Sedavé zamestnanie má priamy dopad na naše zdravie. Viacero štúdií, ktoré analyzovali dobu sedenia a úroveň fyzickej aktivity, zistili, že tí, ktorí sedeli viac ako 8 hodín denne bez akejkoľvek fyzickej aktivity, mali riziko úmrtia podobné takému riziku, ktoré predstavuje obezita a fajčenie. A to už je čo povedať.
Aké negatívne dopady má sedavé zamestnanie?
Sedenie predstavuje statické preťaženie pre chrbticu, ktorá už po 30 minútovom sedení začína ochabovať. Ďalej dochádzka k stuhnutiu svalov a k nesprávnemu držaniu tela. Každodenné dlhodobé sedenie môže hrať úlohu pri vznikoch bolesti chrbta, bedier, kolien a môže viesť ku chronickej bolesti chrbta.
Tlak na chrbtové platničky môže vyústiť až k predčasnej degenerácii, ktorá je veľmi bolestivá. Bolesti spôsobuje najmä nesprávne držanie tela pri sedení a dlhý čas sedenia. Sem patrí aj sedenie mimo zamestnania, teda doma, v aute, v reštaurácii, kaviarni a podobne.
Málo fyzickej aktivity a dlhodobé sedenie spôsobuje, že sa vám v nohách postupne zhromažďuje krv a vznikajú kŕčové žily. Kŕčové žily nie sú vždy nebezpečné, no v zriedkavých prípadoch môžu viesť k zrážaniu krvi, čo môže spôsobiť vážne problémy ako napríklad upchatie ciev či žilovú trombózu. Nebezpečná je aj dlhá cesta autom alebo lietadlom.
Počas sedenia je navyše naše trávenie oveľa menej aktívne, tým pádom nespaľuje efektívne. Telo si tak začína vytvárať tukové zásoby. Aj keď sa mimo práce hýbete, no zároveň trávite veľa času sedením, stále riskujete zdravotné problémy ako je napríklad metabolický syndróm. Ten vzniká najmä pri neaktívnom životnom štýle. Riziko sa zvyšuje s nevhodnou stravou a obezitou. Ďalej vedie k vzniku srdcových chorôb a ďalších zdravotných problémov ako napríklad cukrovka, ateroskleróza a mozgová príhoda. Na boj proti tomuto nebezpečenstvu potrebujete nízku až stredne intenzívnu fyzickú aktivitu 60-75 minút denne.
Viacero štúdií, ktoré analyzovali dobu sedenia a úroveň fyzickej aktivity, zistili, že tí, ktorí sedeli viac ako 8 hodín denne bez akejkoľvek fyzickej aktivity, mali riziko úmrtia podobné takému riziku, ktoré predstavuje obezita a fajčenie.
Návod, čo môžete urobiť pre svoje zdravie
- Robte si v práci pravidelné prestávky. Využite ich na krátke cvičenie, natiahnite si svaly na chrbte, pootáčajte hlavou všetkými smermi, ponaťahujte si stuhnuté telo. Spravte niekoľko úklonov striedavo doprava a doľava, tým trochu rozhýbete chrbát. Skúste drepy, zanožovanie, plank, kliky s opretím o stôl. Strečingové cviky môžete spojiť s vyvetraním kancelárie, poliatím kvetov, či dlhším pohľadom z okna. Uvidíte, ako sa vám uľaví a bude aj ľahšie pracovať. Krátke prestávky pomáhajú zlepšovať koncentráciu.
- Čo najviac sa prechádzajte. Alternatívou k pravidelným prestávkam sú aj pravidelné prechádzky. Je to to najlepšie, čo môžete spraviť pre svoje zdravie. Rozprúdite v tele krv, nakopnete metabolizmus a zapojíte stuhnuté svaly. Ak vám nestačí prechádzka do kuchynky po šálku čaju, skúste napríklad podklady neposlať poštou, ale zaniesť osobne, či namiesto sms-ky odovzdať odkaz kolegovi osobne. A samozrejme, namiesto výťahu použite schody.
- Určitý čas pracujte v stoji. Ak vám to práca umožňuje, skúste niektoré aktivity robiť postojačky. Vybavíte tak napríklad množstvo telefonátov, krátke stretnutia aj niektoré úlohy. Niektorým z nás dokonca práca v stoji pomáha pri premýšľaní a vedie k väčšej tvorivosti. Existujú aj špeciálne pracovné stoly, ktoré umožňujú nastaviť výšku stola.
- Robte rôzne malé aktivity. Nie, už vás neposielame zase preč z kancelárie. Máme na mysli malé aktivity, ktoré je možné robiť posediačky. Skúste office jogu a strečing počas práce s počítačom. Pri sedení za počítačom môžete pod stolom niekoľkokrát po sebe nohy vystrieť a pokrčiť v kolenách, prípadne chvíľu vystreté nohy podržať vo vzduchu alebo stláčať stehná nôh ku sebe. Tieto malé aktivity počas sedenia pomôžu zlepšiť metabolizmus a spomaliť ukladanie tuku v tele.
- Doprajte si čo najviac pohybu mimo práce. Vymeňte auto alebo autobus za pešiu chôdzu alebo bicykel. Namiesto výťahu použite schody. Obednú pauzu nepreseďte v reštaurácii, ale občas ju vyplňte prechádzkou do parku, kde môžete svoj obed zjesť. Majte pravidelný pohyb každý deň – striedajte aeróbne aktivity (ako beh, bicykel, plávanie, turistika) s anaeróbnymi aktivitami (ako fitness, silové cvičenie, jóga, pilates).
- Využívajte fitloptu - sedenie na stoličke môže byť príjemné. Ak máte mäkkú a pohodlnú stoličku viete sa v nej vykrútiť a nájsť si "úľavovú polohu". Vaša chrbtica však z tejto zdanlivo príjemnej polohy nadšená určite nie je. Sedením na fitlopte, máte chrbticu stále v prirodzenej polohe, či už sa natiahnete doľava pre diár, alebo doprava pre pero. Navyše ak sa na nej pri práci budete hýbať, posilníte aj brušné svaly.