LIMITOVANÁ AKCIA 1 + 1 kolagénových tyčiniek Joint Bar čokoláda-banán   

Kolagénové doplnky stravy: Ako zvoliť ten správny pre vaše potreby?
Kolagénové doplnky stravy: Ako zvoliť ten správny pre vaše potreby?

Kolagénové doplnky stravy: Ako zvoliť ten správny pre vaše potreby?

Kolagénové doplnky stravy: Ako zvoliť ten správny pre vaše potreby?

V poslednom čase možno počuť o trende zvanom kolagén z každej strany. Možno povedať, že žijeme v období hotového kolagénového šialenstva. Ako sa v takom obrovskom množstve kolagénov zorientovať a vybrať si ten správny, ten ktorý bude naozaj kvalitný a účinný a prinesie nám očakávané výsledky?

Obsah

Popularita kolagénu vo výživových doplnkoch nabrala rýchly spád približne pred dvanástimi rokmi. Japonskí vedci vtedy zistili, že suplementácia kolagénových peptidov (enzymaticky naštiepená molekula kolagénu na menšie jednoduchšie vstrebateľné častice) výrazne prispieva k zlepšeniu stavu kĺbov a svalov. Týmto zistením sa spustila obrovská vlna výroby kolagénových doplnkov výživy – najskôr na podporu funkcie pohybového aparátu, neskôr aj na výživu vlasov, pleti a nechtov.

Kolagén na kĺby, ale aj pleť – ide o ten istý typ kolagénu?

Kolagén je bielkovina plná aminokyselín a jeho prítomnosť je v našom tele kľúčová. Ľudské telo však disponuje viacerými typmi kolagénu. Z biochemického hľadiska rozlišujeme dva typy kolagénu, a to fibrilárny a nefibrilárny.

Vedeli ste, že cievy obsahujú 10-25 % kolagénu, kĺbová chrupavka 50-70  % kolagénu, koža 50-70 %, kosti 80-90 %, plúca 10 %, pečeň 4 % a šľachy 80-90 %?

Kolagén typu 1 je zložený z aminokyselín glycín, prolín, hydroxyprolín a hydroxylyzín. Vyskytuje sa v kostiach, koži, šľachách, rohovke a v zuboch. Tvorí až do 90 % celkového kolagénu v tele, preto použitie tohto typu kolagénu vo výživových doplnkoch patrí medzi najfrekventovanejšie – je totiž najprirodzenejší ľudskému organizmu. Kolagén typu 2 sa vyskytuje v kĺbovej chrupavke a obsahuje viac hydroxylyzínu. Kolagén typu 3 obsahujú v ľudskom organizme najmä mladé tkanivá a vyskytuje sa prevažne v koži, cievach a nervových vláknach. Zloženie má podobné ako kolagén typu 1.

Kolagén pre všetky generácie

Mnohé zdroje veľakrát naznačujú, že kolagén je určený predovšetkým pre staršiu generáciu alebo starnúcu pokožku, avšak ide o nepravdivú informáciu.

Faktom je, že syntéza kolagénu sa postupne znižuje už od 25. roku života.  

Kolagén zohráva v ľudskom organizme dôležitú úlohu a príznaky straty kolagénu môžu zahŕňať matnú, ochabnutú pokožku s vráskami a rozšírenými pórmi a tiež lámavé nechty a vlasy. Nedostatok kolagénu tiež negatívne ovplyvňuje celý pohybový aparát - kosti, šľachy, väzy, chrupavky a spojivové tkanivá a v neposlednom rade aj cievy.

Ak teda máme v tele dostatok kolagénu, predchádzame bolestiam pohybového aparátu, zabezpečíme si zdravý srdcovo-cievny systém a zdravší vzhľad pokožky, vlasov a nechtov. Pre ľudské telo je žiadúce, aby bola hladina kolagénu v tele dostatočná a v prípadoch, keď si optimálne množstvo kolagénu nevie organizmus vyprodukovať sám, najvhodnejší a najjednoduchší spôsob je kolagén prijímať v doplnkoch stravy.

 Získajte krásnu pleť a zdravý pohybový aparát s dostatkom kolagénu v tele. Chýbajúci kolagén môže spôsobiť vrásky, rozšírené póry, lámavé vlasy a nechty a negatívne ovplyvniť kosti, šľachy, väzy a cievy. Ak sa vám nedostáva dostatok kolagénu, môžete si ho jednoducho doplniť v podobe kolagénových doplnkov stravy a predchádzať tak bolestiam pohybového aparátu a problémom so srdcom a cievami.

Aká forma kolagénu je najprijateľnejšia pre organizmus

Pri výbere kolagénu je jedným z najvýznamnejších faktorov forma, v akej sa kolagén nachádza. Neupravená molekula kolagénu - v celku, nie je dostatočne rozpustná, skôr ide o nerozpustnú štruktúru, preto nie je vhodná pre použitie do výživových doplnkov. Naopak najlepšie vstrebateľná forma je hydrolyzovaná. Hydrolýzou sa kolagén štiepi na menšie časti – kolagénové peptidy, s nižšou molekulovou hmotnosťou. Tvrdenie, že kolagén vyrábaný procesom hydrolýzy je najkvalitnejší, je opodstatnené z dôvodu, že týmto spracovaním sa stáva lepšie stráviteľným v tenkom čreve a z toho dôvodu aj podstatne účinnejším pre ľudský organizmus.

Ďalšou výhodou je, že kolagén vo forme kolagénových peptidov prirodzene podporuje tvorbu vlastného kolagénu tým, že telo si samostatne z malých fragmentov tvorí vlastnú pre neho najvýhodnejšiu molekulu kolagénu.

Prírodné zdroje kolagénov, ako sa v nich vyznať?

V súčasnosti narástol trend, ktorý má názov - rastlinný kolagén. Existuje však v skutočnosti kolagén, ktorý má čisto rastlinný pôvod a je vhodný pre vegánov? Vedecké zdroje od nepamäti prehlasujú, že kolagén je živočíšna bielkovina, čo znamená, že ak má byť kolagén skutočne kolagénom, nemôže byť rastlinného pôvodu. Často sa pri výrobe vegánskych produktov s názvom ,,rastlinný kolagén“ využíva rastlina zbehovec plazivý, ktorého molekuly síce majú podobné vlastnosti živočíšneho kolagénu, avšak označenie kolagén mu rozhodne nepatrí.

Bovinný (kravský, hovädzí) a bravčový kolagén sa získava z kože, respektíve z kosti živočíchov, ktorá obsahuje vysoké množstvo kolagénu typu 1 a 3. Bravčový kolagén je svojimi molekulami  najpodobnejší štruktúre toho nášho, ľudského kolagénu. Z toho dôvodu dokáže účinne pôsobiť na zlepšenie kvality ľudskej pokožky, spojivových tkanív a ciev.

Morský (rybí) kolagén sa získava zo šupín (kostí) a kože najčastejšie morských druhov rýb (zvyčajne studenovodné ryby ako treska alebo losos). Obsahuje vysoký podiel kolagénu typu 1. V porovnaní s bravčovým alebo ľudským kolagénom ide o molekuly menšej veľkosti.

Ideálny kolagén pre získanie mladistvého vzhľadu pokožky, krásnych a zdravých vlasov a nechtov

Pri výbere kolagénu na zlepšenie pokožky je dôležité uvedomiť si, že kolagén síce prispieva k zvýšeniu pružnosti pleti a redukuje výskyt vrások, avšak pre komplexnú starostlivosť naša pokožka potrebuje vzhľadom na vlastnú stavbu ďalšie účinné látky (napr. kyselina hyalurónová, elastín), ktoré spolu s kolagénom budú pôsobiť naozaj efektívne a prinesú požadovaný výsledok.

Naša pokožka je zložená z viacerých častí a prirodzene obsahuje množstvo ďalších významných látok dôležitých pre zachovanie jej elasticity a hydratácie. Preto je vhodné, ak hľadáte naozaj funkčný elixír krásy, siahnuť po výživovom doplnku s komplexným zložením, kde každá pridaná zložka plní svoju funkciu a znásobuje tak výsledné pôsobenie.

Odporúčame, aby výživový doplnok na výživu pleti obsahoval nie len kolagén, ale aj:

  • Elastín, ktorý potláča rozklad enzýmu elastáza a podporuje tvorbu elastínových vlákien, ktoré sa vyskytujú medzi vláknami kolagénu.
  • Keratín, ktorý sa nachádza v povrchovej časti pleti, ale je aj hlavnou zložkou vlasov a nechtov. Obsahuje sírne aminokyseliny (cysteín, metionín, serín a kyselinu glutámovú), ktoré účinne podporujú tvorbu vlastného keratínu a tvorbu zdravých keratinocytov, povrchových buniek pokožky.
  • Ceramidy, ktoré sa nachádzajú v epiderme ako ,,epidermálne lipidy“ a zabraňujú strate vody z pleti v zimnom a suchšom počasí. Zohrávajú dôležitú úlohu v zachovaní vodnej bariéry kože. Zvyšujú hydratáciu pleti, znižujú jej napätie, zvyšujú elasticitu pokožky, a tým zabraňujú vzniku vrások. Dodávajú pleti jemnú a hladkú štruktúru.
  • Kyselina hyalurónová, často označovaná aj ako ,,prírodný zvlhčovač“, ktorá viaže na seba až 1 000 násobok svojej hmotnosti molekúl vody. Vekom sa schopnosť pokožky tvoriť kyselinu hyalurónovú znižuje, preto je vhodné ju do pokožky dopĺňať. Hydratuje elastínové a kolagénové vlákna a chráni ich pred vysušením. Tvorí viskózny gél, ktorý prenáša živiny a odpad do a z bunkových štruktúr a podporuje tvorbu kolagénu a elastínu.
  • Citrulín, ktorý sa v tele premieňa na L-arginín a následne na NO (oxid dusnatý) a zabezpečuje tak prekrvenie pokožky, korienkov vlasov a nechtov.
  • Vitamíny pre krásnu pleť, zdravé vlasy a nechty ako selén, vitamíny skupiny B.
  • Vitamín C dôležitý pre tvorbu kolagénu, zároveň však vďaka svojej silnej antioxidačnej schopnosti vychytáva voľné radikály a stimuluje rast fibroblastov, ktoré podporujú tvorbu kolagénu a elastínu.

TIP: Kolagénová výživa na pleť, vlasy a nechty – pri jej výbere je dôležité si uvedomiť, že ľudský organizmus najskôr kolagén vstrebáva na miesta, kde zaznamená primárny nedostatok. To znamená, že ak máte nedostatok kolagénu v kĺboch, najskôr ho bude orientovať primárne tam. Preto odporúčame najskôr dopriať výživu kolagénom pohybovému aparátu a až potom siahnuť po kolagénovom výživovom doplnku pre vlasy, pleť a nechty.

Ako efektívne doplniť kolagén v kĺboch?

Kolagén v pohybovom aparáte je lokalizovaný približne zo 67 % v kĺbovej chrupavke, 80 % vo väzivách a 90 % v šľachách. Kĺbová chrupavka nemá nervové zásobenie, ani krvné či lymfatické cievy. Do kĺbu tak najjednoduchšie preniká voda a malé molekuly, preto je vhodné siahnuť po kĺbovej výžive, ktorá obsahuje kolagénové peptidy s vysokou vstrebateľnosťou (špecificky štiepený natívny kolagén). Kolagénové peptidy zároveň znásobujú v chondrocytoch syntézu kolagénu typu II.

Pre maximálnu účinnosť sa odporúča sa užívať aspoň 10 g kolagénu denne po dobu najmenej 12 týždňov.

Efektívna kĺbová výživa pre zdravie kĺbov by však okrem kolagénu mala obsahovať aj ďalšie najlepšie zložky pre kĺby, a to najmä:

  • Glukozamín a chondroitín sulfát, ktoré napomáhajú k obnove kĺbovej chrupavky a chránia ju pred opotrebovaním.
  • Vápnik a horčík v organickej forme, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého stavu kostí a podporujú normálnu činnosť pohybového aparátu.
  • Vitamín C, ktorý efektívne prispieva k vstrebávaniu kolagénu a tiež k jeho vlastnej tvorbe v ľudskom organizme.

Najčastejšie otázky o kolagéne

Koľko kolagénu denne potrebujeme prijať?

Odporúča sa prijať minimálne 10 g kolagénu denne.

Môžem sa predávkovať kolagénom?

Nie. Vzhľadom na to, že kolagén je nášmu telu prirodzená látka a nachádza sa v koži, vlasoch, nechtoch, kĺboch a cievach, tak prijaté množstvo kolagénu si organizmus rozloží vo vlastnom pomere na tie miesta, kde je ho nedostatok.

Aký je optimálny spôsob užívania kolagénu?

Pri odporúčanom dennom množstve 10g je optimálne, keby ste dokázali aj takéto množstvo prijať. Do kapsuly sa zmestí max 600mg čistého kolagénu, preto je vhodné prijímať väčšie množstvo vo forme nápoja, ktorý si čerstvý pripravíte.

Kedy začnem vidieť výsledky?

Prvé výsledky by ste mali vidieť po 1 mesiaci pravidelného užívania. Ak si však vyberiete komplexný produkt, ktorý obsahuje ďalšie aktívne látky, tak výsledok môžete spozorovať oveľa skôr.

Je kolagén vhodný pre deti?

Kolagén je vhodný aj pre deti, ktoré aktívne a intenzívne športujú, rýchlo rastú alebo sa zotavujú po zraneniach pohybového aparátu.