Obsah
Športovcami je často využívaná ako nástroj na optimalizáciu alebo zvýšenie športového výkonu na všetkých úrovniach. Okrem toho sa používa aj na úpravu fyzických proporcií, aby sa dosiahli požadované estetické výsledky.
Z histórie EMS
Prínosy elektrickej svalovej stimulácie pre ľudské telo boli objavené už v staroveku. Elektrický prúd bol používaný v lekárstve už starými Grékmi, Egypťanmi a Rimanmi. Pacienti boli liečení rybami vyžarujúcimi elektrické lúče. Ryby s „bleskovou silou“ boli umiestňované do bazénov a používali sa na liečbu rôznych chorôb. Starovekí Egypťania používali tieto ryby na liečbu epilepsie. Gréci ich považovali za magické ryby a ich vlastnosti využívali na znecitlivenie bolestí žien pri pôrode. Starí Rimania nimi liečili dnu či bolesti hlavy.
Objav elektriny v roku 1800 viedol k ďalším experimentom aplikácie elektriny v medicíne. V sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa elektrina začala používať na liečbu svalovej atrofie u astronautov. Táto u nich vznikala z dôvodu neprítomnosti gravitácie, dôsledkom čoho bolo zníženie svalového tonusu a úbytok svalovej hmoty. Technológia EMS bola neskôr zavedená pri rehabilitácii zranených športovcov. Potom, keď výskum EMS dokázal, že výrazne zvyšuje vytrvalosť a úroveň kondície športovca, začala sa používať aj v profesionálnom športe ako tréningová metóda.
Postupom času sa metóda EMS začala používať aj u bežných ľudí, ktorí sa snažia dostať do formy. Nové prístroje stimulovali celé telo v spojení s aktívnymi cvičeniami. Zvýšil sa aeróbny svalový metabolizmus, čo naštartovalo spaľovanie tukov. To okamžite umiestnilo EMS ako dokonalú formu cvičenia pre ľudí, ktorí majú problémy s reguláciou hmotnosti, s celulitídou alebo problémy so správnym držaním tela.
V roku 2010 bol v Maďarsku vyvinutý E-Fit, alebo Electro Fitness, pri ktorom sa používa oblek s elektródami. Je obľúbený medzi športovcami, kulturistami ale aj medzi bežnými návštevníkmi fitness centier.
Ako E-Fit funguje?
Princíp cvičebných programov E-Fit je navrhnutý tak, aby zvýšil intenzitu tradičných tréningov a je prispôsobený potrebám každého klienta. Elektrické impulzy, ktoré sa prenášajú cez kožu do nervových a svalových vlákien prostredníctvom elektród, sú bezpečné a bezbolestné a sprevádza ich len mierny pocit brnenia alebo vibrácie. EMS v podstate stimuluje nervy a vyvoláva svalové kontrakcie, čím dochádza k intenzívnejšiemu stiahnutiu svalov ako počas tréningu či športového výkonu, čím sa zvyšuje výkonnosť svalových skupín. Výsledkom je, že elektro-stimulácia umožňuje stimulovať svaly viac ako keď sú stimulované svojvoľnou svalovou aktivitou.
EMS je možné aplikovať dvoma spôsobmi. Jedným z nich je cielené posilnenie svalov, tzv. aktivačná aplikácia a druhým je dosiahnutie relaxačného účinku, t. j. relaxačná aplikácia.
Aktivačná aplikácia zahŕňa svalový tréning na zvýšenie vytrvalosti a svalový tréning s cieľom dosiahnuť požadované zmeny fyzických proporcií. Relaxačná aplikácia zahŕňa svalovú relaxáciu, pri ktorej sa uvoľňuje svalové napätie, eliminujú sa príznaky svalovej únavy a zrýchľuje sa regenerácia svalov po intenzívnom športovom výkone.
Prečo používať E-Fit?
Cvičebný systém pre celé telo je vysoko efektívny a umožňuje športovcom dosiahnuť požadované ciele v pomerne krátkom čase. Technológia EMS poskytuje ekvivalent hodinového tréningu za 20 minút. Počas 20-minútového tréningu E-Fit sa precvičí 350 rôznych svalov, ktoré sa stiahnu až 36 000-krát.
Výskum ukázal, že cvičenie s E-Fitom je 18-krát efektívnejšie ako tradičné cvičenie. Štúdia na nemeckej športovej univerzite v Kolíne nad Rýnom porovnávala tradičné metódy silového tréningu s celotelovým EMS tréningom s cieľom posúdiť vplyv na silu a rýchlosť športovca. Výskumníci dospeli k záveru, že dynamický celotelový EMS tréning sa ukázal ako vysoko efektívny prostriedok na zvýšenie sily a rýchlosti v porovnaní s inými tréningovými metódami.
Priebeh E-Fit tréningu
Cvičenie vedie osobný tréner, ktorý kontroluje a upravuje intenzitu elektrických prúdov. Počas cvičenia sa vykonávajú sady cvičení určených trénerom, vrátane drepov, klikov, výpadov, s použitím závažia a pod. Tréner môže pridať ďalšie elektródy v závislosti od potrieb klienta, a tiež zvýšiť silu elektrického prúdu, aby svaly pracovali na maximum, alebo naopak znížiť intenzitu stimulácie. Údaje z tréningu sa zaznamenávajú, a potom pomáhajú trénerovi rozhodnúť sa, ako upraviť nasledujúce cvičenie.
Keďže je cvičenie intenzívne, ideálna frekvencia pre bežných užívateľov sú dve 20-minútové sedenia týždenne. Pokročilým športovcom sa odporúča aplikovať tri 20-minútové sedenia za týždeň.
E-Fit a rehabilitácia
V súčasnosti sa E-Fit používa aj ako pomôcka v rehabilitácii na preventívne a rehabilitačné účely. Používaná je tiež v iných medicínskych odboroch ako neurológia, ortopédia, reumatológia, traumatológia, športové lekárstvo, interná medicína a angiológia.
Vďaka nastaviteľnej stimulácii je možné program E-Fit prispôsobiť individuálnym potrebám klientov. Široká škála nastavení a umiestnenia elektród umožňuje efektívnu liečbu rôznych patologických stavov. Rehabilitácia v kombinácii s E-Fit vedie k rýchlejšiemu zotaveniu športovcov po rôznych úrazoch a operáciách a výrazne skracuje dobu rekonvalescencie. Efektívna obnova nervovo-svalových spojení pomáha klientom dosiahnuť svalovú silu potrebnú pre aktívny životný štýl v pomerne krátkom čase. Zariadenie E-Fit pôsobí na 90 % kostrových svalov bez preťažovania kĺbov. Používa sa ako prevencia vzniku svalovej atrofie. E-Fit vo fyzioterapii je tiež používaný na uvoľnenie spasticity, na zníženie bolesti ale aj ako prevencia hlbokej žilovej trombózy.
E-Fit a fitness
Každý, kto navštevuje posilňovňu, zažil spomalenie svalového rozvoja alebo stratu motivácie spôsobenú monotónnosťou silových tréningov. Práve v týchto prípadoch môže pomôcť technológia E-Fit, ktorej výsledkom je rýchlejšie dosahovanie tréningových cieľov. Či už ide o doplnenie aeróbnych cvičení alebo o kombináciu s kardio cvičeniami, technológia E-Fit je pri strate motivácie odporúčanou voľbou.
Výhody E-Fit tréning u športovcov
- Buduje svalovú silu i objem
Je známe, že EMS je účinný nástroj na budovanie svalovej hmoty. Elektrická stimulácia svalov vyvoláva väčšiu izometrickú silu v porovnaní s bežným cvičením, pri ktorých dochádza k svalovým kontrakciám. Počas pravidelného EMS cvičenia dochádza k celkovému zlepšeniu svalovej sily až o 30 % až 40 %.
- Zlepšuje športový výkon
Štúdie EMS ale i prax ukázali, že elektrická stimulácia svalov zvyšuje fyzickú výkonnosť. Významné zlepšenia v rýchlosti a sile boli pozorované u trénovaných športovcov už po troch až šiestich týždňoch stimulácie. Zistilo sa, že svalové kontrakcie zvyšujú prietok krvi do stimulovanej oblasti a pomáhajú svalom zahriať sa ešte predtým, ako sa začnú hýbať. Pravidelná terapia elektrickým stimulátorom svalov zvyšuje svalovú silu. Regenerácia svalov po tréningu je rovnako dôležitá ako zahriatie. Rovnaké elektrické impulzy, ktoré sa používajú po tréningu, pomáhajú znižovať opuch a bolestivosť tým, že zvyšujú prietok krvi do danej oblasti a udržujú sval aktívny, aj keď odpočíva.
- Formuje postavu a pozitívne vplýva na imunitu
EMS nepriamo podporuje odbúravanie tukov, čím sa dosahuje účinný zoštíhľujúci efekt. Viditeľné výsledky je možné dosiahnuť za krátky čas. Zvyšuje sa energetický výdaj, zrýchľuje sa krvný obeh, metabolizmus a spaľovanie tukov a ich premena na energiu. Klesá váha i množstvo tuku, svalové bunky pritom rastú a spevňuje sa pokožka, najmä v problémových partiách ako sú stehná a boky. Vďaka EMS sa tak minimalizujú prejavy celulitídy. Z tela sa odbúravajú škodliviny a zlepšuje sa obranyschopnosť organizmu a odolnosť voči stresu.
- Urýchľuje regeneráciu po zranení alebo preťažení svalov tréningom
Pri poúrazových stavoch sa použitím EMS pozorovalo významné zníženie bolestivých stavov a rýchle zotavenie z poranenia nervov, pri hojení poškodeného svalového tkaniva ako aj pri drobných prasklinách vo svalových vláknach, takzvaných mikrotrhlinách, ktoré sú spôsobené nadmerným zaťažovaním svalu počas tréningov. Keď telo začne „opravovať“ tieto poškodenia, výsledkom je často bolesť, zápaly až opuchy, čo vedie k zníženému prekrveniu postihnutých svalových partií. Počas elekro-stimulácie dochádza k zrýchleniu krvného obehu, čím sa produkty poškodenia rýchlejšie regenerujú.
- Ponúka úľavu od kŕčov
Športovci, ktorí trpeli kŕčmi a pravidelne používali elektrickú stimuláciu svalov na nohách, v priebehu šiestich týždňov mali vynikajúce výsledky. EMS stimulácia ponúka program, ktorý má relaxačný účinok, a ktorý eliminuje svalové kŕče a potláča prejavy únavy.
- Zlepšuje rozsah pohybu
Výskumom sa zistilo, že EMS je účinná aj pri zväčšovaní rozsahu pohybu. Elektrická svalová stimulácia prináša pozitívne výsledky aj u tých, ktorí prekonali mŕtvicu a majú problém so spasticitou svalov. Toto zistenie je možné aplikovať i u športovcov v prípade, že svojou aktivitou preťažia svalový systém, ktorého zvýšený tonus by mohol viesť k obmedzeniu rozsahov kĺbov.
- Znižuje bolesti chrbta
Pri nerovnomernom zaťažovaní svalov a nesprávnom držaní tela vzniká dysbalancia svalstva, ktorá spôsobuje mnohé zdravotné problémy. EMS je veľmi účinná pri odstraňovaní svalovej dysbalancie, zmierňuje bolesti chrbta a spevňovaním svalového korzetu (chrbtového i brušného svalstva) zlepšuje celkové držanie tela.
- Zabraňuje vzniku krvných zrazenín
Ďalším vynikajúcim benefitom elektrickej stimulácie svalov je to, že môže pomôcť predchádzať vzniku krvných zrazenín. Elektrické impulzy zlepšujú krvný obeh, zrýchľuje sa prietok krvi, čím sa eliminuje riziko jej zrážania.
- EMS je vhodná pre všetky vekové kategórie
Až na deti je EMS vhodná pre všetky vekové kategórie, bez ohľadu na vek, kondíciu a šport, ktorému sa klient venuje.
Viac informácii o cenníku a možnostiach efit cvičenia nájdete na stránke E-fit štúdio.