Mäta
Listy mäty obsahujú silicu (1 až 2%) s hlavnými zložkami mentolom (asi 50%) a menthonom (asi 10%). Ďalej silice obsahujú menthofuramen, piperot, triesloviny, horčiny, flavonoidy, kyselinu octovú a ďalších asi 40 látok. Tieto látky majú blahodarné účinky na činnosť tráviaceho ústrojenstva.
Mäta pomáha odstraňovať kŕče, povzbudzuje vylučovanie tráviacich štiav, pôsobí protizápalovo a proti nadúvaniu.
Tiež podporuje funkciu prídavných orgánov - pečene, pankreasu a žlčníka. Inhalácia mäty pomáha pri zápaloch dýchacích ciest. Podstata pôsobenia mentolu spočíva v znižovaní napätia hladkého svalstva. Znižovanie tlaku vo vnútorných orgánoch zabraňuje a predchádza bolestiam.
Mentol vyvoláva tiež pocit chladu a znecitlivuje, preto sa strácajú nepríjemné pocity ako je napríklad svrbenie. Pri nechutenstve sa podáva mätový čaj, mäta pôsobí aj proti nespavosti, stresu a bolestiam hlavy.
Na 1 mojito potrebujeme
- Pohár na long drinky
- 1 limetka
- 2 steblá čerstvej mäty
- 2 čl trstinového cukru
- 6 cl bieleho rumu (nemusí byť)
- 1 tableta Acidofitu
- Minerálka/sóda
- Ľadová drť
Postup
Do vysokého pohára na long drinky vytlačíme šťavu z polovice limety a pridáme trstinový cukor. Premiešame barovou lyžicou. Do polovice pohára vhodíme 1 tabletu acidofitu a nasypeme ľadovú drť a na vrch prelomíme dve steblá mäty. Roztlačíme muddlerom, pridáme na štvrťky pokrájané koliesko limetky a pohár doplníme ľadovou drťou až po okraj. Pridáme rum a opäť premiešame barovou lyžicou. Na koniec zastrekneme trochou sódy (prípadne dolejeme minerálku) a ozdobíme vetvičkou mäty. Podávame s dvoma slamkami.
Náš tip
Použime čerstvú citrónovú šťavu, kvalitný rum a čerstvú mätu. Acidofit mojito obzvláštni a dodá mu príjemnú chuť a arómu. Ak chceme nápoj aromatickejší, mätu poriadne roztlačíme, ak nie, tak len zľahka. Ak chceme nealkoholickú sviežujúcu variantu mojita, rum nepridávame.