Obsah
Čo je celulitída a prečo vzniká?
Celulitída vzniká v dôsledku nerovnomerného ukladania tuku, vody a toxínov pod kožu. Spôsobuje jamky a hrbolčeky, ktoré sú najviac viditeľné na stehnách, zadku a bruchu. Ovplyvňuje ju genetika, životný štýl, strava a hormonálne zmeny. Celulitída je so ženským telom spojená najmä vďaka prebytku ženského hormónu estrogén.
Celulitída je stav, pri ktorom sa tukové bunky hromadia pod kožou a vytvárajú nerovný, hrboľatý povrch pripomínajúci pomarančovú kôru. Najčastejšie sa vyskytuje na stehnách, zadku a bruchu, no môže sa objaviť aj na iných častiach tela.
Prečo celulitída vzniká?
Hlavným dôvodom vzniku celulitídy sú poruchy mikrocirkulácie, tvoriace toxíny sa v koži účinne neodstraňujú a hromadia sa v tukovom tkanive. Čo je ale horšie, nepredstavuje len kozmetický problém, ale celulitída je tiež zdravotný problém. Celulitídu ovplyvňuje viacero faktorov, vrátane:
- Genetiky – ak ju už máte v rodine, je pravdepodobné, že sa objaví aj u vás.
- Hormónov – najmä u žien - estrogén zohráva dôležitú úlohu pri ukladaní tuku a ovplyvňuje elasticitu kože.
- Životného štýlu – nesprávna strava, sedavý spôsob života a nedostatok pohybu.
- Zlej cirkulácie a lymfatického systému – ak je krvný a lymfatický obeh spomalený, toxíny sa v tele hromadia a pokožka stráca pružnosť.
- Fajčenia a nadmernej konzumácie alkoholu – tieto faktory zhoršujú kvalitu pokožky a podporujú tvorbu celulitídy.
Aké sú príznaky celulitídy?
Hlavným príznakom celulitídy je nerovný, hrboľatý povrch pokožky, ktorý pripomína pomarančovú kôru. Tento stav môže byť viditeľný voľným okom alebo sa prejaví až pri stlačení kože. Celulitída sa najčastejšie objavuje na stehnách, zadku a bruchu, ale môže postihnúť aj iné časti tela. Zhrňme si typické príznaky celulitídy:
- Jemné hrbolčeky – na začiatku sú viditeľné len pri stlačení pokožky.
- Zreteľné prehĺbeniny a nerovnosti - v pokročilejších štádiách sú viditeľné aj bez tlaku.
- Mäkkosť alebo citlivosť pokožky – koža môže pôsobiť voľnejšie a menej pevne.
- Mierne opuchy a napätie – spôsobené zadržiavaním vody a spomaleným lymfatickým obehom.
- V pokročilých prípadoch aj bolestivosť – najmä pri dlhšom sedení alebo tlaku na postihnutú oblasť.
Ako celulitída vyzerá?
Celulitída sa prejavuje nerovnosťami na pokožke, ktoré pripomínajú pomarančovú kôru. Koža môže pôsobiť hrboľato, vlnito alebo mať viditeľné preliačiny. Najčastejšie sa objavuje na stehnách, zadku a bruchu, ale môže postihnúť aj ruky, boky či kolená.
V počiatočnom štádiu je celulitída viditeľná iba pri stlačení pokožky alebo v určitých svetelných podmienkach. V pokročilejšom štádiu sú nerovnosti trvalé a viditeľné aj v pokoji, pričom koža môže stratiť pružnosť. Ťažšie formy celulitídy môžu byť sprevádzané opuchom, citlivosťou alebo dokonca bolesťou.
Farba pokožky sa pri celulitíde nemení, no pri zhoršenom prekrvení môže pôsobiť bledšie alebo naopak s nádychom do fialova. Ak chcete zistiť, či máte celulitídu, skúste jemne stlačiť pokožku medzi prstami – ak sa objavia nerovnosti, je čas začať sa o ňu lepšie starať.
Fakty a mýty o celulitíde
Tak ako je celulitída bežná, existuje tiež množstvo dezinformácií o tom, čo ju spôsobuje a ako sa jej zbaviť. Takže predtým, než utratíte majetok za voľno-predajné produkty alebo si naplánujete kozmetický zákrok, pozorne si prečítajte fakty a mýty o celulitíde.
- Celulitída sa tvorí najčastejšie na zadku, stehnách, bruchu
Celulitída sa môže objaviť takmer kdekoľvek. Hoci si väčšina ľudí myslí, že celulitída sa vyskytuje iba na stehnách, bokoch a zadku, nie je to celkom pravda. Aj keď sú to najbežnejšie oblasti na tele, celulitída sa môže vyvinúť aj na rukách, bruchu, či prsiach.
- Celulitídu môžu mať ženy v akomkoľvek veku
Celulitíde môžu podľahnúť mladšie aj staršie vekové kategórie. U mladších ročníkov sa začína vyskytovať po puberte v dôsledku hormonálnych zmien. Je však bežnejšia u starších žien, pretože ich telo produkuje menej estrogénu - hormónu, ktorý pomáha udržiavať hladké prúdenie krvných ciev. Menej estrogénu môže znamenať horšiu cirkuláciu, čo môže znamenať aj pokles tvorby kolagénu. Preto sa odporúča ženám vo vyššom veku zaradiť do starostlivosti o svoje telo výživové doplnky s obsahom kolagénu, ideálne kolagénu a ďalších účinných látok, ktoré úspešne útočia na celulitídu.
- Celulitídu majú len ženy s nadváhou
Napriek tejto všeobecnej mylnej predstave, celulitída v skutočnosti nie je tuk, ale súvisí s tukom. Áno, aj vychudnuté a vyšportované ženy môžu mať celulitídu. Najčastejším dôvodom býva genetická predispozícia tela na celulitídu. Nadváha spôsobuje len to, že je celulitída na koži viditeľnejšia.
- Celulitída nie je spôsobená toxínmi
Detoxikácia vášho tela môže byť zdravá, no celulitídy vás nezbaví, pretože tento stav pokožky nie je spôsobený toxínmi. Je to však ovplyvnené inými vecami, ako je napríklad nedostatok pohybu, zlý krvný obeh a niektoré hormóny.
- Celulitídu môžeme zdediť
Je pravda, že celulitída sa vyskytuje v génoch a môže byť dedičná. Ak mala celulitídu vaša mama a stará mama, máte väčšiu šancu, že sa rozvinie aj u vás. Našťastie, genetika je len jedna malá časť skladačky celulitídy - svoju úlohu zohrávajú aj ďalšie faktory ako strava, cvičenie a udržiavanie zdravej hmotnosti.
Celulitídu pozná väčšina žien. Až 85% žien s ňou má osobnú skúsenosť. Postihuje iba 10-15% mužov.
Mnoho ľudí si myslí, že celulitída postihuje len ľudí s nadváhou. Pravda je, že aj štíhli ľudia môžu mať celulitídu. Niektorí veria, že pitie vody pomáha odstrániť celulitídu, ale sama o sebe ju neodstráni – je potrebná kombinácia stravy, pohybu a starostlivosti o kožu.
Čo zhoršuje celulitídu?
Hoci celulitída môže mať genetický pôvod, existuje množstvo faktorov, ktoré ju zhoršujú a urýchľujú jej vznik. Ak sa chcete vyhnúť jej zhoršovaniu, dávajte si pozor na nasledovné:
- Nesprávna strava – nadbytok cukrov, soli, spracovaných potravín a nezdravých tukov vedie k hromadeniu toxínov a spomaľuje metabolizmus tukových buniek.
- Nedostatok pohybu – sedavý spôsob života oslabuje svaly, spomaľuje krvný obeh a podporuje ukladanie tuku v problémových partiách, ako sú stehná, zadok a brucho.
- Nedostatočná hydratácia – ak telo nemá dostatok vody, pokožka stráca elasticitu a celulitída sa stáva viditeľnejšou.
- Stres – vysoká hladina kortizolu (stresového hormónu) vedie k zadržiavaniu vody a zhoršeniu kvality pokožky.
- Fajčenie a alkohol – poškodzujú cievy, zhoršujú prekrvenie a spôsobujú predčasné starnutie pokožky.
- Tesné oblečenie – sťahujúce legíny alebo nohavice môžu narušovať lymfatický obeh a zhoršovať odbúravanie toxínov.
Aké existujú formy celulitídy?
Celulitída sa delí podľa svojho vzhľadu a príčiny vzniku na niekoľko foriem. Poznať typ celulitídy, ktorý vás trápi, vám pomôže zvoliť správnu metódu boja proti nej.
- Mäkká (vodnatá) celulitída – ochabnutá, mäkká pokožka, viditeľná pri pohybe. Spôsobená zadržiavaním vody a slabým krvným obehom. Častá na stehnách, zadku a bruchu.
- Tuhá (kompaktná) celulitída – pokožka je pevná, no hrboľatá a môže byť bolestivá na dotyk. Typická pre športovcov a aktívnych ľudí, vyskytuje sa na stehnách, zadku a bokoch.
- Edematózna (opuchnutá) celulitída – spôsobená poruchou lymfatického obehu, prejavuje sa opuchmi a pocitom ťažkých nôh. Často sa objavuje na lýtka, stehnách a kolenách.
Dá sa celulitídy zbaviť úplne?
Hoci neexistuje zaručený spôsob, ako sa zbaviť celulitídy na 100 %, je možné ju značne redukovať a predchádzať jej vzniku. Odpoveď vás teda asi nepoteší, ale celulitída sa nedá úplne odstrániť. Ako sa zbaviť celulitídy?
Ako proti celulitíde bojovať?
I keď, ako sme už spomenuli, úplné odstránenie celulitídy je takmer nemožné, existuje množstvo účinných spôsobov, ako zmierniť jej vzhľad a zlepšiť kvalitu pokožky. Kľúčom k úspechu je kombinácia viacerých faktorov. Ako teda proti nej bojovať:
- Majte vyváženú stravu
Je nevyhnutné upraviť jedálniček a dbať na zdravú a vyváženú stravu. Každodenná strava by mala obsahovať potraviny bohaté na vlákninu, dobré tuky, celozrnný chlieb, chudšie ryby, veľa zeleniny a samozrejme aj vitamíny a minerály.
- Dbajte na pitný režim
Voda z celulitídy odstraňuje toxíny, preto by ste mali vypiť minimálne dva litre čistej alebo minerálnej vody denne. Pomôžu tiež bylinné čaje a rôzne zmesi s obsahom bylín, ktoré pomáhajú odstraňovať prebytočnú vodu z tela spolu s toxínmi.
- Fyzická aktivita musí byť
Nemusíte ísť hneď do fitness centra a začať dvíhať činky. Na začiatok stačia dlhšie prechádzky a cviky, ktoré sa dajú robiť aj v pohodlí domova. Dôležité je rozprúdiť cievny systém a zlepšiť prekrvenie kože. Postupne so zlepšujúcou kondíciou pridajte viac aktivít a striedajte aj typy cvičenia. Cvičte najmenej 3krát týždenne.
- Pomôže aj lymfatická masáž
Podporuje správne fungovanie pokožky, ktorá sa spevňuje a rýchlejšie odstraňuje toxíny. Lymfatická masáž účinne odbúrava tukové tkanivo a je možné ju vykonávať nezávisle doma. Existujú aj špeciálne pomôcky ako rukavice, kefy či masážne prístroje.
- Podpora kože výživovými doplnkami
Je potrebné sa o kožu starať nielen zvonku, ale aj zvnútra. Hlavnú úlohu pri procese starnutia pokožky má kolagén. Kolagénové vlákna tvoria elastín, ktorý zabezpečuje elasticitu pokožky a kyselina hyalurónová je zodpovedná za hydratáciu pokožky. Môžete investovať do kvalitného kolagénu v krémoch a mastiach, aj to je spôsob výživy pleti. To, ako vyzerá vaša pleť zvonka, je spôsobené predovšetkým kvalitou výživy zvnútra. Efektívnejšia bude preto výživa kože zvnútra, napríklad s prípravkom SkinBooster, ktorý obsahuje všetko, čo ženská pokožka potrebuje.
Ak teda hľadáte spôsob, ako sa zbaviť celulitídy, vyskúšajte kombináciu zdravého životného štýlu a cielenej starostlivosti. Celulitída na stehnách, celulitída na bruchu či celulitída na zadku nemusia byť vašou realitou, ak sa rozhodnete konať už dnes.