Enzýmy často nazývané „iskri života“ sú životne dôležité látky biologického pôvodu. V našom tele máme 5000 enzýmov ktoré vstupujú do 25000 rôznych reakcií. Dá sa povedať, že enzýmy riadia každú činnosť v našom tele.
Čo sú vlastne enzýmy? Sú to proteínové katalyzátory, ktoré sa tvoria v bunkách živých tvorov. Vyskytujú sa všade kde je život, v rastlinách a živočíchoch. Zúčastňujú sa na činnostiach dôležitých k udržaniu života, ako je syntéza, rozklad, preprava, vylučovanie, detoxikácia a tvorba zásob energie.
V bunkách nášho tela vzniká viac ako 5000 druhov životne dôležitých enzýmov. Enzýmy produkujeme aj pomocou enzýmov v potravinách, ktoré denne konzumujeme. Dôvodom existencie toľkých typov enzýmov je ich jednoúčelovosť , skutočnosť, že každý má špeciálne vlastnosti a jedinečnú funkciu. Napríklad tráviaci enzým amyláza nachádzajúca sa v slinách reaguje iba na sacharidy.
Enzýmy najlepšie získame zo zeleniny, ovocia, mäsa, rýb čím sú čerstvejšie tým viacej enzýmov majú. My ľudia sa však odlišujeme od iných živých tvorov tým, že konzumujeme prevažne tepelne upravovanú potravu. Varíme, opekáme, grilujeme a smažíme. Vzhľadom k citlivosti enzýmov na teplo ich tým viac zničíte , čím viacej niečo dlhšie varíme.
Z hľadiska výživy rozdeľujeme enzýmy na tráviace a metabolické.
Tráviace enzýmy sú vylučované v tráviacej sústave a ich úlohou je štiepenie jednotlivých zložiek potravy.
Metabolické enzýmy sa zúčastňujú na chemických reakciách v bunkách, ovplyvňujú všetky telesné orgány.