Obsah
Ako bojovať proti nevhodným metódam chovu zvierat?
Najlepším spôsobom je byť zodpovednejším spotrebiteľom: konzumovať výrobky vyprodukované s ohľadom na životné prostredie a dobré životné podmienky pri chove zvierat!
V prípade mlieka sa snažiť nakupovať mlieko len od zodpovedných chovateľov, fariem a družstiev, najlepšie lokálnych. Chované kravy by mali tráviť čo najviac času na trávnatých pastvinách a mali by mať zabezpečené dobré životné podmienky. Vďaka tomu:
- sú zachované dobré životné podmienky chovaných zvierat;
- má mlieko tú najlepšiu možnú kvalitu;
- je obmedzená uhlíková stopa, keďže sa skráti vzdialenosť na prepravu mlieka;
- sa posilňuje lokálna produkcia mlieka a zachovávajú sa trávnaté plochy.
Chovatelia by mali byť k takémuto spôsobu chovu motivovaní, okrem iného aj stanovením minimálnej ceny mlieka, príp. bonusu za jeho produkciu z chovu vo voľnom výbehu.
Líši sa kvalita mlieka od kráv chovaných na tráve od kvality bežného mlieka?
Okrem ekologicky zodpovedného prístupu (prírodného, bez GMO) a voľného chovu je tiež dôležité vedieť, že mlieko je odrazom stravy kravy, ktorá ho vyprodukovala. Štúdia z roku 2019, ktorá porovnávala výživovú kvalitu mlieka od kráv pasených voľne s mliekom z bežného chovu, odhalila, že strava kráv mala priamy vplyv na tukový profil mlieka.2
Pozrime sa na výsledky štúdie – mlieko kráv kŕmených trávou sa vyznačovalo týmito vlastnosťami:
- obsahovalo viac polynenasýtených mastných kyselín a menej nasýtených mastných kyselín – to je veľmi dobré, pretože v strave je lepšie znížiť príjem nasýtených mastných kyselín v prospech nenasýtených;
- obsahovalo menej Omega-6 a viac Omega-3 mastných kyselín - strava človeka je všeobecne príliš bohatá na Omega-6 a chudobná na Omega-3, záujem o takéto mlieko je preto veľký;
- obsahovalo viac konjugovanej kyseliny linolovej (CLA), ktorej molekuly pozitívne vplývajú na zdravie – stimulujú imunitný systém, znižujú riziko rakoviny a cukrovky typu II., môžu stimulovať metabolizmus vďaka čomu sa zvyšuje výdaj energie. 3
Štúdia Poľnohospodárskej komory v Bretónsku z rokov 2006-2008 ukazuje rovnaké výsledky – čo vidíme aj na obrázku č. 1. 4
Obrázok č. 1: Vývoj zloženia mlieka (polynenasýtené mastné kyseliny, CLA, pomer Omega-6 a Omega-3) pri kŕmení trávou
Ekologické mlieko najvyššej kvality z chovu kráv na tráve s vysokou nutričnou hodnotou sa nachádza aj v mliečnych zložkách výrobkov Kompava.
Prečo si vybrať proteínové produkty od Kompavy?
Prvým dôležitým faktorom je kvalita surovín. Nie všetky produkty v globálnom odvetví mliečnych prísad pochádzajú priamo z mlieka. Niektoré pochádzajú z vedľajších produktov iných priemyselných odvetví.
Dá sa používať napríklad srvátka z výroby syrov – bielkoviny tejto srvátky sa však zvyčajne štiepia rôznymi tepelnými alebo chemickými procesmi a úpravami, ktoré sa môžu vykonávať počas výroby syra. A ak je proteín denaturovaný, môže stratiť niektoré zo svojich bioaktívnych vlastností.
U mliečnych zložiek výrobkov Kompava to tak nie je (natívne srvátkové proteíny, micelárny kazeín, dezert) – surovinou na ich výrobu je mlieko, vďaka čomu sú zložky natívne a nerozkladajú sa.
Na obrázku č. 2 vidíme dva typy kazeínov:
1. Micelárny kazeín – získava sa membránovou filtráciou, takže proteíny v ňom nie sú denaturované a zachovávajú si svoju natívnu štruktúru;
2. Kazeinát – získava sa denaturačným chemickým procesom. 5
Obrázok č. 2: Dva procesy na získanie kazeínov z odstredeného mlieka
S cieľom zachovať vlastnosti kazeínu, Kompava uprednostňuje micelárny kazeín získaný membránovou filtráciou, nedenaturačným fyzikálnym procesom.
ZDROJE:
[1] IFOP, “Les Français et la condition animale,” IFOP, accessed September 28, 2020, https://www.ifop.com/publication/les-francais-et-la-condition-animale/.
[2] Mohammad Alothman et al., “The ‘Grass-Fed’ Milk Story: Understanding the Impact of Pasture Feeding on the Composition and Quality of Bovine Milk,” Foods 8, no. 8 (August 2019): 350, https://doi.org/10.3390/foods8080350.
[3] Bo Yang et al., “Review of the Roles of Conjugated Linoleic Acid in Health and Disease,” Journal of Functional Foods 15 (May 1, 2015): 314–25, https://doi.org/10.1016/j.jff.2015.03.050.
[4] Chambre d’agriculture de Bretagne, “Matière Grasse du lait : l’herbe améliore la qualité nutritionnelle des laits,” May 2009, 2.
[5] “La Caséine Micellaire,” Prodiet Fluid – la caséine micellaire dédiée aux boissons hyperprotéinées (blog), accessed September 28, 2020, https://www.prodiet-fluid.fr/la-caseine-micellaire/.