Zinok je stopový prvok, ktorý je v organizme súčasťou viac ako 300 rôznych enzýmov. Považuje sa za silný antioxidant, ktorý pomáha predchádzať rakovine, posilňuje imunitný systém, zlepšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov, podporuje hojenie rán, je dôležitý pri tvorbe a metabolizme bielkovín, podporuje tvorbu hormónov (inzulín a testosterón), prispieva k zvyšovaniu fyzického výkonu, zlepšuje čuchové a chuťové vnemy, atď.
Najlepšie zdroje zinku sú:
- mäso (najmä červené)
- morské živočíchy (najmä ustrice)
- mliečne výrobk
- strukoviny
- orechy
- huby
- obilniny
Medzi najčastejšie prejavy nedostatku zinku v tele patria:
- zlá kvalita pokožky, vlasov a nechtov
- pomalé hojenie rán
- oslabený imunitný systém
- znížene libido
- poruchy zraku
- zväčšená prostata
- poruchy menštruačného cyklu
Prinášame vám top 7 dôvodov, prečo je optimálna hladina zinku v tele skutočne dôležitá a prečo môžeme zinok považovať za jeden z najdôležitejších stopových prvkov vôbec.
- Zlepšuje športový výkon a silu
Optimálna hladina zinku v tele podporuje vytrvalosť, výbušnosť a rozvoj sily. Výskumy potvrdzujú, že u subjektov s dostatočnou hladinou zinku v tele, dochádza k výraznejšiemu vylučovaniu anabolických hormónov (rastový hormón, testosterón).
- Podporuje reprodukčné zdravie a plodnosť u mužov
Nízka hladina zinku u mužov spôsobuje zväčšenie prostaty, zníženie libida a poruchy tvorby testosterónu. Jedna zo štúdií, ktorej sa zúčastnilo 88 mužov vo veku od 40 do 60 rokov ukázala, že muži s normálnou (optimálnou) hladinou testosterónu majú v tele výrazne vyššiu hladinu zinku v porovnaní s mužmi, ktorých hladina testosterónu bola nízka. Vyššia hladina zinku tiež chráni bunky prostaty pred zápalmi a vznikom rakoviny.
- Podporuje reprodukčné zdravie a plodnosť u žien
U žien sa zinok podieľa na raste a vývine vajíčka. Ak je hladina zinku u žien nízka, vajíčka nedozrievajú správne, čo môže spôsobiť poruchy menštruačného cyklu a viesť k neplodnosti. Zinok je tiež dôležitý pre správne fungovanie (vylučovanie) a metabolizmus estrogénu. Ak sú hladiny estrogénu v tele žien príliš vysoké alebo je estrogén nesprávne metabolizovaný, môže spôsobiť reprodukčné poruchy alebo zvýšene riziko vzniku rakoviny.
- Zlepšuje imunitný systém a je prevenciou proti vzniku rakoviny
Optimálna hladina zinku výrazne zlepšuje imunitné funkcie organizmu. Ananda Shiv Prasad (biochemický špecialista na úlohu zinku v ľudskom metabolizme) konštatuje, že zinok hrá dôležitú úlohu pri prevencií vzniku rakoviny a podieľa sa na správnom fungovaní imunitného systému.
- Zlepšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov
Zinok pôsobí protizápalovo a je považovaný za silný antioxidant, čím priamo vplýva na stav pokožky, vlasov a nechtov.
- Zvyšuje citlivosť buniek na inzulín
Pri zvýšenej hladine glukózy v krvi (napr. po jedle) je potrebné dopraviť glukózu z krvi do buniek (tukových, svalových, srdcových), ktoré sú od inzulínu závislé. Zinok hrá dôležitú úlohu pri väzbe inzulínu na svoj receptor v membráne bunky, čím uľahčuje transport glukózy z krvi do bunky. Pokiaľ by glukóza dlhodobo ostávala v krvi, stala by sa pre organizmus toxickou. Z vyššie uvedeného vyplýva, že nedostatok zinku sa môže podieľať na rozvoji diabetes mellitus I. typu.
- Pôsobí ako silný antioxidant
Ako sme už spomínali, zinok je považovaný za veľmi účinný antioxidant. Zbavuje telo voľných radikálov a spomaľuje starnutie organizmu. Zinok je obzvlášť účinný pri detoxikácii mozgu od ťažkých kovov.