Ako vplýva pohyb na imunitu

Ako vplýva pohyb na imunitu

Keď ide o znižovanie rizika ochorenia, nič neporazí umývanie rúk. Ale je ešte niečo, čo pomáha udržiavať váš imunitný systém v najlepšej kondícii, aby dokázal lepšie bojovať proti vírusom: cvičenie. A to viackrát do týždňa. Áno, treba si dávať pozor na stres, mať dostatok spánku a racionálne sa stravovať, cvičenie však pri odolnosti voči chorobám stojí na vrchole všetkých spomenutých faktorov.

Obsah

Nedajte sa ale uviesť do omylu – cvičenie nijako zázračne nezabráni ochoreniu ani ho nevylieči. Napriek tomu, pravidelná fyzická aktivita strednej intenzity, čiže aeróbny tréning v trvaní 45 minút tri až päť krát za týždeň, je pre imunitu veľmi prospešná a dokáže znižovať riziko respiračných infekcií.

Čo sa pri cvičení s naším telom vlastne deje? Napínanie svalov a zvýšený prietok krvi stimulujú funkciu a cirkuláciu prirodzených obranných a imunitných buniek. Pohyb zlepšuje schopnosť detegovať a ničiť patogény a vírusy. Dve až tri hodiny po tréningu sa imunitná funkcia vráti opäť do normálu. Ak ale budete cvičiť pravidelne, budete odolnejší voči vírusom a pomôže vám to, ak už ochoriete.

Cvičenie a mozog

Už ste niekedy premýšľali nad tým, čo sa deje pri fyzickej námahe s mozgom? Je viac prekrvovaný a okysličovaný. A to sa rovná lepšej bystrosti, pozornosti a pamäti, vzniku nových nervových buniek – učenie nových vecí sa stáva jednoduchším. Kto trénuje svoje svaly, automaticky trénuje aj svoje šedé bunky. Naši predkovia – poľovníci a zberači – zvládli prejsť denne 10 až 15 km. Pohyb je pre človeka prirodzený a má blahodarné účinky na mozog, srdce, obehovú sústavu, metabolizmus živín, profituje z neho celé telo.

Žena, ktorá športuje

V jednej štúdii bolo sledovaných počas 12 jesenných a zimných týždňov tisíc mužov a žien, aby zistili, či neprechladli. Z tých, ktorí cvičili päť a viac dní týždenne zaznamenali 43% zníženie počtu dní práceneschopnosti v porovnaní s tými, ktorí cvičili iba raz v týždni. Príznaky ochorenia boli iba mierne. Pravidelný pohyb tiež znižuje zápaly.

Naši predkovia – poľovníci a zberači – zvládli prejsť denne 10 až 15 km.

Zdá sa, že tento prínos je maximálny, ak má cvičenie strednú intenzitu a netrvá dlhšie ako 45-60 minút. Dlhšie ani intenzívnejšie cvičenie však neprináša rovnaké výhody. Ak vyčerpáte zásoby glykogénu pohybom s vysokou intenzitou trvajúcou niekoľko hodín denne alebo každý druhý deň, zníži sa prísun glykogénu do imunitných buniek a tie už nefungujú tak dobre.

Ak ste nikdy pravidelne nešportovali, neskočte do toho rovnými nohami. Do cvičenia sa pustite postupne a zisťujte, čo vaše telo zvládne bez toho, aby ste sa cítili unavene. Elitní športovci, či už vo vytrvalostných alebo silových disciplínach, zvládajú vyššiu záťaž ako ostatní. Ak ste aktívny športovec a milujete beh na dlhé trate a máte pocit, že ste zdravý po celý rok, nie je dôvod vešať bežecké topánky na klinec.

Behanie

Pravidelné cvičenie so sebou prináša nielen pozitívnu imunitnú reakciu, ale mnoho ďalších výhod:

  • Zlepšenie nálady, potlačenie depresie, úzkosti a stresu. Pôsobí na tie časti mozgu, ktoré regulujú stres a úzkosť, zlepšuje citlivosť mozgu na hormóny ako sérotonín, dopamín a noradrenalín.
  • Zvýšenie produkcie endorfínov, hormónov šťastia. Svojimi účinkami sú endorfíny podobné morfínu. Viažu sa na opioidné receptory, čím blokujú prenos signálov bolesti. Medzi ďalšie ich výhody patrí upokojenie a vyvolanie pocitu eufórie.
  • Zrýchlenie metabolizmu a strata hmotnosti.
  • Cvičenie pomáha uvoľňovať hormóny, ktoré podporujú schopnosť svalov absorbovať aminokyseliny – svaly rastú a cítite sa silnejší.
  • Zvýšenie hustoty kostí, čím predchádzate osteoporóze.
  • Ak sa pravidelne hýbete, budete sa cítiť vitálnejší a budete mať viac energie.
  • Zvýšenie produkcie prirodzených antioxidantov v tele, zvýšenie prietoku krvi, čím chránite pokožku a odďaľujete príznaky starnutia.