Taurín je semiesenciálna aminokyselina, čo znamená, že čiastočne si ju vie telo vytvoriť, no nie v dostatočnom množstve. Po glutamíne ide o najrozšírenejšiu aminokyselinu v organizme. Najviac sa vyskytuje v kostrovom svalstve, srdcovom svale a v mozgu. Najvyššia koncentrácia taurínu je v srdci.
Tvorba taurínu klesá vekom a tiež za určitých podmienok, napr. v stresových situáciách alebo pri intenzívnom a dlhotrvajúcom fyzickom výkone.
Taurín má pozitívny vplyv na potlačenie únavy u vodičov, udržanie koncentrácie a sústredenia v náročnej práci, prispieva k zlepšeniu psychickej odolnosti a tolerancie voči stresu. Zároveň prispieva k zlepšeniu vstrebávania tukov a vitamínov a podpore regenerácie po náročnom tréningu. Užívanie taurínu môže prispieť k zlepšeniu činnosti a funkcie mozgu aj vo vyššom veku. Má priaznivý vplyv na citlivosť buniek na inzulín čím pomáha presúvať glukózu z krvi do buniek.
Taurín prispieva k regulácii hladiny vápnika v svalových bunkách. Môže znížiť únavu a zlepšiť vytrvalosť počas fyzickej aktivity, pričom štúdie naznačujú, že suplementácia taurínom môže zlepšiť výkon pri aeróbnych aktivitách. Má antioxidačné vlastnosti, ktoré chránia svalové bunky pred poškodením spôsobeným intenzívnym cvičením a oxidačným stresom. Taurín môže tiež urýchliť zotavenie po intenzívnom cvičení tým, že znižuje svalové poškodenie. Podieľa sa na trávení a metabolizme tukov, čo môže optimalizovať energetické využitie počas cvičenia. Okrem toho môže pomôcť regulovať rovnováhu elektrolytov v tele, čo môže zlepšiť hydratáciu a tým aj výkon počas cvičenia.
Taurine obsahuje:
- Taurín
Semiesenciálna sírna aminokyselina, ktorú si organizmus dokáže syntetizovať z metionínu a cysteínu za účasti vitamínu B6.