LIMITOVANÁ AKCIA 1 + 1 kolagénových tyčiniek Joint Bar čokoláda-banán   

Ako naštartovať cyklosezónu?
Ako naštartovať cyklosezónu?

Ako naštartovať cyklosezónu?

Ako naštartovať cyklosezónu?

Cyklistika je v súčasnosti veľmi populárny druh športu. Okrem mnohých iných benefitov plní aj športový, turistický a rekreačný charakter, no navyše patrí aj k ekologickým druhom dopravy. 

Obsah

Počas bicyklovania sa zapájajú svaly takmer celého tela. Možno by ste povedali, že je to iba o svaloch na nohách, no v skutočnosti pomáhajú aj svaly na rukách a chrbte. Jediná oblasť, ktorá je viac-menej pasívna, je brucho. Okrem spevnenia svalstva pomáha cyklistika k zlepšeniu vytrvalosti, k zdravšiemu kardiovaskulárnemu systému, k lepšej koordinácii a spolupráci končatín a mozgu, no tiež k spaľovaniu kalórií. Tento šport je veľmi efektívny pre udržiavanie kondície a dobrého zdravia.

Rozmanitosť bicyklov a ich komponentov ponúka množstvo možností. Môžete si vybrať či zvolíte horský bicykel a budete sa túlať po lúkach a lesoch alebo dáte prednosť cestnému bicyklu a cestám, či cyklochodníkom. Cyklistiku môžu robiť úplní začiatočníci, častokrát aj so zdravotnými problémami, až po profesionálov. Bicykle sú vhodné pre všetkých, pre rodiny s deťmi, staršie osoby a rovnako aj pre tých, ktorým už kĺby nedovoľujú iný typ športu. Výborné je, že cyklosezóna trvá takmer celý rok. Jediné obmedzenia predstavuje počasie alebo boľavé sedacie svaly.

Ako začať s cyklistikou?

Na začiatok potrebujeme, samozrejme, vhodný bicykel a športové oblečenie. Aktuálny trh je veľmi rozmanitý a môžete vyberať z mnohých špecializovaných cykloobchodov, predajní so športovým sortimentom alebo z e-shopov. Nechajte si poradiť od odborníkov, aby sa nestalo, že vyberiete nesprávne. Dôležité je zvoliť správny druh bicykla podľa toho, kde chcete jazdiť. Nevyberajte si ho len podľa farby, dôležitejšia je veľkosť rámu a kolies, ale rovnako aj kvalita jednotlivých komponentov. Ak máte niekde v pivnici či v garáži starší bicykel, nezabudnite ho najprv zobrať do servisu. Čo sa týka oblečenia, je menej dôležitým prvkom, než samotný bicykel a v princípe sa môžete ísť bicyklovať aj v teplákoch. Cyklistické oblečenie vám však poskytne väčší komfort, zahreje vás, odvedie pot a neprefúkne. Preto si oblečenie nevyberajte len podľa obľúbenej farby. Dôležitá je kvalita materiálu, priliehavosť, odolnosť proti vetru a nepremokavosť. Cyklistické oblečenie musí dobre sedieť a mali by ste sa v ňom zároveň cítiť pohodlne. Počuli ste už o tom, že neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený cyklista?

Rovnako sú dôležité aj doplnky:

  • prilba - bezpečnosť je na prvom mieste,
  • okuliare - nikto nechce mať v očiach mušky,
  • rukavice - aby sa vám nepotili a nešmýkali ruky,
  • fľaša - pitný režim musí byť,
  • taštička na bicykel alebo cyklobatoh - kde schováte všetky drobnosti ako mobil, kľúče, obľúbenú tyčinku, prípadne, aj pár súčiastok (dušu, pumpu a pod.)

Nie je vhodné ísť po prvýkrát na bicykli dlhú trasu v rozpätí 50 km alebo ísť hneď do kopcov. Mnohých to môže hneď v začiatkoch odradiť. Na úvod stačí, keď sa vyberiete na výlet po meste, obci, či blízkom okolí. Cestou sa môžete zastaviť na kávičku a koláč a celú jazdu si o to viac spríjemniť a užiť. Dôležité je začať zľahka a po rovine. Postupne budete pridávať prvé kopce, dlhšie výjazdy a zvyšovať tempo. Je úplne v poriadku, ak prvé dva mesiace strávite na bicykli len v miernom tempe - to znamená bez toho, aby ste sa veľmi zadýchali. Tak pekne nakopnete metabolizmus, budete lepšie spaľovať kalórie a začnete budovať kondičku. Postupne môžete pridávať viac kilometrov, viac času strávite v sedle a zrazu vám 50 km nepríde tak veľa. Časom určite zvládnete aj dlhšiu súvislú jazdu. Je dôležité podotknúť, že aj intenzita alebo tempo sú nesmierne dôležité. Považujeme za nesprávne začať v začiatkoch bicyklovať úplne rýchlo, pretože môžete aj rýchlo skončiť. Pre budovanie dlhodobej vytrvalosti a rovnako aj pre spaľovanie kalórií a celkové chudnutie, je najlepšie bicyklovať v nižšej intenzite. Pod nižšou intenzitou sa myslí také tempo, aby ste zvládali bez ťažkostí rozprávať. Keď počas jazdy pocítite, že máte problémy s dýchaním a pichá vás v boku, je to zlé znamenie, čo v preklade znamená, že idete zbytočne rýchlo, nebudujete si vytrvalosť a nespaľujete tuky. Iba sa rýchlo unavíte a telo minie zásobu glykogénu, ktorý potom doma doplníte sacharidmi a niečím sladkým. Kým sa vaše telo počas bicyklovania stíha okysličovať, bude uprednostňovať ako zdroj energie tuky pred sacharidmi. Správnou intenzitou učíte telo spaľovať tuky, čo pomáha nielen pri chudnutí, ale aj pri udržiavaní správnej hmotnosti. Intenzita a tempo je dôležité aj, preto, aby ste sa rýchlo nepretrénovali a svoje cyklistické nadšenie nezabalili predčasne.

Zistenie správnej intenzity bicyklovania a nastavenie vašich tréningových zón je možné podľa tepovej frekvencie na základe výsledkov spiroergometrie. Je to záťažový test na bicykli alebo na bežeckom páse, ktorého výsledky poskytujú informácie nielen o telesnej výkonnosti jedinca, ale aj o jeho reakcii na záťaž, vplyvu tréningu na organizmus a v neposlednom rade jeho celkovú výkonnosť. V Kompava centrum Metflex vám radi poradia, ako správne trénovať, v akých intenzitách a aké najvhodnejšie výživové doplnky užívať.

Cyklistika a pitný režim

Naše telo tvorí zo 60% voda a je nevyhnutná pre správny chod nášho organizmu. Vedeli ste, že už 1% nedostatku tekutín spôsobuje smäd a následnú dehydratáciu? Obohaťte svoj pitný režim o hypotonický iontový nápoj, ktorý sa postará o hydratáciu organizmu. Vďaka obsahu vitamínov, minerálov a prírodných extraktov pôsobí antioxidačne, doplní do tela všetko potrebné a pomáha tiež predchádzať svalovým kŕčom. Je výborný ešte pred výjazdom, ale pokojne si ho doprajte aj počas jazdy. Ak by ste sa vybrali na dlhší a náročnejší výjazd, odporúčame energetický izotonický nápoj. Dodá telu okamžitú energiu, pomôže zvýšiť výkon a zlepšiť vytrvalosť. Vďaka obsahu kvalitných aminokyselín prispieva aj k regenerácii organizmu. Okrem osvieženia vám po cyklistike doplní všetko, čo ste zo seba vydali. Ďalším pomocníkom na podporu pitnému režimu je vitamínovo-minerálny nápoj. Je plný vitamínov a minerálov, navyše obsahuje špeciálnu zmes prírodných extraktov. Táto kombinácia látok zabezpečí normálnu funkciu svalov, podporuje detoxikáciu a odkyslenie organizmu. Je vhodný aj pre vegánov.

Dodržiavajte pitný režim, dopĺňajte do tela energiu a nezabúdajte na správnu regeneráciu. Čo si dať po cyklistickom tréningu, aby sme na druhý deň netrpeli únavou, bolesťami či svalovicou? Po akomkoľvek športe treba do tela doplniť hlavne rastlinné aminokyseliny BCAA. Všeobecne sú známe ako základný stavebný kameň bielkovín, ktoré tvoria štruktúru nového svalového tkaniva. Tieto aminokyseliny tvoria základ okamžitej regenerácie svalov. Dodajú telu potrebnú energiu a doplnia vyčerpané glykogénové zásoby. Navyše vďaka svojmu nabitému zloženiu pomáha pri obnovovaní svalových vlákien po športovom výkone. Telu tak zabezpečíte správnu regeneráciu a budete mať chuť znovu ísť na bicykel po ďalšiu dávku endorfínov.