Obsah
Nadmerné slnenie: Spúšťač herpesu na perách
Jedným zo spúšťačov bolestivých oparov môže byť aj nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Obsahuje totiž ultrafialové (UV) žiarenie, ktoré má v neprimeranom množstve nepriaznivé účinky na našu pleť. Pokožku pier, samozrejme, nevynímajúc.
Silné letné slnko môže oslabiť bunkovú obranyschopnosť a umožní vírusu množiť sa. Ak už herpetický vírus vo vašom tele drieme, je to len krok k prepuknutiu nepríjemného ložiska do formy vodového pľuzgiera či svrbivých vyrážok.
Malý tip: Podrobné informácie o tomto vírusovom ochorení a jeho príznakoch sa dozviete v staršom článku na našom blogu.
Okrem zníženia obranyschopnosti môže slnečné žiarenie spôsobiť spálenie a dehydratáciu pokožky pier, čo vytvára podmienky pre praskanie a suchosť. Následne vzniknuté drobné trhliny a ranky poskytujú ideálny priestor pre vstup herpetického vírusu do organizmu.
Ako chrániť citlivú pokožku pier?
Aby ste minimalizovali riziko vzniku herpesu venujte, podobne, ako ostatným častiam tela starostlivosť a ochranu aj perám.
Použite kvalitný balzam na pery
Pri pobyte vonku použite kvalitný balzam s vysokým UV faktorom. Dôležité je uvedomiť si, že ochrana pred slnkom je potrebná vždy, a to aj v prípade zamračeného počasia a dokonca aj v tom prípade, že celý deň preležíte v tieni.
Nezabúdajte na klobúk či čiapku
Noste klobúk alebo čiapku, aby ste si chránili tvár a pery pred priamym slnečným žiarením. Nadmerné slnenie môže okrem spálenia pokožky spôsobiť aj bolesti hlavy. Navyše opaľovanie bez klobúka či čiapky významne zvyšuje riziko vzniku úpalu.
Hydratácia zvonka i zvnútra
Po slnení používajte hydratačné prípravky s prírodným zložením. Po pobyte na slnku je vhodné použiť napríklad pleťové mlieko s obsahom aloe vera. Má upokojujúce účinky, a zabráni tak ďalšiemu poškodeniu pokožky pier.
Nezabúdajte však ani na efektívnu hydratáciu organizmu zvnútra. Počas pobytu na slnku sa všetci intenzívnejšie potíme a rýchlejšie strácame tekutiny, vitamíny a minerály.
Organizmus preto potrebuje pre svoje správne fungovanie spätné doplnenie nielen tekutín, ale aj vitamínov a minerálov. Ako pitný režim počas letného opaľovania je vhodné zvoliť iontový nápoj s vyšším obsahom minerálov a vitamínov – osvieži a doplní organizmu to, čo potrebuje.
Zázračné antioxidanty
Antioxidanty by, nielen počas leta, v starostlivosti o pleť rozhodne nemali chýbať, pretože zvyšujú ochranu pred UV žiarením. Zabraňujú poškodeniu buniek a redukujú riziko vzniku degeneratívnych zmien pod vplyvom pôsobenia voľných radikálov. Tiež účinne spomaľujú proces starnutia pleti.
Medzi významné antioxidanty patrí napríklad vitamín C, glutatión či zinok a selén, a preto sa tieto látky často využívajú pri výrobe pleťových krémov či doplnkov výživy.
Vedeli ste, že glutatión sa pre svoje skvelé antioxidačné schopnosti nazýva aj majstrom antioxidantov? Istá thajská štúdia z roku 2018 dokonca potvrdila jeho pozitívne pôsobenie pri prevencií vzniku pigmentových škvŕn, ktoré sú často dôsledkom nadmerného vystavovania sa slnečnému žiareniu.
L-lyzín Extra - prvá pomoc a prevencia zvnútra
Ak sa vám stane, že opar počas dovolenky dostanete, užívajte vhodné doplnky stravy, ktoré podporujú imunitný systém. Napríklad nami odporúčaný L-lyzín Extra. Obsahuje prírodnú látku L-lyzín, ktorá je právom považovaná za prvú pomoc pri herpetických infekciách. Vo vašom cestovnom kufri by rozhodne nemal chýbať. Pri plánovaní dovolenky vám odporúčame mať ho vždy po ruke.
Vysoký podiel tejto esenciálnej kyseliny obsahujú napríklad ryby, parmezán, arašidy alebo fazuľa. Je obohatený o vitamín B6 a Echinaceu, čo ešte znásobuje jeho účinnosť v boji proti herpesom. Vitamín B6 je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému a podporu tvorby protilátok. Echinacea má imunostimulačné a protivírusové vlastnosti, a tak maximalizuje jeho efekt.
Je vhodný nielen pre dospelých, ale aj pre deti od 7 rokov. V čase akútnej infekcie pri dávkovaní 5 kapsúl 3-krát denne uvidíte zlepšenie stavu už po 2 – 3 dňoch.
Oslabený imunitný systém môže vo viacerých prípadov viesť k vzniku vírusových herpesových ochorení aj u detí.
Lokálna pomoc pri oparoch zo slnka
Pri herpese zo slnka platí rovnaká starostlivosť, ako je to pri iných herpetických spúšťačoch. Udržujte okolie pier čisté a suché. Vyhnite sa škriabaniu a zasahovaniu do ložiska špinavými rukami, aby ste predišli šíreniu infekcie. Na zmiernenie svrbenia a pálenia na postihnuté miesto môžete priložiť studený obklad alebo kocku ľadu. V lekárňach dostanete kúpiť masti priamo na lokálne ošetrenie herpesov, ktoré obsahujú analgetiká alebo antivírusové zložky.
Ďalšie faktory, ktoré prispievajú k vzniku herpesu na dovolenke
Okrem slnka môžu na dovolenke ovplyvniť prepuknutie herpesu na perách aj ďalšie faktory. Sú to najmä tieto.
Vysoká hladina stresu pred cestou
Určite to poznáte. Odchod na vysnívanú dovolenku často sprevádza stres, ktorý má mnohé príčiny. Obavy z dlhej cesty či strach z lietania. Uvoľnite sa. Všetko potrebné si vopred naplánujte a nenechávajte si balenie vecí na poslednú chvíľu.
Ak aj niečo zabudnite, zahoďte stres za hlavu. Väčšinu vecí totiž bez problémov zoženiete priamo na mieste. Pokiaľ je stres pred cestou neudržateľný, skúste siahnuť po overených doplnkoch výživy, ktoré sú určené na reguláciu stresu. Účinné sú napríklad preparáty, ktoré obsahujú magnézium a vitamíny skupiny B.
Letné párty a nedostatok spánku
Dlhé letné noci plné hudby a tanca… Žiaľ faktom zostáva, že nedostatok spánku ohrozuje imunitný systém a necháva vírusom doslova otvorené vstupné dvere. V spojení s pitím alkoholických nápojov je táto kombinácia živnou pôdou pre opary. Dožičte si kvalitný spánok pred aj počas vašej dovolenky. Ak jednu noc celú pretancujete, nasledujúci deň si doprajte oddych. Náročná túra či celodenný výlet rozhodne nie sú vhodné.
Blízky kontakt s infikovanou osobou
Obdobie dovoleniek je aj obdobím letných lások či nových priateľstiev. Pamätajte však na to, že herpes sa šíri najmä dotykom a blízkym kontaktom s infikovanou osobou. To môže zahŕňať intímne dotyky tváre, spoločné ochutnávanie jedál alebo pitie zo spoločného pohára.