Rozhovor s Rolandom Méhesom - naturálnym kulturistom
Rozhovor s Rolandom Méhesom - naturálnym kulturistom

Rozhovor s Rolandom Méhesom - naturálnym kulturistom

Rozhovor s Rolandom Méhesom - naturálnym kulturistom

1. Kto Vás priviedol ku tomu športu a ako dlho sa mu už venujete?

Rekreačne som sa tomuto športu začal venovať vo svojich 24 rokoch, kedy som vo Veľkom Mederi otvoril svoje fitness štúdio, ktoré v súčasnosti prevádzkujem spolu s priateľom Tiborom Števlíkom. Už je tomu vyše 12 rokov, kedy som do rúk prvý krát chytil činky, ktoré postupne pozitívne zmenili celý môj život i zmýšľanie a ktoré zostanú do konca mojej životnej púte jeho neoddeliteľnou súčasťou. Súťažne sa športu naturálna kulturistika venujem viac ako tri roky a reprezentujem ŠK ARENA RELAX TEAM Dunajská Streda.

2. Kedy ste zistil, že sa chcete tomuto športu venovať súťažne? Táto myšlienka ma začala zaujímať po víťazstve v súťaži DO FORMY v roku 2004, ktorú časopis Muscle & Fitness každoročne organizuje v jarnom období. Hľadal som možnosť porovnávať sa na súťažných pódiách so seberovnými súpermi, ktorí sa pripravujú tiež naturálnou cestou a toto mi umožňuje práve naturálna kulturistika, ktorú na Slovensku zastrešuje SLOVENSKÁ SPOLOČNOSŤ PRE NATURÁLNU KULTURISTIKU A FITNESS.

3. Čo cítite keď stojíte na stupni víťazov?

Cesta k stálemu zlepšovaniu je pomalým procesom, ktorý si vyžaduje pevnú vôľu a sebadisciplínu a každý krôčik vpred znamená vlastne víťazstvo, víťazstvo nad samým sebou! Určite človeka poteší, ak sa mu podarí prebojovať aj na stupeň víťazov a v tom prípade je odmenou za každodenné úsilie vynaložené do prípravy veľká radosť. Byť prvý za každú cenu však nie je ani mojou, ani filozofiou mnohých mojich kolegov v naturálnej kulturistike.

4. Mávate niekedy pred pretekmi strach (trému)?

Každá súťaž je niečím iná a samozrejme aj zdravá tréma je vždy na mieste. Čím viac súťaží pretekár absolvuje, tým je „ostrieľanejší“ a aj tá tréma sa postupne stráca. Mierny stres tam predsa len je, veď nikdy dopredu neviete naisto, na ktorom mieste sa umiestnite a ako celá súťaž skončí.

5. Máte počas sezóny čas na seba, rodinu, oddych?

Počas pred súťažnej prípravy je voľného času určite menej, ale vždy sa nájde čas aj pre rodinu a spoločný oddych. Veď práve rodina zabezpečuje nie len pre športovca pevné zázemie a každodennú podporu a je veľmi dôležitou súčasťou života človeka.

6. Na aké fázy sa delí Váš rok?

Fázy by som rozdelil asi na tri časti. Prvou je objemová fáza, v ktorej sa snažím prirodzenou cestou nabrať a skvalitniť svalovú hmotu. Druhou fázou je pred súťažná fáza, počas ktorej sa snažím odbúraním telesného tuku o dosiahnutie kvalitnej definície svalov na súťažiach. Tretia fáza je fázou odpočinku, ktorá je podľa mňa tiež veľmi dôležitá k regenerácii organizmu. Ročne si 2–3 krát doprajem odpočinok v trvaní 2 týždňov.

7. Vedeli by ste nám povedať aké výrobky sú dôležité pre organizmus v jednotlivých fázach?

Z pohľadu naturálneho kulturistu, mezo-endomorfného telesného typu by som za najdôležitejšie označil bielkoviny, ktoré sú základom všetkých tkanív v ľudskom tele. Bez ich dostatočného príjmu spolu s pravidelným posilňovacím tréningom nie je možné dosiahnuť svalovú hypertrofiu. Bielkoviny sa snažím v hlavnej miere získavať zo základných potravín /kuracie prsia, ryby, tvaroh, vaječný bielok/, k dosiahnutiu cca. 2,2g na kg živej hmotnosti však užívam aj doplnok výživy vo forme proteínového koncentrátu a to 2–3 krát denne. Veľmi dôležitým doplnkom sú hlavne esenciálne aminokyseliny a aminokyselina glutamín a to hlavne v dňoch tréningu pred a tesne po ňom. V poslednom období sa stali veľkým hitom doplnky na báze L-arginínu a moje skúsenosti s užívaním takéhoto doplnku sú veľmi pozitívne. L-arginín užívam v dňoch tréningu cca. hodinu pred tréningom a pred spánkom v množstve 3g na deň. Neoddeliteľnou súčasťou suplementácie športovca sú tiež vitamínové a minerálne doplnky a omega 3 mastné kyseliny.

8. Aké iné doplnky výživy používate prípadne aj v netréningových dňoch?

V netréningové dni je strava tak isto dôležitá ako v dni tréningové, preto sa u mňa aj užívanie doplnkov výživy skoro zhoduje s ich užívaním, ako je tomu v dňoch tréningu. Možno by som však k tejto otázke pripomenul, že mnoho krát sa v praxi stretávam so športovcami, ktorí zabúdajú na dostatočnú výživu kĺbového aparátu, ktorý je pravidelným tréningom vysoko zaťažovaný a preto treba dbať aj o jeho ochranu, výživu a regeneráciu užívaním doplnku vo forme kĺbovej výživy v určitých intervaloch.

9. Ktoré doplnky sa Vám osvedčili od našej firmy Kompava?

Užíval som i užívam viacero produktov od vašej firmy a nemôžem ani na jeden z nich povedať, že by sa mi neosvedčil. Najviac by som mohol vyzdvihnúť pozitívne účinky produktu PROBIODOM, ktorý účinne udržuje rovnováhu črevných baktérií a tým prispieva k správnemu tráveniu. Taktiež produkt PREMIUM COLOSTRUM bol pre mňa veľkým pozitívom v jesennej pred súťažnej príprave. Veľmi dobré spätné reakcie dostávam aj od mojich známych a klientov, užívajúcich vaše doplnky výživy a sú to hlavne Amino BCAA forte, ArgiNO drink, GELO-3 complex, a Proteín FIT 70 a 80. Veľmi obľúbeným sa stal aj produkt HYPOFIT, ktorý počas tréningu užívajú aj mnohí klienti v našom fitnescentre.

10. Vedeli by ste odporučiť mladým začínajúcim športovcom čo by nemali podceniť keď sa rozhodnú venovať tomuto športu?

V začiatkoch je podľa mňa veľmi dôležité osvojiť si správnu techniku cvikov, naučiť sa tréningy plánovať podľa fyzickej zdatnosti k dosiahnutiu vytýčených cieľov, ktoré by mali v konečnej fáze viesť k čo najlepšej celkovej vyváženosti jednotlivých telesných partií a symetrii tela. Veľmi dôležité je tiež osvojenie si vedomostí čo sa týka výživy ako aj ich aplikáciu v každodennom živote. Aby sa predišlo z dôvodu nevedomosti k zbytočným chybám a zraneniam, je dobré sa zveriť do rúk skúsenému trénerovi. Čo by som ešte rád odporučil, a to hlavne mladým a ambicióznym cvičencom, aby boli v cvičebnom procese trpezliví a k dosahovaniu vytýčených cieľov pristupovali s vedomím, že v prvom rade je tento šport pre zlepšenie telesnej zdatnosti a celkového zdravia a niektoré nedovolené metódy môžu v konečnom dôsledku narobiť viac zla ako osohu. Pravdou je, že naturálna príprava si vyžaduje viac úsilia a konečným výsledkom je snaha o maximálne využitie svojich genetických vlôh bez dosiahnutia extrémnych svalových objemov, je to však cesta, ktorá napĺňa podstatu kalokagatie, t.j. harmonického súladu a vyváženosti fyzickej a duševnej stránky človeka.

Ďakujem za rozhovor a prajem Vám veľa úspechov a splnenie všetkých športových i nešportových cieľov!