Obsah
V poslednej dobe patrí horčík z hľadiska jeho funkcie v ľudskom organizme medzi intenzívne skúmané bioaktívne látky. Ukázalo sa, že je silne prepojený s naším imunitným systémom. Je dôležitý pre tvorbu imunitných buniek a správnu obranyschopnosť organizmu.
Magnézium (horčík) je po vápniku, sodíku a draslíku štvrtým najviac zastúpeným minerálom v ľudskom tele a druhým najviac zastúpeným minerálom nachádzajúcim sa vo vnútri všetkých buniek. Pôsobí ako aktivátor takmer 300 rôznych enzýmov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie viacerých telesných funkcií ako je činnosť svalov a mineralizácia kostí a zubov.
Príjmom dostatočného množstva horčíka môžeme predísť vzniku problémov súvisiacich s nervovým, kardiovaskulárnym a pohybovým systémom a je mimoriadne dôležitý pre výrobu energie. Horčík je v organizme prítomný najmä v našich bunkách. Veľké zásoby horčíka v ľudskom organizme sa nachádzajú v mitochondriách. Mitochondrie sú mikroskopické časti buniek, ktoré fungujú ako bunkové elektrárne na výrobu energie. Tá je nevyhnutná pre správnu funkciu každej jednej bunky v tele (nervovej, imunitnej, svalovej, tráviacej...)
Magnézium - minerál pre lepšiu imunitu
Magnézium je jedna z najdôležitejších živín a preto bola jeho úloha v organizme podrobne skúmaná. Magnézium má obzvlášť silný vzťah k nášmu imunitnému systému. Ako nám dokáže pomôcť? Za ochranu organizmu proti ochoreniam sú zodpovedné imunitné bunky tzv. imunoglobulíny. Ukázalo sa, že pri nedostatočnom množstve horčíka v tele ich počet klesá. To môže viesť k oslabeniu organizmu a zvýšenému riziku vzniku rôznych ochorení.
Môže nás magnézium ochrániť pred vírusom?
Pandémia COVID-19 priniesla svetu veľkú výzvu v hľadaní účinných mechanizmov na posilnenie obranyschopnosti pred koronavírusom. Doplnenie horčíka prispieva k ochrane orgánov a tkanív pred poškodením vďaka svojim protizápalovým, antioxidačným vlastnostiam a vďaka regulovaniu imunity. Horčík v tele reguluje tvorbu látok cytokínov, ktoré ovplyvňujú imunitnú reakciu a zabraňuje tak ich „vzbúreniu“. Keď sa cytokíny vzbúria, môžu narobiť v tele poriadny chaos. Tento stav sa nazýva cytokínová búrka. Ide o vysokú zápalovú reakciu, ktorá môže byť zodpovedná za vznik ochorenia vrátane vírusových infekcií, rakoviny a sepsy.
Pandémia COVID-19 priniesla svetu veľkú výzvu v hľadaní účinných mechanizmov na posilnenie obranyschopnosti pred koronavírusom.
Športovci a imunita
Mierne a pravidelné cvičenie priaznivo stimuluje imunitu, zatiaľ čo dlhodobé a intenzívne cvičenie môže spôsobiť potlačenie imunity a zvýšiť riziko výskytu infekčných chorôb. Oslabená imunita je charakterizovaná zníženou aktivitou jednotlivých typov bielych krviniek, ktoré vystupujú ako bojovníci za dobrú imunitu. Niektorí športovci napriek tomu vydržia intenzívne tréningové obdobia bez zdravotných problémov, zatiaľ čo iní sú náchylní na infekcie.
Dôvodom môže byť hneď niekoľko. Pozornosť si v poslednej dobe získali najmä mikroživiny (minerály a stopové prvky, vitamíny), ktoré sa podieľajú na regulácii imunitných reakcii a schopnosti zvládať stres. Po tréningu alebo športovej súťaži boli zistené znížené koncentrácie minerálov v krvi a tkanivách, vrátane magnézia. Preto je pri zvýšenom fyzickom výkone veľmi dôležité dbať na doplnenie magnézia. Magnézium je navyše účinné proti kŕčom vznikajúcim nie len pri športe, ale aj pri tehotenstve či u starších ľudí.
Aké magnézium je najlepšie?
Horčík vo forme výživových doplnkov je v súčasnosti dostupný vo viacerých formách, pričom nie každú z nich dokáže telo efektívne využiť. Z tohto hľadiska je veľmi dôležité vybrať si magnézium, ktoré sa v organizme ľahko absorbuje a je najlepšie vstrebateľné. Niektoré formy magnézia, ktoré sa vyskytujú vo výživových doplnkoch (oxid horečnatý resp. hydroxid horečnatý) sú veľmi málo vstrebateľné v organizme.
Dobré je preto siahnuť po účinnej forme magnézia. Magnézium chelát je organická forma horčíka, ktorá je veľmi ľahko vstrebateľná, dobre tolerovaná organizmom (svojou štruktúrou pripomína malú bielkovinu) a nespôsobuje žiadne tráviace ťažkosti (nepôsobí laxatívne). Denne by sme mali prijať od 300 do 400 mg horčíka, pričom v kombinácii s vitamínom B6 ho dokáže organizmus využiť ešte lepšie.