Obsah
Osteoporóza je zákerná v tom, že sa vyvíja bez príznakov až do okamihu, kým nedôjde k vážnemu zraneniu. Preto je dôležité, aby ste získali povedomie o jej prevencii, diagnostike a možnostiach liečby. V tomto článku sa zameriame na príčiny a rizikové faktory jej vzniku a načrtneme aj spôsoby ako jej predchádzať.
Čo je to osteoporóza a ako sa prejavuje?
Osteoporóza je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva. V neskorších štádiách ju sprevádza oslabenie pevnosti kostí a ich vysoká lámavosť. Prvým príznakom začínajúcej osteoporózy bývajú pálivé bolesti medzi lopatkami – prejavy mikrozlomenín.
Najviac sa lámu kosti predlaktia, stavce a horný koniec stehennej kosti. Zlomeniny vznikajú už pri malej traume alebo dokonca aj bez nej (zakopnutie, prudšie predklony, zdvíhanie bremien či zakašlanie).Tieto zlomeniny môžu viesť k trvalým zmenám kostry, napr. zmenšeniu telesnej výšky. Osteoporóza môže postihovať celú kostru alebo len jej jednotlivé časti.
Vedeli ste, že osteoporóza postihuje celosvetovo približne až 200 miliónov žien? U mužov vo veku 50 – 64 je to cca 3,3 % populácie.
Medzi najčastejšie prejavy osteoporózy patria:
- časté bolesti chrbta a lopatiek,
- zmena telesnej výšky,
- zhrbený postoj,
- komplikované hojenie zlomenín.
Aké sú rizikové faktory vzniku osteoporózy?
Osteoporóza je komplexné ochorenie, ktoré je ovplyvnené mnohými faktormi. Okrem veku a prirodzeného postupného ubúdania kostnej hmoty existuje množstvo ďalších vplyvov, ktoré prispievajú k jej rozvoju. Je to najmä genetika, hormonálne zmeny, životný štýl a stravovacie návyky.
Vek
Čím ste starší, tým väčšie riziko osteoporózy máte. Kosť je živé tkanivo, ktoré sa počas života neustále obmieňa. Obnova kostného tkaniva prebieha intenzívne až do približne 35. roku života. V neskoršom veku sa tento proces postupne spomaľuje, a tak kostná hmota ubúda.
Genetická predispozícia
Vplyv dedičnosti na metabolizmus kostí a vznik osteoporózy je stále predmetom intenzívneho výskumu. Pokiaľ máte v rodine zvýšený výskyt tohto ochorenia predpokladá sa zvýšené riziko aj u vás.
Ženské pohlavie
Ženy majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť vzniku osteoporózy ako muži. Dôvodov je hneď niekoľko:
- Hormón estrogén, ktorý je zodpovedný za reguláciu menštruačného cyklu, ale aj za udržanie kondície kostí v menopauze klesá.
- Znižuje sa produkcia osteoblastov, ktoré zabezpečujú tvorbu kostnej hmoty a zvyšuje sa aktivita osteoklastov. Týmto procesom sa zvýši odbúravanie kostí.
Stratou kostnej hmoty sa postupne narúša aj štruktúra kostí, ktorá sa po určitom čase stáva krehkou a ľahko sa láme aj bez úrazu.
Rizikovou skupinou vzniku osteoporózy sú aj ženy po odstránení vaječníkov, mladé ženy s nízkou hladinou estrogénu a dievčatá s oneskorenou menštruáciou.
Ďalším dôvodom, prečo je ženské pohlavie rizikovým faktorom vzniku osteoporózy je fakt, že ženy majú geneticky tenšie kosti. Ak porovnáme mužov a ženy rovnakého veku, podobnej výšky a hmotnosti, muži majú vyššiu hustotu kostí. Rast kostnej hmoty u oboch pohlaví prebieha podobnou rýchlosťou pred pubertou, ale po puberte majú muži tendenciu dosahovať vyšší nárast kostnej hmoty.
Ženám v menopauze či ženám, ktoré patria medzi vyššie zmienené rizikové skupiny, sa preto odporúča zaradiť do jedálnička potraviny s vyšším obsahom vápnika. Ešte efektívnejšie je však zabezpečiť si dostatočnú výživu kostnej hmoty prostredníctvom kvalitných výživových doplnkov. Proteín BodyFit bol špeciálne vyvinutý podľa potrieb žien. Ide o unikátnu kombináciu látok, pričom obsahuje kvalitné bielkoviny a vysokú dávku vápnika, ktorý je nevyhnutný pre zdravé kosti. Má nízku kalorickú hodnotu, takže skvele prispieva k udržaniu štíhlej línie.
K ďalším príčinám vzniku osteoporózy patria:
- dlhý krčok stehennej kosti,
- nedostatočná telesná aktivita,
- nedostatočný prísun vápnika a vitamínu D,
- terapia glukokortikoidmi, fajčiari, nadmerné pitie kávy a alkoholu.
Dá sa osteoporóze predísť?
Osteoporóze nie je možné úplne predchádzať, ale vhodným životným štýlom a prevenciou je možné výrazne znížiť riziko jej vzniku. Stavte na stravu bohatú na kalcium, vitamín D a ďalšie živiny. Tá hrá dôležitú rolu pri prevencii.
Rovnako dôležitý je aj pohyb a cvičenie, ktoré posilňuje kosti a podporuje ich zdravý rast.
Nové štúdie sa tiež zaoberajú vplyvom rôznych faktorov prostredia na kvalitu kostí a vznik osteoporózy. Napríklad znečistenie ovzdušia.
Lahodný nápoj s obsahom vápnika a magnézia
Účinným prostriedkom, ktorý môže byť nápomocný v rámci prevencie vzniku a rozvoja osteoporózy je Gelo-3 complex a Fit Artro Aktiv.
Gelo-3 complex okrem iného obsahuje vápnik a horčík v organickej forme. Oba sú dôležité pre dobrú stavbu a kondíciu kostí. Tento unikátny doplnok výživy je vo forme chutného nápoja v štyroch atraktívnych príchutiach. Fit Artro Aktiv odporúčame ako doplnok ku GELO-3 Complexu.
Skvelá prevencia v podobe chutnej maškrty
Kolagénové tyčinky Jointbar obsahujú až 6g kolagénu a množstvo vitamínov a minerálov pre podporu pohybového aparátu. Takto si môžete zamaškrtiť a podporiť zdravie svalov, kĺbov a kostí.
Zdravie na tanieri
Kľúčovým minerálom pre zdravie a prosperitu kostí je vápnik. Nachádza sa v mliečnych výrobkoch, tofu, listovej zelenine ( brokolica, kel, špenát) a orechoch. Konzumáciou morských rýb a vaječných žĺtkov si zabezpečíte dostatočnú hladinu vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre vstrebávanie vápnika. Kofeín a alkohol môžu naopak jeho vstrebávanie zhoršiť. Myslite aj na bielkoviny. Tie sú takisto významné pre kondíciu kostí a svalov. Nájdete ich v mäse, hydine, rybách, strukovinách, semenách či proteínových nápojoch.
Význam včasnej diagnostiky nepodceňujte
Diagnostika osteoporózy sa zvyčajne vykonáva pomocou kostnej denzitometrie, ktorá je považovaná za štandard v diagnostike začínajúcej osteoporózy. Ak patríte do vyššie spomínaných rizikových skupín, určite ju zvážte. Tento neinvazívny test meria množstvo vápnika a ďalších minerálov v kostiach a určuje hustotu kostí. Výsledky sa porovnávajú s referenčnými hodnotami zdravých jedincov rovnakého veku a pohlavia a vypočíta sa tzv. T-skóre a Z-skóre.
Okrem denzitometrie existujú aj ďalšie diagnostické metódy, ako napríklad ultrazvuková denzitometria, ktorá meria hustotu kostí na určitých častiach tela. Táto metóda sa zvyčajne používa na skríningové účely alebo monitorovanie liečby.
Okrem vyšetrení kostnej hustoty môže lekár vykonať aj dôkladnú anamnézu a fyzické vyšetrenie, ktoré zahŕňa hodnotenie rizikových faktorov osteoporózy.
V rámci základnej analýzy zloženia tela vám v našom centre Kompava Metflex vďaka vysoko presnému prístroju InBody zdiagnostikujeme aj množstvo minerálov v tele a kostiach. Získate tak prehľad o tom, v akom stave sa vaše kosti nachádzajú, a môžete tak na základe odporúčaní ihneď podniknúť akčné kroky pre účinnú prevenciu.
V prípade podozrenia na osteoporózu neváhajte vyhľadať odbornú pomoc a konzultujte možnosti diagnostiky a liečby s odborníkmi.