Obsah
Rozdiel medzi katabolizmom a anabolizmom
Rozdiel medzi týmito procesmi spočíva v spôsobe využitia molekúl v tele:
TELESNÁ HMOTNOSŤ = KATABOLIZMUS – ANABOLIZMUS
V dobe tréningu sú svalové vlákna maximálne namáhané. Pre svoju aktivitu potrebujú energiu, ktorú čerpajú zo zdrojov, ktoré sú práve dostupné (sacharidy, tuky).
Ak sú všetky zásoby vyčerpané, telo si produkuje energiu zo svalových bielkovín, čoho následkom je úbytok a strata aktívnej svalovej hmoty.
- tento proces nazývame KATABOLIZMUS.
Prevencia katabolizmu spočíva v udržiavaní rovnováhy medzi výživou, tréningom a zotavením. Suplementáciou aminokyselín pred tréningom sa zabráni rozpadu svalovej hmoty a svalovým bunkám sa dodá dostatočná energia pre aktívnu svalovú prácu.
Dodaním dostatočného množstva sacharidov a bielkovín po tréningu sa zrýchli regenerácia svalového tkaniva, zväčší sa objem svalovej bunky a urýchli sa rast svalovej hmoty.
- tento proces nazývame ANABOLIZMUS.
KATABOLIZMUS | ANABOLIZMUS |
Rozklad veľkých komplexných molekúl na menšie, ľahko vstrebateľné molekuly. | Tvorba molekúl potrebných pre funkčnosť tela (biosyntéza) |
Proces katabolizmu uvoľňuje energiu do organizmu | Anabolické procesy vyžadujú energiu (spotreba energie) |
Porušenie svalového tkaniva | Budovanie svalového tkaniva, rast a mineralizácia kostí |
Zúčastnené hormóny: adrenalín, cytokín, glukagón, kortizo | Zúčastnené hormóny: estrogén, testosterón, rastový hormón, inzulín |
Nevyhnutné pre fyzickú aktivitu, od bunkových procesov po pohyby tela | Nevyhnutné pre rast nových buniek, regeneráciu, zachovanie tkanív |
Aminokyseliny – stavebné kamene bielkovín
Aminokyseliny sú zlúčeniny, ktoré vo vašom tele zohrávajú mnoho dôležitých úloh. Sú potrebné pre dôležité procesy ako je napríklad tvorba bielkovín, syntéza hormónov a neurotransmitérov. Niektoré je možné užívať v doplnkovej forme pre prirodzený spôsob na zvýšenie športového výkonu alebo zlepšenie nálady.
Vaše telo potrebuje 20 rôznych aminokyselín pre správne fungovanie a rast. Aj keď sú všetky z nich dôležité pre udržanie zdravia, iba deväť je klasifikovaných ako esenciálne aminokyseliny.
Na rozdiel od neesenciálnych aminokyselín si telo nedokáže vytvárať esenciálne aminokyseliny a musí ich získavať zvonka - vo forme potravy alebo výživových doplnkov. Bielkoviny sa štiepia na aminokyseliny a tie telo využíva pri rôznych procesoch, ako je budovanie svalov, regulácia imunitných funkcií, vstrebávanie živín, tvorba energie.
Úloha esenciálnych aminokyselín v organizme
- LEUCÍN – aminokyselina rozhodujúca pre syntézu bielkovín a regeneráciu svalov. Okrem toho pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, podnecuje hojenie rán a produkuje rastový hormón.
- IZOLEUCÍN – podieľa sa na svalovom metabolizme a je silne koncentrovaný v svalovom tkanive. Dôležitý aj pre imunitu, produkciu hemoglobínu a reguláciu energie.
- VALÍN – pomáha stimulovať rast a regeneráciu svalov a podieľa sa na výrobe energie.
Leucín, Izoleucín a Valín - tri aminokyseliny s rozvetveným reťazcom - ich kombinácia sa zvyčajne označuje ako aminokyseliny BCAA. Zabraňujú tvorbe katabolického procesu a teda nedovoľujú úbytok svalovej hmoty. Pomáhajú vám udržať, zregenerovať svalstvo a majú pozitívny účinok na rast svalovej hmoty.
Ďalšie dôležité aminokyseliny v organizme:
- LYZÍN – je kľúčový pri syntéze bielkovín, produkcii hormónov a enzýmov, pri absorpcii vápnika. Dôležitý aj pre výrobu energie, imunitné funkcie a produkciu kolagénu s elastínom.
- TRYPTOFÁN – aj keď je tryptofán často spájaný so spánkom, má mnoho ďalších funkcií. Je nevyhnutný na udržanie správnej dusíkovej rovnováhy a je prekurzorom serotonínu. Serotonín je neurotransmitér, ktorý reguluje chuť do jedla, spánok a náladu.
- FENYLALANÍN – je prekurzorom neurotransmitérov, dôležitý pri produkcii ďalších aminokyselín.
- HISTIDÍN – slúži na produkciu histamínu, ktorý je životne dôležitý pre imunitu, trávenie, reprodukčné funkcie, spánkové bdenie a udržanie ochrannej bariéry nervových buniek.
- METIONÍN – hlavný hráč v metabolizme a detoxikácii. Je tiež nevyhnutný pre rast tkanív a absorpciu minerálov (najmä zinku a selénu).
- TREONÍN – hlavná súčasť štrukturálnych proteínov ako kolagén a elastín, ktoré sú dôležitými zložkami kože a spojivového tkaniva. Hrá tiež úlohu v metabolizme tukov a imunitných funkciách.
Nedostatok esenciálnych aminokyselín má negatívny vplyv na celé telo vrátane nervového, reprodukčného, imunitného a tráviaceho systému. Nájdeme ich v rôznych potravinách, avšak užívanie koncentrovaných dávok v doplnkovej forme – napríklad aj ako chutný a výživný proteínový nápoj predstavuje mnoho benefitov. Ide predovšetkým o zlepšenie nálady a spánku, zvýšenie výkonu pri cvičení, zabránenie strate svalovej hmoty, podpora straty telesného tuku, lepšie vstrebávanie živín a mnoho ďalších.