LIMITOVANÁ AKCIA 1 + 1 kolagénových tyčiniek Joint Bar čokoláda-banán   

Energetické nápoje a šport. Poznáte ich riziká?
Energetické nápoje a šport. Poznáte ich riziká?

Energetické nápoje a šport. Poznáte ich riziká?

Energetické nápoje a šport. Poznáte ich riziká?

Sú dni, keď sa pod ťarchou nahromadených povinností cítite bez energie. Ak sa aktívne venujete športu, určite dobre viete, aké náročné je v týchto dňoch premôcť sa k plánovanému tréningu.

Obsah

Aj vy sa občas uchýlite k rýchlemu zdroju energie - energetickým nápojom? V tom prípade by ste mali vedieť, že aj keď vám prinesú okamžitú vzpruhu, skrývajú v sebe potenciálne nebezpečenstvá a negatívne účinky pre organizmus.

Pozrime sa spolu na to, ako môžu ovplyvniť športovú výkonnosť a prečo by ste mali byť opatrní pri ich konzumácii.

Energetické alebo energizujúce?

Úlohou energetického nápoja, je dostať do tela v rýchlom čase energiu. Stimulovať mozog a tým zlepšiť sústredenie a výkon. Obsahujú veľké množstvo látok, ktoré sa na tejto práci podieľajú. Jedným z nich je cukor, ktorý sa v rýchlom čase dostane do krvi a tým okamžite zvýši celkovú energiu v tele. Ďalšie podporné látky, ktoré sa pridávajú do energetických nápojov sú hlavne kofeín, synefrín, guarana, extrakty zo zeleného čaju, neurotransmitery, vitamíny skupiny B a rôzne adaptogény.

Avšak zložky do energetických nápojov nie sú pridávané tak, aby boli zdrojom dlhodobej energie. Sú určené predovšetkým na stimuláciu centrálnej nervovej sústavy - správne tvrdenie by teda malo byť, že nie sú energetické, ale energizujúce.

energetiké nápoje a vplyv na mozog

Vplyv energetických nápojov na športový výkon

Jedna z hlavných nevýhod konzumácie energetických drinkov počas športu, je ich vysoký glykemický index. Vysoký obsah cukru síce na krátku dobu zvýši vašu mentálnu a fyzickú výkonnosť, ale po rýchlom poklese hladiny glukózy v krvi na vás padne ešte väčšia únava ako pred ich konzumáciou. Ďalšou nevýhodou je riziko vzniku závislosti na týchto nápojoch. Práve ich časté užívanie spôsobuje veľké výkyvy hladiny krvnej glukózy. A to sa prejaví aj na vašej psychike. Napríklad nutkaním neustále do tela dopĺňať ďalšie a ďalšie cukry.

Pri dlhodobom či pravidelnom užívaní energetických nápojov sa môžu prejaviť vedľajšie nežiaduce sprievodné javy a to:

  • kolísanie krvného tlaku,
  • bolesti hlavy,
  • nervozita,
  • návaly tepla,
  • potenie,
  • celková dehydratácia tela.

energeticke napoje a šport

Poďme si k nim povedať viac:

Nadmerná stimulácia a nervozita

Väčšina energetických nápojov obsahuje kofeín a iné stimulanty, ktoré môžu spôsobiť nadmernú stimuláciu centrálneho nervového systému. Pociťujete to ako náhlu nervozitu, nepokoj, nespavosť a nesústredenie, čo samozrejme negatívne ovplyvňuje váš športový výkon.

Zvýšená srdcová frekvencia a krvný tlak

Už sa vám stalo, že po vypití energetického drinku ste spozorovali náhle búšenie srdca? Je to bežný jav. Kofeín a iné stimulanty môžu zvýšiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Pre športovcov, ktorí už majú aj tak vysokú tepovú frekvenciu počas fyzickej aktivity, to môže  byť nebezpečné a zvýšiť riziko zdravotných problémov.

Dehydratácia

Energetické nápoje majú častokrát diuretický účinok. To znamená, že podporujú močenie a môžu prispieť k dehydratácii. Pri ťažkých fyzických výkonoch strácate prirodzene veľa tekutín. Ďalším faktom je, že prerušiť dôležitý pretek z dôvodu intenzívneho nutkania na močenie pre vás zaiste nebude príjemnou situáciou.

Zaťaženie pečene a obličiek

Vysoký obsah cukru a syntetických prísad neúmerne zaťažuje pečeň a obličky. Opakovaná konzumácia týchto nápojov vám preto môže spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy.

Závislosť a abstinenčné príznaky

Stimulanty a kofeín, ktoré sú v týchto drinkoch zastúpené v hojnom množstve, vám môžu spôsobiť psychickú závislosť. Ak ich konzumujete príliš často alebo vo veľkých množstvách, môžete pociťovať bolesti hlavy, únavu a podráždenosť. S týmito prejavmi sa vám bude športovať rozhodne ťažšie.

Z týchto a ďalších dôvodov konzumáciu energetických nápojov zvážte alebo úplne vynechajte. Pokúste sa nahradiť ich inými, zdravšími alternatívami, ktorým sa venujeme v nasledujúcej časti článku.

Vymeňte energetické nápoje za iónové

A to hneď z niekoľkých dôvodov. Iónové nápoje neodvodňujú a majú schopnosť lepšie hydratovať organizmus športovca. Počas fyzickej aktivity a intenzívneho tréningu vaše telo stratí veľa tekutín a elektrolytov prostredníctvom potu. Iontové nápoje sú navrhnuté tak, aby tieto straty dopĺňali. Dôležité elektrolyty, ako sú draslík, sodík, vápnik a horčík, sú kľúčové pre optimálnu funkciu svalov a nervového systému. Keďže telo ich nie je schopné samé produkovať je na vás, aby ste ich pravidelne dopĺňali z vonkajších zdrojov.

V porovnaní s energetickými nápojmi majú nižšiu koncentráciu stimulantov. Neposkytujú taký silný stimulačný efekt na centrálnu nervovú sústavu a minimalizujú riziko negatívnych vedľajších účinkov.

iónové verzus energetické nápoje

EnergoFit

Príkladom je náš športový nápoj EnergoFit,ktorý kombinuje energiu v prírodnom zložení z glukózy, maltodextrínu a glutamínu. Poskytuje regeneráciu unaveným svalom a dopĺňa vitamíny  B, C a E a minerály Na, Ca, K, Mg. Extrakt zo zeleného času sa stará o vašu koncentráciu.

HypoFit

Vďaka obsahu minerálnych látok pôsobí nápoj HypoFit antioxidačne. S jeho pomocou predchádzate prípadným svalovým kŕčom. Poskytne vám okamžitý a postupný zdroj energie pri akejkoľvek športovej činnosti.

Nápoj Premium Energy

Nápoj Premium Energy vám zaručí potrebnú energiu pred a počas výkonu. Zabraňuje hypoglykémii a energetickým výkyvom, vyrovnáva hladinu glukózy, šetrí cukrové zdroje a tým pomáha využívať energiu zo zásob podkožného tuku.

Alternatívy a prírodné zdroje energie pre športovcov

Samotný tréning a súťaže si vyžadujú veľa energie a úsilia. Preto je dôležité, aby ste dodávali svojmu organizmu potrebné živiny. Okrem bežných energetických nápojov plných cukrov a umelých prísad existujú aj zdravšie alternatívy, ktoré dokážu podporiť vašu výkonnosť a regeneráciu po tréningu.

Ovocné smoothies

Ovocné smoothies sú skvelá možnosť, akou dodáte telu potrebnú energiu a dávku minerálov, vitamínov a vlákniny. Ak na jeho prípravu zvolíte banány, dožičíte svojim svalom draslík, ktorý je dôležitý pre ich správnu funkciu.

Hľadáte inšpiráciu na zaujímavé kombinácie a recepty na smoothies? Veľa z nich nájdete na webovej stránke Kompava v sekcii receptov.

smoothies namiesto energetických nápojov

Kokosová voda

Výbornou voľbou pre športovcov je napríklad kokosová voda. Obsahuje prírodné elektrolyty, ktoré sa ľahko vstrebávajú do tela a pomáhajú udržiavať rovnováhu tekutín počas intenzívnych tréningov. Navyše, kokosová voda je nízkokalorická a neobsahuje pridaný cukor, čo oceníte, ak sa snažíte udržiavať zdravú váhu.

Silný mäsový vývar

Silný vývar z kuracieho mäsa a zeleniny je doslova elixírom po ťažkej fyzickej záťaži. Je bohatý na minerály a vitamíny, ktoré sú dôležité pre regeneráciu svalov a podporu imunitného systému.

Kompava tip plný energie

3Energy bar

Ak potrebujete rýchlo doplniť energiu pred športovým výkonom alebo kedykoľvek v rámci dňa, vymeňte energetický nápoj za našu 3Energy bar tyčinku. Nabije vás energiou a dodá potrebné aminokyseliny, vitamíny a minerály, ktoré telo potrebuje. Naštartuje vám spaľovanie tukov a stimuluje psychiku a svalový anabolizmus .

K4 Power Gel

Okamžitý zdroj energie vám takisto zabezpečí K4 Power Gel. Na výber máte z 2 sviežich príchutí a vďaka ľahkej stráviteľnosti je vhodný aj počas športového výkonu.  Obsahuje aminokyseliny L-arginín a citrulín a je taktiež obohatený o minerály horčík a draslík.