LIMITOVANÁ AKCIA 1 + 1 kolagénových tyčiniek Joint Bar čokoláda-banán   

Herpes - boľavé pľuzgieriky na tvári
Herpes - boľavé pľuzgieriky na tvári

Herpes - boľavé pľuzgieriky na tvári

Herpes - boľavé pľuzgieriky na tvári

ZÁKERNÉ ochorenie herpes simplex sa objavuje práve v čase chrípok, ktoré prišli s prvým ochladením. Potrápi najmä tých z nás, ktorí máme slabšiu imunitu. Jemné mravčenie nad hornou perou vás nenechá na pochybách: začína sa tvoriť pľuzgierik, ktorý zvyčajne sprevádza prechladnutie alebo horúčku. Jednoducho najbližšie dni prežijete s oparom (horúčkou).

Vírusové ochorenie vyvolané vírusom herpes simplex (HSV-1) patrí medzi najčastejšie vírusové ochorenia.

Nakazenie obyvateľstva týmto vírusom je viac ako 90%.

Ľudovo sa nazýva aj horúčka. Prenáša sa kvapôčkovou cestou alebo priamym kontaktom s infikovaným človekom. U väčšiny ľudí sa neprejaví pri prvotnej infekcii (pri vstupe do organizmu). Do tela vniká cez sliznice alebo poranené miesta.

Vírus pretrváva v nervových bunkách v mieste vstupu do organizmu v tzv. latentnej (spiacej) forme. So svojou DNA môže vírus prežívať v pozostalých nervových bunkách, pre imunitný systém nerozoznateľný, a tým aj nenapadnutý. Tieto infikované bunky slúžia ako „rezervoár pôvodcu ochorenia“ po celý život.

Rezervoárom sú väčšinou pery, oblasť nosa, líca ale aj hociktorá iná oblasť kože. Medzi spúšťače opätovného rozmnoženia vírusov patria podráždenia pokožky, ako sú popáleniny, silné slnečné žiarenia, zranenia, podráždenia gangliónu (zápal, zubné ošetrenie) alebo systémové príčiny, ako stres, menštruácia, horúčka, nádorové ochorenia, bakteriálny zápal pľúc, náhle ochladenie alebo silné fyzické vyčerpanie.

Herpes v okolí pier

Ak mal človek horúčku čo i len raz, je pravdepodobné, že toto vírusové ochorenie sa bude opakovať. Pre opakujúci sa herpes simplex sú typické príznaky, ktoré predchádzajú ochoreniu, tzv. prodromálne príznaky: pocit napätia, svrbenie, príležitostne i bolesť.

Na tomto meste sa o niekoľko hodín objaví začervenanie, mierny opuch a tvorba pľuzgierikov o veľkosti špendlíkovej hlavičky, ktoré splývajú, praskajú a vytvoria ranu, na ktorej sa vytvorí chrasta.

Čas trvania horúčky je 2 – 12 dní.

Efektívna prevencia voči tomuto vírusu je užívanie L-lyzínu, ktorý ma okrem antibakteriálneho a antivírusového účinku aj priaznivý vplyv na podporu imunitného systému. Práve jeho oslabením sa spúšťa rozmnožovanie tohto vírusového ochorenia.

L- lyzín sa odporúča nielen na zvýšenie imunity ale aj aplikovať hneď pri prvých príznakoch oparu. (prodromálne štádium). Svojím účinkom okamžite zabráni ďalšiemu rozmnožovaniu vírusov a taktiež veľmi rýchlo eliminuje ochorenie z postihnutého miesta.