Aká je funkcia serotonínu v organizme a čo ovplyvňuje jeho hladinu?
Aká je funkcia serotonínu v organizme a čo ovplyvňuje jeho hladinu?

Aká je funkcia serotonínu v organizme a čo ovplyvňuje jeho hladinu?

Aká je funkcia serotonínu v organizme a čo ovplyvňuje jeho hladinu?

Počuli ste už niekedy o hormóne šťastia? Jeden zo skupiny štyroch známych hormónov šťastia je aj serotonín. Nazýva sa tak vďaka jeho schopnosti regulovať náladu a pri jeho nedostatku sa môžu objaviť úzkosti depresia či nespavosť. V tomto článku si ukážeme ako zvýšiť serotonín, jeho funkciu v tele, či príznaky jeho nedostatku.

Obsah

Čo je to serotonín?

Čo je serotonín? Chemicky sa nazýva 5-hydroxytryptamín, čo je teda chemická látka a derivát aminokyseliny tryptofanu. Taktiež je to i neurotransmiter v mozgu. Je prenášačom signálov medzi nervovými bunkami a v tele zohráva úlohu v mnohých rôznych procesoch. Najviac prispieva k regulácii nálady, no ovplyvňuje i spavosť, chuť do jedla, trávenie, telesnú teplotu a dokonca aj sexuálne správanie. Pri jeho nedostatku sa môžu vyskytnúť príznaky ako nespavosť, úzkosti či depresia.

Aká je funkcia serotonínu v organizme?

V organizme má serotonín množstvo rôznych funkcií, tá najvýznamnejšia je určite regulácia nálady. Rozlišujeme ale aj iné menej známe funkcie, ktoré sú zodpovedné za správne fungovanie mozgu a celého organizmu. Medzi hlavné funkcie serotonínu patria:

Regulácia nálady a emocionálneho stavu

Vysoké hladiny serotonínu blahodarne pôsobia na mozgové oblasti a tým ovplyvňujú našu náladu spojenú s pocitmi šťastia. Deficit serotonínu môže viesť od úzkostí až k depresii.

Spánok

Serotonín je prekurzorom hormónu riadiaceho spánkový cyklus nazývaný melatonín. Reguluje bdelosť a tým prispieva ku kvalitnému spánku.

Chuť do jedla

Serotonín zohráva úlohu pri regulácii hladu a pocitu nasýtenia, čím pomáha kontrolovať množstvo prijatej potravy.

Trávenie

Veľká časť serotonínu sa nachádza v tráviacom systéme, kde podporuje pohyby čriev a reguluje trávenie.

Telesná teplota

Napomáha udržiavať optimálnu telesnú teplotu, čím prispieva k celkovej homeostáze organizmu.

Sexuálne funkcie

Má vplyv na výšku libida a celkové sexuálne správanie, kde jeho nadbytok alebo naopak deficit môže ovplyvniť sexuálnu túžbu.

Ako sa serotonín tvorí?

Serotonín je v našom organizme tvorený z esenciálnej aminokyseliny tryptofanu, ktorý sa získava zo stravy. Tvorba serotonínu je proces zložený z nasledovných krokov:

Príjem tryptofanu

Začiatok procesu spočíva v príjme serotonínu v jedle. Tryptofan sa nachádza v potravinách, kde po konzumácii sa po absorbovaní do krvného obehu premiestňuje do mozgu. Serotonín sa nachádza v potravinách ako sú najmä:

  • Mäso - kuracie mäso, morčacie mäso, hovädzie mäso
  • Ryby - losos, tuniak, sardinky
  • Orechy a semienka - arašidy, mandle, vlašské orechy, sezamové semienka, chia semienka
  • Mliečne výrobky - najmä čokoláda
  • Obilniny - ovsené vločky, pohánka, quinoa
  • Vajcia
  • Strukoviny - sója, fazuľa, šošovica

Premena na 5-hydroxytryptofan (5-HTP)

Neskôr sa tryptofan premení na 5-hydroxytryptofan v mozgu a to vďaka enzýmu tryptofan hydroxyláza.

Následná premena na serotonín

Na záver sa 5-hydroxytryptofan premení na serotonín (5-hydroxytryptamín) pomocou enzýmu 5-HTP dekarboxyláza.

Vedeli ste, že sa serotonín tvorí nielen v mozgu, ale aj v tráviacom trakte? Väčšina jeho zásob je práve tam.

Čo ovplyvňuje množstvo serotonínu v organizme?

Množstvo serotonínu v našom organizme ovplyvňuje niekoľko faktorov:

Strava

Tryptofan je získavaný zo stravy a od toho sa odvíjajú aj hladiny serotonínu, keďže je nevyhnutný pre jeho syntézu. Treba si dopriať prírodný serotonín cez stravu a spestriť si jedálniček potravinami bohatými na tryptofan.

Zdravie čriev

Ako sme už v tomto článku spomínali, väčšina zásob serotonínu sa nachádza v tráviacom trakte. Preto je kľúčové udržiavať zdravú črevnú mikroflóru a to podporíte najmä konzumáciou probiotík a vlákniny.

Spánok

Výdatný a kvalitný spánok do hĺbky ovplyvňuje množstvo serotonínu v organizme. Je dôležité si spánok dopriať, aby nedošlo k jeho deficitu, čo by viedlo k zníženiu serotonínu.

Slnečné svetlo

Pravidelný pobyt na slnku prispieva k zvýšenej produkcii serotonínu. Nedostatok svetla, hlavne počas jesenných a zimných mesiacov môže viesť k nedostatočnému množstvu serotonínu v tele a tým i k zhoršeniu nálady. Týmto je známa tzv. sezónna afektívna porucha (SAD), čo je typ depresie, ktorý súvisí so zmenami ročných období.

Duševné zdravie

Pri deficite serotonínu sa môžu vyskytnúť zvýšený stres, úzkosti či depresia. Zvládať stres môžete pomocou rôznych relaxačných techník ako napríklad joga či meditácia, tým podporíte produkciu serotonínu.

Fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita vo forme či už obyčajného cvičenia alebo v podobe aeróbnych cvikov, ako sú plávanie či beh podporuje produkciu serotonínu. 

Genetika

Samozrejme sa u niektorých osôb môžu vyskytnúť aj genetické predispozície ovplyvňujúce hladiny serotonínu v mozgu.

Aké sú príznaky nízkej hladiny serotonínu v organizme?

Málo serotonínu v organizme môže viesť k rôznym i fyzickým i psychickým symptómom. Varovné signály z nedostatku serotonínu si ukážeme a varujeme, že by ste im mali venovať pozornosť. Medzi najčastejšie príznaky patria:

Neschopnosť zvládať stres

Osoby s nízkymi hladinami serotonínu môžu horšie zvládať stresové situácie a reagovať  podráždene.

Úzkosť

Málo serotonínu môže viesť k úzkostiam, pocitom nervozity a podráždenia.

Depresia

V horších prípadoch, pri dlhodobom nedostatku hladín serotonínu môže dôjsť až k vzniku depresie. Tá je spojená s pocitmi zúfalstva, nízkej motivácie, stratou záujmu o obľúbené činnosti a neustupujúceho smútku.

Nesústredenosť

Osoby trpiace nedostatočnými hladinami serotonínu môžu mať problém so sústredením, pamäťou či rozhodovaním.

Problémový spánok

Serotonín hrá kľúčovú rolu v regulácii spánkového cyklu, čiže jeho deficit môže viesť k nekvalitnému spánku a nespavosti.

Chronická únava

Cítite sa vyčerpaný a neustále unavený? Možno práve trpíte nedostatkom serotonínu, kde je riešením dopriať si dostatok spánku.

Ťažkosti s trávením

Keďže má serotonín svoje zásoby v tráviacom trakte, kde sa i tvorí v črevách, tak jeho nízke hladiny môžu spôsobiť tráviace problémy ako zápcha, hnačka či podráždené črevá.

Zvýšená chuť na sladké

Nedostatočné hladiny serotonínu môžu vyvolať zvýšenú chuť na sladké a na sacharidy bohaté potraviny, pretože konzumácia sacharidov zvyšuje hladinu tryptofanu, ktorý je potrebný na tvorbu serotonínu.

Znížené libido

Serotonín nielenže ovplyvňuje celkové sexuálne správanie, ale aj pri jeho nedostatočných hladinách znižuje libido, túžbu a celkovú sexuálnu funkciu.

Ako zvýšiť hladinu serotonínu?

Ukážeme vám ako zvýšiť serotonín rôznymi aktivitami a ako si serotonín doplniť či už cez stravu alebo pomocou výživových doplnkov. Zvýšené hladiny serotonínu pozitívne vplývajú na náladu, duševnú pohodu a zdravý spánkový cyklus. Tu sú niektoré efektívne spôsoby, ako podporiť prirodzenú tvorbu serotonínu:

Čo je to serotonínový syndróm?

Serotonínový syndróm je závažný stav, ktorý vzniká z príliš vysokej hladiny serotonínu v mozgu. Stav ako tento nastáva pri nadmernej stimulácii serotonínových receptorov, najmä v dôsledku užívania liekov a ich kombinácií, ktoré majú zvyšovať hladiny serotonínu. Ukážeme si príčiny jeho vzniku, jeho symptómy a možnú liečbu:

Príčiny vzniku serotonínového syndrómu

  • Kombinácia liekov - vznik môže spočívať v užívaní viacerých druhov liekov, ktoré ovplyvňujú serotonín, ako napríklad rôzne druhy antidepresív, lieky na úzkosti, lieky proti migréne či niektoré druhy liekov od bolesti.
  • Predávkovanie serotonínovými liekmi - taktiež môže vznik serotonínového syndrómu začať pri nadmernom užití antidepresív alebo serotonín podporujúcich liekov.

Príznaky serotonínového syndrómu

Symptómy sa môžu prejaviť zo začiatku v miernejšej forme a pri extrémnejších prípadoch v závažnejšej forme. To sa odvíja od pacienta, kde úlohu zohráva najmä po akom čase sa po užití lieku alebo kombinácii liekov príznaky objavia. Ukážeme vám zoznam symptómov, od tých miernejších po tie najzávažnejšie.

  • Nepokoj
  • Nadmerné Potenie
  • Zvýšená srdcová frekvencia
  • Bolesť hlavy
  • Nespavosť
  • Tras
  • Rozšírené zreničky
  • Hnačka
  • Vysoká horúčka (hypertermia)
  • Nepravidelný tlkot srdca
  • Záchvaty
  • Stuhnutosť svalov
  • Zmätenosť alebo delírium
  • Halucinácie
  • Bezvedomie

Možná liečba serotonínového syndrómu

Pokiaľ ste po dôkladnej sebadiagnostike zistili, že môžete patriť do skupiny pacientov trpiacich na serotonínový syndróm, tak ihneď vyhľadajte lekára, keďže tento stav je život ohrozujúci a nebezpečný. Medzi efektívne metódy možnej liečby patrí:

  • Zatavenie podávania liekov spôsobujúcich serotonínový syndróm
  • Podporná liečba - na stabilizáciu vitálnych funkcií ako napríklad studené obklady pri horúčke, lieky na kontrolu srdcovej frekvencie a krvného tlaku či dýchanie kyslíka cez masku.
  • Lieky na relaxáciu svalov - zabraňujú stuhnutosti svalov a napomáhajú ich udržiavať v pokoji.

Antagonista serotonínu - pri vyčerpaní všetkých ostatných metód v závažných prípadoch môžu byť podané lieky, ktoré blokujú serotonínové receptory a tým produkciu serotonínu.