Ako efektívne potláčať príznaky syndrómu dráždivého čreva a aké sú príčiny jeho vzniku?
Ako efektívne potláčať príznaky syndrómu dráždivého čreva a aké sú príčiny jeho vzniku?

Ako efektívne potláčať príznaky syndrómu dráždivého čreva a aké sú príčiny jeho vzniku?

Ako efektívne potláčať príznaky syndrómu dráždivého čreva a aké sú príčiny jeho vzniku?

Je vám slovné spojenie „syndróm dráždivého čreva povedomé? Znie nezvyčajne, ale možno ste sa s ním už stretli alebo ním možno aktuálne trpíte. V článku si priblížime jeho príznaky, príčiny, aké výživové doplnky môžu zmierniť tieto príznaky, ako ho možno diagnostikovať, či aká je prevencia jeho vzniku.   

Obsah

Čo je to syndróm dráždivého čreva?

Syndróm dráždivého čreva (IBS - Irritable bowel syndrome) inými názvami aj dráždivé črevo alebo črevná neuróza, je chronické funkčné ale nie organické ochorenie tráviaceho traktu. Okrem toho, že postihuje najmä hrubé črevo, vie napadnúť aj celý tráviaci systém.

Vo väčšine sa začne objavovať u ľudí v rozmedzí 20 až 30 rokov, no môže sa taktiež vyskytnúť aj u detí. Nezabudnite však jeho liečbu prekonzultovať s vašim lekárom alebo gastroenterológom.

Ženy trpia syndrómom hrubého čreva dvakrát častejšie ako muži.

Aké sú príčiny vzniku syndrómu dráždivého čreva?

Z medicínskeho hľadiska nebolo odborníkmi zatiaľ úplne presne určené v čom spočíva príčina vzniku tohto syndrómu. Predpokladá sa, že vzniká buď z fyzických alebo psychických príčin a súhry viacerých faktorov. Toto ochorenie nie je organické ale funkčné, to znamená, že tu nenastáva zmena stavby a štruktúry čreva, ako to je napríklad pri rakovine či zápale. Ako ochorenie je skutočne nepríjemné, ale nie je nebezpečné. Aké sú teda faktory jeho vzniku:

  • Psychologické faktory - zvýšený stres, úzkostné poruchy a depresia môžu zhoršiť jeho symptómy. Stres ovplyvňuje funkciu čriev a citlivosť.
  • Genetické faktory
  • Zvýšená citlivosť na bolesť
  • Zmeny v komunikácii medzi črevom a mozgom
  • Zvýšená vnímavosť na isté druhy potravín
  • Zvýšená priepustnosť črevnej sliznice - v črevnej sliznici je z navzájom spojených buniek vytvorená silná bariéra. Pokiaľ je neporušená, tak zabraňuje prenikaniu cudzích škodlivých látok do tela. Ale pri syndróme dráždivého čreva je narušená a tým pádom prepúšťa toxíny a patogény do črevnej sliznice, čo vedie k jej podráždeniu.
  • Motilita čriev - zmeny v rýchlosti kontrakcií čreva môžu spôsobiť hnačku alebo zápchu. Zvýšená alebo znížená motilita čriev je často spojená s bolesťami brucha.
  • Zápal a infekcie - u niektorých ľudí, sa môže syndróm dráždivého čreva postupne vyvíjať po prekonaní gastroenteritídy, takže v niektorých prípadoch môže zohrávať rolu vo vzniku zápal alebo infekcia.
  • Zmeny v črevnej mikroflóre - nerovnováha v zložení črevnej mikroflóry (dysbióza), ako sú zmeny v množstve a v druhu baktérií môže spadať k symptómom syndrómu dráždivého čreva a ovplyvniť trávenie a citlivosť čriev.

Aké sú príznaky syndrómu dráždivého čreva?

Vďaka Národnému inštitútu pre diabetes a choroby tráviaceho traktu a obličiek v USA (NIDDK USA) dnes vieme, že tento syndróm zahŕňa súbor príznakov, kam patria silné opakujúce sa bolesti brucha sprevádzané hnačkou, zápchou alebo ich kombináciou.

Syndróm dráždivého čreva sa teda delí na štyri hlavné typy, podľa prevládajúcich symptómov týkajúcich sa vyprázdňovania:

  • Syndróm dráždivého čreva s hnačkou (IBS-D)
  • Syndróm dráždivého čreva so zápchou (IBS-C)
  • Syndróm dráždivého čreva s kombináciou hnačky a zápchy (IBS-M)
  • Nešpecifikovaný syndróm dráždivého čreva (IBS-U) - pacienti môžu mať rôznorodé symptómy, ktoré sa nedajú presne klasifikovať a nespadajú ani do jednej z vyššie uvedených typov syndrómu dráždivého čreva.

Okrem iného sem patria ešte ďalšie charakteristické príznaky, že trpíte syndrómom dráždivého čreva, a to:

  • Bolesti brucha – podbrušie, kŕče, bolesť vystreľujúca až do chrbta
  • Nadúvanie a plynatosť
  • Hlien v stolici
  • Pocit neúplného vyprázdnenia
  • Nutkanie na vyprázdnenie
  • Bolesť pri vyprázdňovaní
  • Zmeny vo frekvencii vyprázdňovania
  • Bolesti hlavy.

Vo všeobecnosti sa prejavuje po príjme potravy. Napríklad po skončení peristatiky čriev  alebo uvoľnenia plynov sa môžu zmierniť sprevádzajúce nepríjemné pocity. Syndróm dráždivého čreva sa môže prejavovať aj dlhodobo či celoživotne a v sprievode stresu sa zhoršuje.

Ako prebieha diagnostika syndrómu dráždivého čreva?

Ak po klasickej samo-diagnostike ste si istý, že týmto syndrómom trpíte, kľúčom je okrem vyhľadania a prekonzultovania symptómov s odborným lekárom, podstúpenie rôznych druhov vyšetrení, vďaka ktorým bude posúdený váš stav a následne určená diagnóza. Patria sem:

  • Laboratórne vyšetrenia - analýza krvi, moču, stolice, celkový krvný obraz, testy na CRP, testy na pečeň, minerály a glykémie, testy na prítomnosť parazitov
  • Endoskopické vyšetrenia - kolonoskopia, sigmoidoskopia, MRI, CT, RTG, ultasonografia
  • Vyšetrenia na potravinovú intoleranciu alebo alergie - napríklad test na celiakiu, laktózu alebo histamínovú intoleranciu
  • Psychologické vyšetrenia - posúdenie prítomnosti psychologických faktorov.

60% ľudí so syndrómom dráždivého čreva zároveň môže trpieť aj nejakou psychickou poruchou.

Aké sú možnosti liečby syndrómu dráždivého čreva?

Liečba syndrómu dráždivého čreva liekmi sa často využíva len v obmedzenej miere vzhľadom na symptómy a stupeň závažnosti. V tomto prípade sa viac odporúča prírodná liečba, ktorá môže popri miernejších ťažkostiach blahodarne pôsobiť. Pomocou týchto byliniek, sa dočkáte upokojenia vášho tráviaceho systému.

  • Olej z mäty piepornej je často používaný na zmiernenie abdominálnej bolesti a kŕčov, vďaka svojmu spazmolytickému (proti-kŕčovému) účinku.
  • Zázvor môže pomôcť pri trávení a zmierniť nevoľnosť a nadúvanie.
  • Harmančekový čaj pomáha upokojiť tráviaci trakt a znížiť zápal.
  • Prípravky z papáje pôsobia proti plynatosti, zápche a bolestivému vyprázdňovaniu.
  • Kávové uhlie
  • Levanduľový olej
  • Medovka
  • Majorán.

Aká strava je vhodná pri syndróme dráždivého čreva?

Otázky, ktoré si možno kladiete, čo jesť pri syndróme dráždivého čreva? Čo zahrnúť do svojho jedálnička? Existuje diéta, ktorá bude účinná v zlepšení trávenia a obnovenia črevnej mikroflóry? My vám na všetko radi odpovieme.

Vo všeobecnosti je kľúčové zdravo sa stravovať, najlepšie si spraviť diétny jedálniček, nekonzumovať mastné a sladké a jesť potraviny bohaté na vlákninu.

Ktoré potraviny nie a ktoré áno?

  • Nevhodné potraviny

Jablká, hrušky, mango, vodný melón, cibuľa, karfiol, kel, brokolica, kapusta, špargľa, mlieko a mliečne výrobky, fazuľa, šošovica, cícer, pšenica, raž, korenie, sladené jedlá, sladené nápoje, sýtené nápoje, mastné a vyprážané jedlá, sladidlá, konzervované a vysoko spracované potraviny, tuky a oleje, kofeín, lepok, alkohol.

  • Vhodné potraviny

Banány, jahody, kivi, mandarínky, hrozno, citrón, grapefruit, limetka, špenát, cesnak, mrkva, cuketa, baklažán, paradajka, bezlaktózové mlieko a syry, jogurty s nízkym obsahom laktózy, bezlepkové obilniny ako quinoa, ryža, kukurica, ovsené vločky (bezlepkové), mandle, orechy, chia semenienka, ľanové semienka, probiotické potraviny, fermentované potraviny ako kefír, kyslá kapusta, kimchi, jogurty s probiotikami, iba zdravé tuky a rastlinné oleje ako olivový, kokosový a avokádový olej, losos, makrela, sardinky, čistá voda, minerálna voda (nesýtená), harmančekový čaj, zázvorový čaj, mätový čaj a najmä vláknina psyllium.

Aké doplnky výživy môžu pomôcť zmierniť príznaky syndrómu dráždivého čreva?

Konzumáciou rôznych výživových doplnkov viete zaručiť blahodarné účinky pre váš tráviaci systém a zmiernenie príznakov syndrómu dráždivého čreva. Vyskytujú sa najmä vo forme kapsúl alebo prášku.

U ľudí najčastejšou voľbou výživových doplnkov v oblasti dráždivého čreva. Medzi konkrétne rody bakteriálnych probiotík účinných v tejto oblasti patria Lactobacillus, Bifidobacterium a Sccharomyces boulardii. Taktiež sú vhodné aj pre deti vo forme prášku. Sú to šikovné mikroorganizmy, ktoré majú v oblasti trávenia mnohonásobný význam.

  1. Obnovenie črevnej mikroflóry
  2. Posilnenie črevnej bariéry
  3. Zlepšenie motility čriev
  4. Redukcia nadúvania a plynatosti
  5. Zmiernenie zápalu
  6. Produkcia prospešných látok
  7. Budovanie imunitného systému.
  • Vláknina

Je výnimočná pre svoje benefity v oblasti trávenia, napomáha regulovať črevnú motilituzlepšovať konzistenciu stolice. Je taktiež vhodná na chudnutie, keďže zvyšuje pocit sýtosti.

  1. Psyllium (rozpustná vláknina) – je istý druh tejto vlákniny zameraný na zápchu, absorbuje vodu a vytvára gélovitú substanciu, ktorá môže zmäkčiť stolicu a uľahčiť jej priechod črevami. Iný druh vlákniny zameraný na hnačku napomáha absorbovať nadbytočnú tekutinu v črevách a zhutniť stolicu.
  2. Methylcellulóza - ďalší typ rozpustnej vlákniny, ktorá zmierňuje zápchu bez spôsobovania nadúvania.

Doplnky s enzýmami, ako sú amyláza, proteáza a lipáza, môžu pomôcť rozložiť potravu a zlepšiť trávenie, čím sa redukuje nadúvanie a plynatosť.

  • Omega-3 mastné kyseliny

Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové vlastnosti a pomáhajú zmierniť zápal v črevách.

  • L-glutamín

Je aminokyselina, ktorá podporuje zdravie črevnej sliznice a môže byť užitočná pri zlepšovaní funkcie črevnej bariéry a zmierňovaní príznakov dráždivého čreva.

  • Vitamíny a minerály

Treba doplňovať vitamín D a horčík, ktoré zlepšujú celkové zdravie čriev a taktiež zmierňujú zápchu.

Aká je prevencia vzniku syndrómu dráždivého čreva?

Ako zabrániť tomuto ochoreniu? Najlepšie čo vieme pre svoje celkové zdravie urobiť, je že sa budeme zdravo stravovať, mať dostatok pohybu a že eliminujeme prísun stresu. To platí aj v prípade syndrómu dráždivého čreva, okrem toho nemožno zabudnúť zahrnúť a zdôrazniť pravidelné užívanie probiotík a vlákniny, psychické aj fyzické cvičenie, vyhýbanie sa mastným a vyprážaným jedlám, vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám, pravidelnejšie návštevy vášho lekára a najmä kľúčová je vyvážená strava.