LIMITOVANÁ AKCIA 1 + 1 kolagénových tyčiniek Joint Bar čokoláda-banán   

DLPA – jediné účinné prírodné analgetikum
DLPA – jediné účinné prírodné analgetikum

DLPA – jediné účinné prírodné analgetikum

DLPA – jediné účinné prírodné analgetikum

Látka, ktorá nielen, že dokáže uľaviť od bolesti, ale má tiež priaznivý vplyv na zlepšenie pamäti a učenia, zároveň má výrazné antidepresívne účinky.

Obsah

Endorfín silnejší ako heroín

Čo je vlastne endorfín? Poďme trošku do histórie...

V rokoch 1968 – 1971 Dr. Solomon Snyder a Dr. Candace Petrová z biochemického laboratória Johns Hopkins University v Baltimore urobili významné objavy, ktorými sa zapísali do histórie medicíny. Objavili totiž, že ľudské telo, menovite mozgový kmeň, dokáže z bežných živín vyrábať celý rad omamných látok, z ktorých niektoré sú oveľa silnejšie ako laboratórne vyrábaný morfín či heroín.

Týmto telu vlastným opiátom dali názov endogénne morfíny – endorfíny. Tisícročná skúsenosť ľudstva, že opiáty získané z rastlín spoľahlivo potláčajú bolesť, tlmia hlad, vyvolávajú euforické pocity a podporujú spánok, bola náhle konfrontovaná s účelom, ktorému slúžia endorfíny v tele. Všetky tieto úlohy napĺňajú rovnako, avšak u rôznych ľudí a za rôznych okolností nie vždy úplne spoľahlivo a nie podľa potreby.

Ako súvisí látka DLPA s endorfínmi?

Objav látky DLPA uskutočnil biológ Dr. Brian Meyers z univerzity v Delaware, ktorý začal intenzívne testovať rôzne živiny, aby zistil, či niektoré z nich dokážu činnosť enzýmov rozkladajúcich endorfíny a enkefalíny utlmiť, a tým ich účinnosť zosilniť a časovo predĺžiť.

A tak v roku 1973 objavil, že takúto schopnosť vykazuje vzácna forma aminokyseliny fenylalanínu D-fenylalanín, ktorý produkuje výhradne námeľ parazitujúci na obilných klasoch.

DLPA potláča bolesť bez ohrozenia zdravia

 V dôsledku týchto nových poznatkov sa pozornosť mnohých lekárov uprela na DLPA ako na prostriedok, ktorý potláča bolesť a pritom nemôže ohroziť zdravie pacienta. Obzvlášť veľký záujem vzbudil DLPA u gastroenterológov a kardiológov, ktorí sa vo svojej praxi najčastejšie stretali s trvalými následkami dlhodobého užívania tradičných analgetík. 

Vynára sa veľa otázok ... 

V súvislosti s unikátnymi vlastnosťami DLPA a dlhodobou skúsenosťou s jej užívaním, napadne človeku veľa otázok:

  • Potláča DLPA každú bolesť, aj tú najsilnejšiu?
  • Je užívanie skutočne úplne bezpečné? Funguje u každého človeka?
  • Aký iný prospech zdraviu človeka prináša?
  • Prečo sa už DLPA nestal regulárnym liekom proti bolesti?

DLPA pôsobí len proti tzv. chronickej bolesti

Chronická bolesť je bolesť, ktorá pretrváva najmenej 10 dní, spravidla však dlhšie. Môže byť pociťovaná bez prerušenia alebo s prestávkami. Typickým príkladom je bolesť kĺbov alebo chrbtice zapríčinená reumaticko-artritickými zmenami alebo bolesť, ktorú vyvoláva zhubné nádorové ochorenie.

DLPA má schopnosť potlačiť pretrvávajúcu bolesť akejkoľvek intenzity. DLPA však nie je možné nasadiť pri bolesti pochádzajúcej z vnútorných orgánov, pokiaľ nie je príčina takejto bolesti úplne objasnená. Keby sme sa porezali do prsta, alebo si počas užívania DLPA vykĺbime členok, signálová bolesť, ktorá nám hlási túto nehodu, nebude utlmená.

Tak si to zhrňme

K typickým účinkom DLPA patrí :

  • potlačenie bolesti a depresívnych stavov,
  • vzbudenie pocitu väčšej energie,
  • zníženie opuchov kĺbov,
  • pozitívny vplyv na nervový systém a psychiku (je prekurzorom dopamínu, látky zlepšujúcej náladu)
  • potláča nadmernú chuť k jedlu,
  • povzbudzovanie mozgového tkaniva k tvorbe látok endorfínov a enkefalínov v centrálnej nervovej sústave,
  • potláča činnosť enzýmov, ktoré tlmia činnosť endorfínov, čím predlžuje ich pôsobenie,
  • podporuje mentálnu bdelosť (premieňa sa na noradrenalín, hormón mentálnej bdelosti),
  • podporuje učenie a pamäť,
  • DLPA najskôr utlmujú činnosť enzýmov, aby sa opiáty dostali v plnej sile do akcie proti bolesti. K tomu dochádza až po 12 a viac hodinách od podania prvej dávky prípravku.

Treba tiež vedieť, že utlmovať činnosť enzýmov nemožno donekonečna a z praktického pohľadu to ani nie je potrebné. DLPA je teda nutné po 8 – 11 dňoch sústavného užívania na čas vysadiť, pričom zvýšená činnosť endorfínov so všetkými dôsledkami pretrváva po vysadení niekoľko dní aj týždňov. 

Prečo teda nie je DLPA liek?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa DLPA nemôže stáť regulárnym liečivom bolestí. Predovšetkým ide o právnu a obchodnú prekážku. Ako autentický prírodný produkt nemôže byť prípravok patentovaný a registrovaný ako liek.

Navyše sa viac ako štvrť storočia vyrábal a distribuoval ako výživový doplnok, pričom patent na technológiu výroby hlavnej zložky prípravku, D-fenylalanínu, má vo vlastníctve jediný výrobca na svete.

Ak prirátame okolnosti, že režim užívania DLPA je oveľa náročnejší ako užívanie bežných analgetík a náklady na výrobu bežných analgetík sú nepomerne nižšie a zisky z ich predaja sú oveľa vyššie ako u DLPA, je bezpredmetnosť kandidatúry DLPA na oficiálne liečivo zrejmá.

Ako už bolo uvedené, DLPA zvládne aj bolesti, ktoré sprevádzajú terminálne štádium rakoviny.

Napriek tomu sa v týchto prípadoch užíva skôr výnimočne. Je to preto, že v týchto prípadoch je užitie morfínu spoľahlivejšie a pri jeho podávaní sa už nezohľadňujú nežiaduce vedľajšie účinky.

Okrem toho vysoké percento onkologických pacientov má primárnym nádorom alebo metastázami natoľko poškodený mechanizmus vstrebávania a látkovej premeny, že ich organizmus nemusí DLPA optimálne spracovať a využiť. Preto optimálny analgetický efekt DLPA je možné v plnej miere využiť práve u osôb postihnutých reumatoidnou artrózou a poúrazovými stavmi pohybovej sústavy.


(*1) Popri dnes opísaných 22 typoch endorfínov patria k telesným opiátom dynorfín, enkefalíny a anandamidy. Enkefalíny, ktoré sú zložením veľmi blízke endorfínom, sú k nim aj často zaraďované.

Z hľadiska účinku proti bolesti sú enkefalíny najefektívnejšie z dvoch dôvodov – ich množstvo v tele je najvyššie a môžu pôsobiť v celej nervovej sústave, zatiaľ čo ostatné opiáty pôsobia iba v mozgu. (**2) Rovnako ľudia, ktorí dlhodobo užívajú bežné analgetiká, na DLPA reagujú spravidla menej výrazne.