Probiodom obsahuje až 8 druhov probiotických kultúr, ktoré udržujú správnu rovnováhu dobrých črevných baktérií, a tým prispievajú k správnemu tráveniu. Osídľujú všetky časti tráviacej sústavy, od žalúdka až po hrubé črevo. 6 miliárd probiotických baktérií v odporúčanej dennej dávke. Užitočné črevné baktérie sú schopné produkcie vitamínov (K, skupina B), ako aj organických kyselín (kyselina mliečna a octová), ktoré pôsobia na optimalizáciu črevného pH.
Najviac baktérií žije v tráviacom systéme, kde ovplyvňujú celkové trávenie, funkcie sliznice a imunitné mechanizmy čreva. Aj zloženie potravy ovplyvňuje črevnú mikroflóru. Nadmerné množstvo živočíšnych bielkovín spôsobuje premnoženie „hnilobných“ baktérií a naopak, dostatok komplexných sacharidov podporuje rast baktérií mliečneho kvasenia, ktoré sú potrebné pre zdravú črevnú mikroflóru. K týmto baktériám patria aj probiotické baktérie.
Prečo je vybrať Probiodom sa dočítate aj v článku - Ako vybrať správne probiotiká a v čom je Probiodom výnimočný?
Probiodom je doplnený o prebiotickú zložku (inulín a fruktooligosacharidy – FOS), ktorá podporuje životaschopnosť a rast priateľských črevných baktérií, predovšetkým bifidobaktérií a laktobacilov. Tie štiepia zložité molekuly FOS, čím vznikajú látky, ktoré vytvárajú nepriaznivé podmienky pre rast a rozmnožovanie nežiadúcich baktérií.
Probiodom obsahuje:
- 4 kmene laktobacilov (Lactobacillus acidophilus W22, Lactobacillus plantarum W21, Lactobacillus paracasei W20, Lactobacillus salivarius W24)
Tento druh baktérií sa prirodzene nachádza v tráviacom trakte, v pošve, v materskom mlieku i na koži. Ich úlohou je bránenie rastu patogénnych baktérií, ktoré spôsobujú črevné zápaly a hnačky. Okysľujú prostredie čriev tým, že produkujú kyselinu mliečnu a môžu tak zabrániť napríklad rastu salmonely. Môžu prispieť k zníženiu výskytu vaginálnej mykózy a pozitívne ovplyvňuje činnosť močovej trubice. - 2 kmene bifidobaktérií (Bifidobacterium lactis W51 a W52)
Druh baktérií, ktorých hlavnou funkciou je trávenie vlákniny a iných komplexných sacharidov. Vďaka tomu, že trávia vlákninu, produkujú zdravé mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravie čriev a tiež pomáhajú riadiť pocity hladu. - Lactococcus lactis W19
Baktéria, ktorá za účasti s mliekom pomocou bakteriálnych enzýmov vytvorí z laktózy energetické molekuly (ATP). Vedľajším produktom ATP je kyselina mliečna, ktorá zmierňuje rozmnožovanie a rast škodlivých mikróbov a patogénov v črevách. - Enterococcus faecium W54
Druh baktérie, ktorý obnovuje vyváženosť flóry hrubého čreva a je zodpovedná aj za správne trávenie. Jej aktivitu zvyšuje selén. Má schopnosť priľnúť na črevnú stenu a zabudovať sa medzi ostatné črevné užitočné baktérie a tak bráni úniku patogénov cez črevnú sliznicu do krvi.