Čo o ňom vieme, rsp. nevieme? Správny pitný režim, teda príjem a výdaj vody, je veľmi dôležitou podmienkou pre zachovanie optimálneho zdravotného stavu každého človeka. Dve tretiny nášho tela tvorí voda. Odhaduje sa, že človek, ktorý váži 70 kg, jej má v sebe 50 litrov.
Telo musí prijímať pitím približne 1,5 až 2,5 litra vody za deň. Okrem toho si vodu vyrába organizmus sám pri spaľovaní živín – metabolickými cestami. Voda v našom organizme významne ovplyvňuje metabolizmus na všetkých úrovniach. Je nosičom minerálov, stopových prvkov a ďalších elementov. Každá chemická reakcia v našom organizme sa deje vo vodnom prostredí.
Pitný režim sa riadi konštitúciou človeka, vekom, aktivitou organizmu a tiež okolitým prostredím. Práca a pohyb v teple vedú k veľkým stratám tekutín a minerálov potením. Vtedy strácame za hodinu aj niekoľko litrov vody, a preto musíme zodpovedajúce množstvo tekutín a iónov okamžite do tela doplniť. Pri športe sa z tela stráca nielen voda (za hodinu pol až jeden liter), ale aj minerálne látky. Preto odborníci odporúčajú pri športovaní uprednostniť pred obyčajnou vodou prírodné minerálne vody alebo izotonické nápoje s obsahom minerálov.
Nepodceňujte dehydratáciu
Dehydratácia je zvýšená spotreba tekutín. Pri telesnom zaťažení a vysokých letných teplotách sa väčšina energie (až 75 %) mení na teplo a telesná teplota sa znižuje potením. Spotreba tekutín je úmerná vonkajšej teplote, veľkosti zaťaženia a nadmorskej výške. Pri chladnom suchom vzduchu je potenie menšie, ale viac vody stratíme dýchaním. Toto sa často podceňuje a potláča sa pocit smädu. Pokiaľ nedochádza k vyrovnaniu strát tekutín a minerálov, v organizme nastáva nadmerný úbytok tekutín tzv. dehydratácia. Strata tekutín o 2 % znižuje výkon až o 20 % (1,6 l u 80 kg ťažkej osoby). Strata tekutín nad 6 % už môže viesť ku kolapsu, ktorý sa môže skončiť až smrťou.
Pri nedostatku vody:
- v cievach a tkanivách sa hromadia škodlivé látky, čo preťažuje látkovú výmenu a vylučovacie orgány. Voda v tkanivách, krv a lymfa sa zahusťujú, oslabuje sa obranný systém tela, zlyháva prenos nervových impulzov, spomalí sa aj obnovovanie buniek a človek rýchlejšie starne.
- zhusťuje sa krv, tým sa zníži tlak (môže to viesť až ku kolapsu) a aj zásobovanie kyslíkom pre všetky tkanivá. Zhustená krv viac zaťažuje srdce, zníži sa prietok vlásočnicami.
Voda je dôležitá
- ako hlavná zložka pri vylučovaní škodlivín obličkami vznikajúcich pri metabolických procesoch;
- najdôležitejšia zložka pre termoregulačné procesy, chráni organizmus pred prehriatím;
- zabezpečuje prísun potravy aj odvod odpadu.
Ak zabúdame piť, telo je nútené pracovať v núdzovom režime.
Prvé postihnuté orgány, ktoré na to doplácajú, sú tie, ktoré majú na starosti separáciu a vylučovanie odpadu z krvi - pečeň a obličky. Tieto dva orgány sú veľmi úzko prepojené. Ak telo dlhodobo nie je schopné vylučovať toxíny, tak ich začne ukladať. Jednou takou skládkou toxínov v tele je ľudský tuk. Je to najviac kontaminovaný (znečistený) tuk v živočíšnej ríši. Vyrovnajú sa mu snáď iba zvieratá chované človekom. Na deficit vody nás upozorní smäd. Ak telo hlási pocit smädu, je to už volanie na poplach. S postupujúcim vekom je totiž tento pocit čoraz slabší, starí ľudia ho takmer nepoznajú. Čím viac sa krv zahusťuje, tým ťažšie sa naše obličky vyrovnávajú s odpadovými produktmi, vznikajú obličkové kamene.
Viete, ako správne hydratovať svoj organizmus?-
Pohár vody hneď ráno je veľmi užitočné. Zistíme, že sa cítime lepšie, pretože črevá sa prečistia, organizmus sa primerane zavlaží, postupne sa premyjú obličky a zlepší sa krvný obeh. Pitie veľkého množstva tekutín počas jedla má za následok nielen poruchy trávenia, ale aj zhoršené využívanie energie. Preto je najlepšie prijímať tekutiny zhruba pol hodiny po jedle a najneskôr pol hodiny pred jedlom.
-
Doporučená denná spotreba tekutín je 30-35 ml na kg hmotnosti tela pri bežnom zaťažení. Smäd nie je správnym ukazovateľom, kedy máme piť. Keď už máme pocit smädu, je neskoro. Vtedy sme už stratili viac ako 2 % tekutín. Je lepšie piť častejšie v malých dávkach, ako raz a veľa, čo by mohlo spôsobiť žalúdočné problémy. Piť nadmerné množstvo tekutín tiež nie sú pre človeka vhodné. Telo výrazne zvýši vylučovanie, moč je svetlý, takmer bezfarebný, z tela sa strácajú dôležité látky, narúša sa osmotický tlak, čo môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám. Jednoduchým ukazovateľom či dodržujeme správny pitný režim, je ranný moč. Má byť svetlý a v dostatočnom množstve. Denne by sme mali vymočiť aspoň 1 liter.
-
Ľudský organizmus je veľký mág. Snaží sa dostať z každej situácie, preto aj množstvo tekutín rieši po svojom - reguluje ich. V prípade nedostatku tekutín znižuje vylučovanie moču, koncentruje ho až päťnásobne oproti koncentrácii solí v jeho krvnej plazme. Koncentrovaný moč má tmavú farbu a stúpa v ňom množstvo kameňotvorných látok. Nadmerne sa zaťažujú obličky a zároveň znižuje vylučovanie jedovatých látok z tela. Škodliviny v organizme sa hromadia a logicky vyúsťujú do jeho otravy. Hromadenie toxických látok môže spôsobiť zlyhanie celého krvného obehu, strata vody môže mať fatálne následky.
Pokiaľ sa dostanete do situácie, kedy hrozí výrazná dehydratácia (napríklad pri maratóne, hokeji, dlhom behu na lyžiach alebo iné intenzívne dlhotrvajúce aktivity trvajúce viac ako 60-90 minút), zvýšte vytrvalosť pitím nápojov s malým množstvom cukru (4-8% roztok).
Tento cukor poskytuje energiu a v kombinácií so sodíkom zvyšuje rýchlosť vstrebávania vody. Počas stredne náročného až veľmi náročného zaťaženia sa sacharidy podieľajú na hradení energie približne z 50%. Čím menšie sú zásoby glykogénu, tím viac výkon závisí na energii z glukózy v krvi. Konzumáciou sacharidov, obsiahnutých napríklad v športových nápojov, získajú počas cvičenia svaly energiu. Športové nápoje pomáhajú dlhšie udržovať normálnu hladinu glukózy v krvi, vďaka čomu sa dá predĺžiť doba zaťaženia. Výkonnosť do značnej miery závisí na mentálnej odolnosti voči stereotypnému, dlhodobému zaťaženiu. Nemenná hladina krvnej glukózy vám umožní jasne myslieť a dobre sa sústrediť.
Na rozdiel od cukrov zjedených pred cvičením, čo u niektorých ľudí môže vyvolať hypoglykémiu, cukry prijaté počas cvičenia zlepšujú výkonnosť. Počas cvičenia totiž telo produkuje oveľa menej inzulínu, takže aj pomerne sladké nápoje nespôsobia glykémiu. Po pretekoch, tréningu možno prijať nápoje s obsahom horčín, a to práve pre ich schopnosť dráždiť tráviaci trakt. Vhodné sú energetické nápoje s obsahom aminokyselín – Energofit.
Optimálne hodnoty minerálnych látok pre pitný režim z hľadiska dlhodobého príjmu
- Ca > 40 – 80 mg/ l
- Mg > 20 mg/ l
- K > 1 mg/ l
- Na < 20 mg/ l
- Cl < 25 mg/ l
- NO3 < 10 mg/ l
Tkanivá obsahujú rozdielne množstvá vody, od 25% do 75 %, krvná plazma až 90%. Svalnáči sú na tom najlepšie, každý sval totiž obsahuje takmer trikrát toľko vody, ako tukové tkanivo. Telo dospelého človeka obsahuje 50% až 70% vody. Novorodenec - to je vlastne malý vodník - voda tvorí až 80% jeho telíčka. Možno aj preto je taký hebký, jemný, voňavý a hladký :).