LIMITOVANÁ AKCIA 1 + 1 kolagénových tyčiniek Joint Bar čokoláda-banán   

Extrémni kajakári na cestách
Extrémni kajakári na cestách

Extrémni kajakári na cestách

Extrémni kajakári na cestách

Bratia Tomáš a Pavel Andrássyovci patria medzi top adrenalínových športovcov medzi Tvárami Kompavy. Extrémni kajakári prežijú väčšinu života na vode a to úplne dobrovoľne. Tento šport ich zlákal do rôznych kútov Európy, ale aj vzdialenejších krajín ako Čile, Uganda, Kanada, Nový Zéland a Argentína.

Expedičný kajaking majú jednoducho v krvi. Zbalia si kajaky a idú na mesiac do krajiny s tými najdivokejšími riekami. Splavujú ich, spia na plážach popri nich, jedia, čo si priniesli alebo čo možno ulovia. Takto sú na vode niekoľko dní a cez dediny prechádzajú len na doplnenie zásob. V noci, zabalení do spacáku, čelia pod holým nebom hadom, pavúkom i škorpiónom. A to ani nehovoriac o divokej vode, ktorá je veľmi nebezpečná. Nič z toho ich však od tohto športu neodradí a aj vďaka týmto zážitkom je ich život plný nových objavov, zaujímavých situácií a potešení. Porozprávali nám o ňom čosi viac.

Ktorým športom ste sa venovali v detstve?
Obaja sme sa v detstve športom veľmi nevenovali. Ja (Tomáš) som viac menej začal s freestylovým korčuľovaním, neskôr lezením až som sa dostal k vode. Neskôr sme sa aj s bratom cez kanojky, pramice a raft dostali ku kajakovaniu. Najskôr síce ku freestylovému ale hneď ako sme okúsili divokú vodu, vedeli sme, kde je naše miesto. A tak sa viac menej od roku 2007 až doteraz venujeme tomuto športu na pretekárskej a expedičnej úrovni.

Prečo Vás zaujal práve tento šport?
Tento šport nás zaujal, lebo máme obaja radi vodu, obzvlášť tú divokú a radi sa pohybujeme v prírode. Takisto obaja obľubujeme krkolomné situácie a tých pri tomto športe ich rozhodne nie je málo. No a byť len s kajakom niekde uprostred ničoho, na rieke, ktorú pred vami ešte nikto nešiel a je naozaj ťažká, si vyžaduje aj veľa odvahy a odhodlania. A, samozrejme, aj dôvery vo svoj tím, ktorý si myslím, že spolu s bratom a kamarátmi z Bratislavy máme perfektný. Práve toto všetko nás na tomto športe priťahuje.

Máte radi viac expedičné alebo súťažné kajakovanie?
Radšej máme expedičné kajakovanie. Človek pri ňom zažije oveľa viac zážitkov a takisto aj nebezpečných adrenalínových situácií ako pri bežnom súťažnom kajakovaní. A keďže sa radi bojíme a máme radi adrenalín, expedičné kajakovanie nás v poslednej dobe uchvátilo najviac.

V ktorej krajine ste boli naposledy?
Nedávno sme sa vrátili z Kolumbie, kde sme uprostred džungle a kokaínových plantáži s po zuby ozbrojenými pašerákmi mesiac splavovali jedny z tých najdivokejších riek, ktoré táto nádherná krajina ponúka.

Aký najkrajší okamih ste zažili pri tomto športe?
Najkrajší okamih je zvyčajne ten, keď sa nám podarí zdolať nejakú ťažkú perej, vysoký vodopád alebo splaviť ťažkú rieku. Práve vtedy si vždy hovoríme, že neskutočné hodiny tréningu mali zmysel. Pre mňa osobne bol jeden z top okamihov, keď som bezpečne pristál vo vode po splavení 16 metrového vodopádu v Čile. Keďže práve na vodopádoch som už nejaký ten úraz zažil, viem aké je náročné dobre skočiť vysoký vodopád a ten pocit keď sa kajak v správnom uhle zapichne dole do vody a kajakár potom bezpečne pristane je naozaj na nezaplatenie.

Na akú najriskantnejšiu chvíľu si spomínate?
Najriskantnejšie chvíle pri tomto športe mávame takmer každý deň na vode. Predovšetkým ale pri viacdenných splavoch, napríklad keď sme boli v Rusku pri mongolsko-čínsko-kazašských hraniciach na šesť dňovom splave rieky, ktorá mala neuveriteľný nadstav – tam bola takmer každá perej bojom o život. Ale uprostred ničoho sa nedá povedať si, že končím a idem domov. A tak sme počas celých 6 dní museli byť 100-percentne sústredení. Hocijaká chyba by mala za následok plávanie, prípadne stratu zásob jedla, ktorého sme mali aj tak málo. Bol by to veľký problém, keďže sme na vode boli aj 10 hodín denne. Ale práve takéto riskantné situácie nás držia v strehu a vďačíme im za veľa.

Ako sa stravujete, regenerujete a dopĺňate energiu na expedičných výpravách?
Počas expedícií závisí stravovanie najmä od toho, koľko vecí si môžeme nabaliť do kajaku. A keďže potrebujeme aj foto/video techniku, veci na záchranu, spanie, varenie a kempovanie, veľa priestoru na jedlo neostáva. Varíme len raz za deň, a to večer, keď zídeme z vody a zakempujeme. Počas dňa sme preto nútení fungovať na energetických tyčinkách a géloch. Vďaka firme KOMPAVA – predovšetkým energetickým tyčinkám 3Energy Bar a K-4 Power gelu dokážeme bezproblémovo fungovať po celý deň a podávať maximálny výkon vždy, keď treba.

Poskytujete aj hodiny kajakovania?
Samozrejme, lekcie a kurzy kajakovania poskytujeme počas celého roka. Cez leto sú kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých od rovnej vody až po divokú vodu v Čunove, prípadne podľa požiadaviek aj na divokých riekach v Rakúsku alebo v Slovinsku na rieke Soča. Na jeseň a cez zimu ide väčšinou o kurzy eskimovania v bazéne.

Kde si môžeme pozrieť fotky a videá, prípadne ďalšie informácie o vás?
Všetko je na stránke www.freac.sk.


Tomáš Andrássy sa narodil v roku 1985 v Bratislave. Od roku 2002 je členom slovenskej reprezentácie vo freestyle kajaku a od roku 2007 reprezentantom v extrémnom zjazde na divokej vode. Vo svojom živote už dosiahol viacero významných úspechov:
1. miesto  K1M  Majstrovstvá Slovenska kayak freestyle, Čunovo 2011
2. miesto  K1M  Alpin river freestyle cup – Plzeň, ČR 2011
2. miesto  K1M  Alpin river freestyle cup – Graz, Rakúsko 2011
2. miesto  K1M  Celkové umiestnenie ARFC 2011
2. miesto  K1M  Labe extreme race, ČR 2011
3. miesto  K1M  Devils extreme race – BOATERX, ČR 2011
1. miesto  K1M  Majstrovstvá rakuska, 1. kolo ARFC, Rakúsko 2012
3. miesto  K1M  Alpin river freestyle cup – Wildalpen, Rakúsko 2012
2. miesto  K1M  Majstrovstvá slovenska, ARFC, Rakúsko 2012
8. miesto  K1M  Svetový pohár v kajak freestyle - celkové umiestnenie
1. miesto  K1M  Alpin River Freestyle Cup – celkové umiestnenie 2012
3. miesto  K1M  Ula Extrem race Nórsko 2012

Pavel Andrássy sa narodil v roku 1987 v Bratislave. V roku 2006 sa stal členom slovenskej reprezentácie vo freestyle kajaku a od roku 2007 je reprezentantom v extrémnom zjazde na divokej vode. Získal mnoho ocenení, napr.:
1. miesto  K1M  Kayak cross majstrovstvá Slovenska, SR 2011
1. miesto  K1M  Kayak cross majstrovstvá Slovenska, SR 2012
1. miesto  K1M  Sweet Rumble extreme race, Nórsko 2012
1. miesto  K1M  Ula extreme extreme race, Nórsko 2013
2. miesto  K1M  King of the falls, Taliansko 2013