Čo je lymfatický systém?
Ide o systém kanálov, ktorými prúdi lymfa. Je tvorený lymfatickými bunkami, centrálnymi orgánmi (kostná dreň, thymus) a periférnymi orgánmi (lymfatické uzliny, slezina, sliznice tráviaceho traktu a dýchacej sústavy). Za normálnych okolností preteká lymfatickým systémom denne okolo 2–3 litrov tekutiny- lymfy. Obsahuje výživové látky ale aj odumreté bunky, baktérie, toxíny a látky, vzniknuté ako odpad metabolických procesov.
Aká je cesta lymfy?
Lymfatické vlásočnice začínajú slepo v medzibunkovom tkanive, spájajú sa do väčších cievok a lymfatických ciev, lymfatické cievy sú prerušované lymfatickými uzlinami, najmohutnejšie sú lymfatické kmene, ktoré odvádzajú lymfu z častí tela a napájajú sa do krvných žíl. Kolobeh lymfy vyživuje bunky a odstraňuje z nich odpadové produkty.
Kto to všetko riadi?
Lymfatický systém je ovládaný slezinou. Chod lymfy je jednosmerný, nemá žiadnu pumpu. Zabezpečený je len činnosťou kostrového svalstva, dýchacími pohybmi a záchvevmi tepien, peristaltikou (pohybom) čriev a samotné lymfatické cievy majú hladkú svalovinu, ktorá sa jemne sťahuje.
Kde ho všade nájdeme?
Lymfatický systém je rozvetvený v celom našom tele. Veľmi zložitý lymfatický systém sa nachádza v hrubom čreve, kde milióny výbežkov na sliznici zbierajú živiny z rozloženej potravy a vracajú ich do organizmu. Na lymfatický systém je napojená aj prsná žľaza, ktorá je bohato zásobená lymfou, pretože z lymfy je vyrábané materské mlieko.
Jeho funkcia v organizme:
- patrí medzi hlavné detoxikačné orgány,
- lymfatickými cievami sa vyplavujú z tela toxíny, splodiny vznikajúce pri látkovej výmene medzi bunkami, prachové častice, vírusy a baktérie,
- zachytávajú sa v lymfatických uzlinách, kde sa vytvárajú biele krvinky (lymfocyty) následne pohlcujúce tieto cudzorodé látky,
- tvorí imunitnú sústavu – v lymfe sa nachádzajú bunky imunity (lymfocyty a makrofágy),
- udržuje stály objem a filtráciu krvi v organizme,
- zabezpečuje tiež prívod živín pre bunky.
Čo spája lymfatický a imunitný systém?
V prvom rade sú to lymfocyty, patria medzi hlavné bunky imunitného systému, ktoré čistia a upravujú vnútorné prostredie tela. Prostredníctvom lymfatického systému putujú s krvi do tkaniva a opačne, k miestam kde sú potrebné na zabezpečenie imunitných reakcií. Ďalšou dôležitou súčasťou oboch systémov sú lymfatické uzliny. Sú miestom tvorby a aktivácie T-lymfocytov, ďalej tu dochádza k ich deleniu a špecializácií.
V lymfatických uzlinách prostredníctvom T-lymfocytov dochádza aj k ničeniu nádorových buniek.
Ak dôjde v niektorom mieste tela k nedostatočnému prúdeniu lymfy začnú sa hromadiť odpadové látky a dovtedy ideálny prístup obranných buniek imunity je obmedzený, pretože v lymfe žije a putuje väčšina našich obranných buniek. Výsledkom je oslabený imunitný systém.
Čo predstavuje záťaž pre lymfatický systém?
- chrípkové vírusy, plesne, mikroorganizmy, infekcie,
- alkohol, kofeín a cigarety,
- vysokoproteínová strava ( hlavne u športovcov), nadmiera ovocia, cukru, mliečnych výrobkov, živočíšnej a pečenej stravy,
- chemikálie, produkty chemického a automobilového priemyslu,
- zbytky po očkovaní, rádioaktívne látky a ťažké kovy,
- nedostatok pohybu, jednostranná záťaž,
- dlhodobé pôsobenie strachu, stresu, napätia,
- ochabnutosť svalov a podkožného tkaniva.
Poruchy činnosti lymfatického systému so sebou prinášajú:
- pocity únavy,
- ťažké nohy, otoky, preťaženie žilového systému,
- zahlienený krk, stvrdnuté a opuchnuté uzliny,
- pocit tlaku v: krku, hlave, hrudníku, panve a bruchu,
- oslabený imunitný systém, opakujúce sa infekcie,
- ochorenia – lymfedémy, lymfóm,
- celulitida.