LIMITOVANÁ AKCIA 1 + 1 kolagénových tyčiniek Joint Bar čokoláda-banán   

Čo je Boswellia serrata a prečo by sme ju mali užívať?
Čo je Boswellia serrata a prečo by sme ju mali užívať?

Čo je Boswellia serrata a prečo by sme ju mali užívať?

Čo je Boswellia serrata a prečo by sme ju mali užívať?

Boswellia serrata alebo kadidlovník pílovitý je živicový bylinný extrakt zo stromu boswellia využívaný už celé stáročia v prírodnej medicíne. Účinné látky - boswellové kyseliny, majú silné protizápalové účinky, ktoré sa využívajú pri liečbe rôznych zápalových stavov, no najmä pri artritíde spojenej s bolesťami kĺbov. Nadácia pre artritídu odporúča denne prijať 720 mg kyseliny boswellovej.

Obsah

Čo je Boswellia?

Boswellia serrata je strom rodu Boswellia stredného vzrastu charakteristický prítomnosťou viacerých kmeňov a listov s pílovitými okrajmi, ktoré sú dôvodom vzniku druhového pomenovania stromu ako pílovitý. Boswellia serrata dorastá do výšky 2 až 8 metrov a vyskytuje sa prevažne v severnej a strednej Indii, severnej Afrike a na Strednom Východe v suchých a skalnatých oblastiach.

Najčastejšie sa zo stromu využíva aromatická živica. Jej charakteristickú arómu spôsobuje prítomnosť špecifických látok nazývaných terpény. Živica predstavuje pre strom významný ochranný prvok, no zároveň zohráva dôležitú úlohu aj v regenerácii poškodeného tkaniva. Ochranná funkcia živice spočíva najmä v usmrcovaní prítomných parazitov, ktoré predstavujú pre strom potenciálny zdroj infekcie.

Pri získavaní živice pestovatelia musia narušiť kôru stromu, aby sa živica uvoľnila. Následne ju uskladnia v špeciálnych bambusových košoch, v ktorých ju prechovávajú až do ďalšieho spracovania, najčastejšie na prášok či extrakty. Živicu je však možné odoberať  iba zo stromov, ktoré sú staršie ako 8 rokov. Stromy, ktoré dovŕšia tento vek pestovatelia pravidelne dva až trikrát do roka zarezávajú, aby uvoľnili živicu, inak nazývanú aj slzy alebo kadidlo.

História Boswellie

Využitie kadidla je známe spred viac ako 5000 rokov. Už Starý zákon hovorí o jeho úlohe v náboženských obradoch, pri ktorých bol spaľovaný na špeciálnom oltári, aby sa šírila jeho charakteristická vôňa. Spolu so zlatom a myrhou bolo kadidlo tiež jedným z troch cenných darov venovaných bohom a kráľom. V staroveku sa živica využívala aj na vykurovanie či balzamovanie.

Pre svoje protizápalové účinky má už niekoľko storočí svoje právoplatné miesto v tradičnej indickej, africkej a čínskej medicíne na liečbu zápalových stavov ako je artritída, pásového oparu či kardiovaskulárnych ochorení. Aktuálne je vedecký výskum žiaľ, menej rozvinutý, ale postupne začína čoraz intenzívnejšie odhaľovať potenciálne využitie živice a jej extraktov pri liečbe mnohých ochorení.

Zistilo sa, že boswellové kyseliny majú porovnateľný účinok s kyselinou acetylsalicylovou v aspiríne. Boswellové kyseliny však narozdiel od aspirínu nedráždia tráviaci trakt.

Čo čarovná Boswellia obsahuje?

Boswellia serrata obsahuje účinné látky ako sú monoterpény, diterpény, triterpény, tetracyklické, triterpenické kyseliny, pentacyklické triterpenické kyseliny a boswellové kyseliny. Esenciálne oleje sú zodpovedné za príjemnú vôňu, zatiaľ čo boswellové kyseliny sú najvýznamnejšou aktívnou látkou v boji proti zápalom.

Ak v organizme prepukne zápal, biele krvinky sa pokúšajú bojovať proti cudzím organizmom. Ide o reakciu na podráždenie, zranenie alebo infekciu. Indické kadidlo obsahuje štyri hlavné boswellové kyseliny, pričom sa preukázalo, že inhibujú enzýmy spôsobujúce zápal. Zo štyroch kyselín je najdôležitejšia kyselina 3-O-acetyl-11-keto-β-boswellová (AKBA). Výskumy ukázali, že je účinná proti zápalom, ktoré súvisia so stavmi ako je artritída, bronchiálna astma, chronická kolitída, ulcerózna kolitída či Crohnova choroba.

Boswellia a artritída

Artritída je vo všeobecnosti charakteristická prítomnosťou zápalu, ktorý vedie k narušeniu štruktúry kĺbu. To sa prejavuje bolesťou, sťaženým pohybom a stuhnutosťou kĺbov. Existuje však viacero typov artritídy, ktoré sa vzájomne líšia tým, ako vznikajú. Podľa indickej štúdie z roku 2003 Boswellia výrazne zlepšuje pohyblivosť kĺbov a znižuje bolesti a opuchy kĺbov.

Osteoartróza (artróza) je ochorenie kĺbov spôsobené postupným opotrebovávaním a poškodzovaním chrupavky. Reumatoidná artritída je veľmi časté závažné ochorenie kĺbov, ktoré postihuje všetky vekové kategórie, pričom najviac ohrozené sú ženy pred menopauzou. Pre toto ochorenie je tiež charakteristická prítomnosť zápalu, ktorý však iniciujú a udržiavajú autoimunitné mechanizmy. Priebeh reumatoidnej artritídy je progresívny a často vedie k invalidite. Na liečbu sa bežne využívajú steroidné i nesteroidné medikamenty s cieľom znížiť zápal. Zdá sa však, že Boswellia je účinná pri znižovaní tohto zápalu, a môže tak zmierniť príznaky reumatoidnej artritídy.

Nadácia pre artritídu odporúča suplementovať boswellové kyseliny prostredníctvom výživových doplnkov ako potenciálnu liečbu reumatoidnej artritídy ako aj osteoartrózy.

Boswellia a rakovina

Istá štúdia z roku 2016 uvádza, že boswellové kyseliny majú protinádorové vlastnosti a sú toxické pre rakovinové bunky. Taktiež nedávna štúdia v časopise OncotargetTrusted Source zistila, že esenciálny olej z Boswellie oslabuje agresívne bunky rakoviny kože bez poškodenia zdravých kožných buniek. Síce tieto výsledky vyzerajú sľubne, je potrebný ďalší výskum s cieľom rozšíriť tieto počiatočné zistenia, aby sa zistilo, ako a či vôbec môže Boswellia pomôcť pri liečbe rakoviny.

Ďalšie pozitívne účinky Boswellie

Boswellia však toho dokáže v ľudskom organizme ďaleko viac. Skvelými epigenetickými účinkami dokáže Boswellia serrata potlačiť zápalové črevné ochorenia ako je ulcerózna kolitída a Crohnova choroba. Štúdia vo World Journal of Gastroenterology Trusted Source skúmala pôsobenie boswellových kyselín. Výsledky ukázali, že v budúcnosti sa tieto látky môžu preukázať ako užitočná podporná liečba spomínaných chronických stavov.

Kyselina boswellová môže zohrávať úlohu aj pri liečbe astmy. Výsledky výskumu ukázali, že inhibuje sekréciu cytokínov, ktoré vedú k vzniku zápalu. U pacientov so zápalom priedušiek až u 70 % z nich vymizli astmatické príznaky po užívaní doplnkov výživy s obsahom kyseliny boswellovej.

Boswellia prispieva k udržaniu zdravého srdcovo-cievneho systému. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi až o 48% a zabraňuje ukladaniu lipidov na steny tepien.

Boswellia serrata sa tiež môže pýšiť silnými antioxidačnými účinkami. Má pozitívne účinky na pleť - vyhladzuje drobné vrásky, navracia pleti pružnosť a redukuje produkciu kožného mazu. Schopnosťou chrániť mozgové bunky tiež môže pomôcť pri mŕtvici.

Kto by mal rozhodne siahnuť po Boswelii?

  • Ľudia, ktorých trápia ťažkosti spojené s pohybovým aparátom. Boswellia totiž výrazne prispieva k udržaniu zdravých kostí a kĺbov. Znižuje opuchy, pomáha redukovať stuhnutosť kĺbov a v neposlednom rade uľaví od bolestí spojených s artrózou.
  • Ľudia s ochoreniami dýchacej sústavy.
  • Ľudia so stresujúcim a náročným povolaním. Boswellia serrata podporí nie len fyzické, ale aj duševné zdravie.
  • Ľudia vykonávajúci fyzicky náročné práce alebo zanietení športovci. Účinné látky v Boswelii chránia pohybový aparát pred poškodením spôsobeným neustálym zaťažovaním kĺbov.
  • Ľudia, ktorí trpia ochoreniami tráviacej sústavy. Mnohé štúdie zdôrazňujú, že Boswellia môže protizápalovými účinkami efektívne pomôcť pri zmierňovaní príznakov Crohnovej choroby či ulceróznej kolitídy. Ľudia s problémovým trávením zároveň tiež ocenia prírodné zloženie, vďaka ktorému nedochádza k podráždeniu žalúdka.

Na čo si dať pozor pri výbere výživového doplnku Boswellia serrata?

Na trhu je dnes k dispozícii slušný výber doplnkov s názvom Boswellia serrata. Samozrejme, aj tu platí, že môžeme nájsť skutočne kvalitné výrobky, ale bohužiaľ, aj produkty, ktoré neobsahujú niektorú z účinných látok alebo jej neposkytujú dostatok. Látky, ktoré by rozhodne produkt tohto typu mal obsahovať, sú jednoznačne boswellové kyseliny. Čím vyšší obsah boswellových kyselín má produkt, tým bude účinnejší v boji proti zápalom a s ním spojenými ťažkosťami. Pre požadovaný účinok odporúčame siahnuť po výživovom doplnku s obsahom aspoň 80% boswellových kyselín.