Imunoglobulíny – sú protilátky, ktoré organizmus bežne produkuje proti cudzorodej látke, ktorá vnikne do organizmu. Protilátky sa dostavia na miesto pôsobenia cudzorodých látok, naviažu sa na ne a buď ich zničia sami alebo ich označia pre útok iných látok. Sú tvorené miliónmi plazmatických buniek, ktoré sa pretransformovali z B-lymfocytov.
B- lymfocyty patria medzi biele krvinky – agranulocyty (bez granúl vo svojom vnútri). Na svojom povrchu majú receptory (identifikačné miesta) pre antigén (čo môžu byť proteíny alebo polysacharidy uvoľnené z obalov, bičíkov, bunkových stien a toxínov baktérií, vírusov a iných mikroorganizmov). Pri stretnutí s antigénom sa B- lymfocyty začnú okamžite a prudko deliť a premieňať na plazmatické bunky. Tie produkujú protilátky teda imunoglobulíny. Práve B-lymfocyty sú bunky, ktoré si pamätajú na základe genetickej informácie aké protilátky sú vhodné pre vniknutú cudzorodú látku.
IgG
- zvyšuje fagocytózu a neutralizuje toxíny
- obaľuje mikróby, vírusy a huby a urýchľuje ich vychytávanie inými bunkami imunitného systému
- prechádza placentárnou bariérou a tým chráni i plod pred cudzorodými zárodkami ešte pred tým, ako sa vytvorí vlastný imunitný systém
IgM
- imunoglobulín, ktorý zvyšuje fagocytózu
- špeciálne bojuje proti mikroorganizmom (baktériám)
- nachádza sa na povrchu B-lymfocytoch
IgA
- nachádza sa v mlieku (kolostrum), slzách a slinách
- ochraňuje povrch slizníc a kože pred uchyteným cudzorodých látok
IgD
- stimuluje B-lymfocyty
- jeho činnosť v organizme nie je presne objasnená
IgE
- faktor zodpovedný za alergické reakcie (pri naviazaní sa na bunku spôsobuje jej degranuláciu, čo spôsobuje alergickú reakciu)
- chráni pred parazitnými ochoreniami
Kolostrum na podporu imunity s imunoglobulínmi.