Čo konkrétne spôsobuje vzhľad starnúcej pokožky?
1. Menej tuku
Jedným z účinkov prirodzeného starnutia je strata tuku. Strata tuku v oblasti líc, zhoršuje vzhľad pokožky a tvár vyzerá prepadnutá. Menej tuku znamená menší objem tváre. Často sa práve ženy, ktoré sa pokúšajú drasticky schudnúť, vylúčia z jedálnička jedlá s obsahom tukov a ich pokožka je potom suchá a šupinatá a majú „prepadnutý“ vzhľad. Príjem dostatočného množstva zdravých tukov v potrave je zásadný.
2. Menej kostného tkaniva
Naša lebka sa zmenšuje po 60. roku života. Kosti sa zmenšujú, pretože nevytvárame toľko kostnej hmoty, avšak množstvo kože zostáva, čo spôsobuje jej ovisnutie.
3. Menej kolagénu
Kolagén je najpočetnejším proteínom v tele. Kolagénové vlákna vytvárajú v pokožke oporu, ktorá jej dodáva štruktúru a pevnosť. Kolagénové vlákna sú umiestnené v dermisovej vrstve kože a existujú rôzne typy kolagénu. Postupujúcim vekom koža mení svoje vlastnosti, stenčuje sa, stráca podkožný tuk, proteíny a hlavne kolagén. Keď sme mladí, telo produkuje kolagén rovnakou rýchlosťou, ako sa rozpadá, ale starnutím sa jeho produkcia spomaľuje, kolagén sa ďalej degraduje a táto miera degradácie sa v priebehu času zvyšuje. Túto nerovnováhu navyše ešte zhoršuje zápal. Výsledkom je menej nového kolagénu a viac existujúceho kolagénu sa rozkladá. Čo môžeme proti tomu urobiť? Chrániť pokožku pred ÚV žiarením, kontrolovať príjem cukrov v strave, lebo nadbytočný cukor sa viaže na kolagén a spôsobuje glykáciu, čiže znehodnotenie a nefunkčnosť proteínu. Tiež fajčenie vytvára viac voľných radikálov, spúšťa zápalový proces a urýchľuje starnutie pokožky.
Na podporu funkcií kolagénu pôsobí napríklad vitamín C, retinoidy vitamínu A, či peptidy
4. Menej elastínu
Ako už z názvu vyplýva, elastín je proteín, ktorý má schopnosť natiahnuť sa až o 100 % a stiahnuť sa opäť do pôvodnej dĺžky. Vekom sa však degraduje, čiže stráca svoju elasticitu. Vďaka tomu pokožka stráca svoju pružnosť a vrásky sa prehlbujú. Po rozštiepení starého elastínu enzýmami sa tvorí nový elastín. U starších ľudí je však nový elastín abnormálny, je hrubý a nie je taký kvalitný ako pôvodný elastín. Nový elastín sa tvorí veľmi pomaly a tak v starnúcej pokožke dominuje starý elastín.
5. Menej glykozaminoglykánov
Glykozaminoglykány (GAG), sú látky, ktoré vypĺňajú medzery medzi kolagénom a elastínovými vláknami, čo dodáva pokožke plnosť a napätie. Je to ako vankúšik, ktorý tvorí podporu na to, aby bola koža vyrovnaná. Vankúšik sa však môže v dôsledku dehydratácie zmenšiť, či stenčiť, koža povoliť, čím naša pokožka stráca schopnosť udržať vlhkosť, čo potom vedie k jemným vráskam na povrchu pokožky a nadbytočná koža sa potom prejavuje ako vrásky. Jednou z látok GAG je aj kyselina hyaluronová, ktorá má schopnosť naviazať až tisíc násobné množstvo vody.
6. Mimika tváre
Opakované výrazy tváre ako napríklad, mračenie, smiech, úsmev, žmúrenie očí, spôsobujú, zmršťovanie svalov a výsledkom čoho je, že časom pokožka nie je schopná vrátiť späť do pôvodného stavu, čím vznikajú tzv. mimické vrásky.