tela, najčastejšie v aorte, hlavne v oblasti brušnej aorty alebo v mozgových artériách. Aneuryzmy predstavujú riziko, pretože môžu prasknúť a spôsobiť vážne vnútorné krvácanie, ktoré môže byť život ohrozujúce. Prasknutá aneuryzma si vyžaduje urgentnú lekársku pomoc a chirurgický zákrok na zastavenie krvácania.

5. Chronické ochorenie obličiek

Ateroskleróza môže spôsobiť aj zúženie tepien vedúcich do obličiek. Zúženie týchto tepien bráni dostatočnému množstvu krvi bohatej na kyslík dostať sa do obličiek. Obličky potrebujú dostatočný prietok krvi, ktorý pomáha filtrovať odpadové látky a odstraňovať prebytočné tekutiny.

chronické poškodenie obličiek

Pozor na rizikové faktory

Vznik aterosklerózy spúšťa väčšinou kombinácia niekoľkých rizikových faktorov, ktoré majú vplyv na stav tepien.

Sú to hlavne tieto:

  • genetická predispozícia,
  • diabetes v anamnéze,
  • nevhodné stravovacie návyky,
  • vysoká hladina cholesterolu,
  • vysoký krvný tlak,
  • vysoká hladina CRP (zápalový marker),
  • nedostatočný pohyb,
  • obezita,
  • fajčenie.

Yucca Shidigera: Prírodné riešenie úpravy cholesterolu. Táto zázračná rastlinka pomáha pri regulácii hladiny cholesterolu v krvi a usadenín v cievach. Jej účinky zlepšíte pri zvýšenom príjme vlákniny a dostatočnom pitnom režime.

Diagnostické metódy

Včasná diagnostika a liečba môže zastaviť zhoršovanie aterosklerózy a zabrániť srdcovému infarktu, mozgovej príhode alebo inej zdravotnej komplikácii. Kombinácia bežných fyzikálnych vyšetrení a pokročilých medicínskych techník umožňuje preniknúť dovnútra cievneho systému a odhaliť skryté riziká.

krvne testy pri ateroskleróze

Krvné testy

Poskytujú  informácie o hladine cholesterolu, triglyceridov a iných látok, ktoré môžu byť spojené s aterosklerózou. Sú prvotným skríningom, ktoré odhalia rizikové faktory aterosklerózy.

EKG (elektrokardiogram)

EKG meria elektrickú aktivitu srdca a poskytuje informácie o prítomnosti srdcových problémov, ako je ischemická choroba srdca.

Ultrazvukové vyšetrenie

Zabezpečuje obraz o prietoku krvi v tepnách a odhalí prípadné zúženia alebo upchatia.

Angiografia

Toto invazívne vyšetrenie sa vykonáva s použitím kontrastnej látky, ktorá sa vstrekuje do koronárnych artérií. Tým sa umožní zobrazenie a hodnotenie stavu tepien a prítomnosť aterosklerotických usadenín.

ct vyšetrenie

CT (počítačová tomografia) alebo MRI (magnetická rezonancia)

Tieto vyšetrenia poskytujú podrobný profil tepien.

V našom diagnostickom centre Kompava Metflex môžete absolvovať diagnostiku ciev a nervov pomocou prístroja Max Pulse, ktoré vie poukázať na počiatočné štádiá aterosklerózy. Pomocou kvapky živej krvi u vás zistíme prípadné hromadenie cholesterolu a vznik nebezpečných zrazenín.

Diagnostika aterosklerózy zahŕňa aj hodnotenie prítomnosti príznakov a vyšetrenie srdcovocievneho systému. Presný diagnostický postup závisí od individuálneho posúdenia pacienta.

Ako môžem ateroskleróze predchádzať?

Boj s aterosklerózou začína na tanieri

Skúste sa zamerať na čerstvé ovocie a zeleninu, ktoré sú plné antioxidantov a vlákniny. Zamerajte sa na potraviny, ktoré obsahujú lecitín. Ten totiž pomáha zabraňovať usadzovaniu škodlivého LDL cholesterolu v cievach a pôsobí preventívne voči srdcovo-cievnym ochoreniam. Nájdete ho vo vaječnom žĺtku, sójových bôboch, obilninách a strukovinách.  Elimináciou nasýtených tukov, ako napríklad tučného mäsa a príliš slaných potravín, môžete tiež pomôcť chrániť svoje cievy.

Doplnok výživy Venadom je navrhnutý s cieľom odstránenia nežiaducich usadenín a výživy cievnych stien. Keďže je vo forme chutného nápoja, doplníte navyše aj potrebnú dávku tekutín. Obsahuje bioflavonoidy diosmín a hesperidín, ktoré sú odborníkmi často odporúčané práve v súvislosti s podporou zdravia cievneho systému.

 

Hýbte sa! Fyzická aktivita je základ

Vybudujte si pravidelnú rutinu, ktorá kombinuje aeróbne cvičenie (beh, plávanie) s posilňovacími cvičeniami. Tým posilníte svoje srdce, zvýšite prietok krvi a udržíte cievy pružné a zdravé.

Prestaňte fajčiť

Ak fajčíte, je načase s týmto zlozvykom skoncovať. Fajčenie je pre vaše cievy zničujúce.  Spôsobuje poškodenie vnútorných stien tepien, čo vedie k tvorbe plakov a zúženín. Ak sa zbavíte cigariet, poskytnete svojim cievam príležitosť na obnovu a prevenciu proti ateroskleróze.

fajčenie a ateroskleróza

Vyhýbajte sa stresu

V návale pracovných povinností sa nezabúdajte zastaviť, oddýchnuť si a nájsť spôsoby, ako sa vyrovnať so stresom. Meditácia, joga, hlboké dýchanie alebo relaxačné cvičenia môžu pomôcť znížiť stres a udržiavať vaše cievy v kondícii.

Dožičte si dostatok spánku

Chronický nedostatok spánku môže byť pre vaše cievy škodlivý. Snažte sa mať pravidelný spánkový rozvrh a zabezpečte si dostatok odpočinku každú noc. Je to dôležité pre regeneráciu ciev a obnovu ich zdravia.

Prevencia je prvoradá

Pravidelné kontroly vám umožnia monitorovať svoje zdravie a včas odhaliť prípadné problémy. Meranie krvného tlaku, hladiny cholesterolu a ďalších rizikových faktorov sú dôležité pre skorú detekciu aterosklerózy a prípadné zmeny v cievach.

Ako zabrániť vzniku krvných zrazenín?

Enzým Nattokináza je určený pre všetkých ktorí sa chcú komplexne starať o zdravie cievneho systému. Javí sa ako účinná prevencia proti vzniku krvných zrazenín. Je vhodnou alternatívou enzýmu Serrapeptáza, ktorý je určený na veterinárne účely.